"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa topicia

Yleistä keskustelua harrastuksesta
Avatar
halme
Legendaarinen!
Viestit: 1060
Liittynyt: Ma 23.06.2014 08:07
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja halme »

Jore kirjoitti: Missä vika? Täytynee taas hioa ja maalata vaan katto uudestaan?
Nuo jäljet syntyvät ilmeisesti kun muottiin painetaan sulaa muovia kovalla paineella ja muovissa on jotain epäpuhtauksia, muuta väriä tms. Itselläni oli samanlaisia jälkiä molemmissa D90 kopissa. Hienosti olet hionut muuten ne purseet pois, muista että konepellillä on samanlaiset jäljet   :)

Vastaus on juurikin tuo mitä arvelitkin, eli maalia lisää vaan. Odota kuitenkin tässä vaiheessa vähintään 5vrk maalaamisen jälkeen ennenkuin teet mitään koska maalin pitää antaa kovettua kokonaan jotta lopputuloksesta, hiomisestakin tulee hyvä. Pohjamaalin voi huoletta hioa ja monasti näin tehdäänkin jotta työn alla olevan pinnan virheet ja tasaisuus saadaan esille.

Yksi spraymaalikerros itsessään on todella ohut, liekö joitain mikrometrejä joten mitä kuvassasi näkyy niin on tosiaan vaan sitä että kuvio loimottaa vielä ohuen maalikerroksen läpi. Maalatessa uusia kerroksia lisätään aina kun edellinen on kuivahtanut (2-3 min ettei tule valumia) ja kerroksia voi lisätä niinkauan kun maali on vielä märkää eli viidentoista minuutin ajan viimeisimmän maalikerroksen lisäämisestä. Itse maalaan noin 10 kerrosta. Pohjamaalin ollessa vielä märkää voit vetää varsinaisen värinkin siihen päälle, samoja ohjeita noudattaen eli "vartin sisään tai viikon päästä". Niin ja kunnon sekoitus maalille jotta liuotin ja maali sekoittuvat ihan oikeasti toisiinsa, muuten tulee appelsinia.

Itse olen maalannut molemmat lantikkani myös Mastonin pohjaväreillä ja katot Mastonin maalarinvalkoisella. Ihan kelpo maaleja ne on tähän hommaan.
hobao
Juniori
Viestit: 50
Liittynyt: Ke 04.03.2009 20:21

Re: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja hobao »

Moi mistä hiluxin kori scx halvalla.
kaikki saa ite maksaa kovalla työllä
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Re: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Tomy »

hobao kirjoitti: Moi mistä hiluxin kori scx halvalla.
Moi hilux kori scx katso rc4wd tai ebay halvalla ei missään.
Micco
Vanhempi jäsen
Viestit: 311
Liittynyt: Su 26.07.2009 21:17
Paikkakunta: Turku

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Micco »

Jaahas nyt tuli hankittua mieleinen koppa, eli vois taas tätäkin harrastusta aktivoida rakentelun osalta syksyn mittaan. Ei ole tullut kauhean aktiivisesti seurattua millaisia ratkaisuja, osia, ym. nykyään on tarjolla mm. akseleiden osalta. Joten siksi esitän nyt kysymyksiä kun täällä ollaan paremmin ajan hermoilla.
Tarttis keksiä akselit jotka olisivat luokkaa 155mm, mahdollisimman scalet (toyota tyyppiset) eli ei mielellään axial tyyppisiä "möhköjä". Kierre jouset on suunnitelmissa ja ehkä erilliset iskarit tai ilmatikutkin on vaihtoehto, mutta erilaiset kiinnikkeethän on tehtävissä lähes kaikkiin akseleihin. Akselin kiinnitys, nelilinkki tai pitkittäiset tukivarret panhardeilla kuten oikeassa lj.ssäkin.
Yksi axiali olisi jouten käytettävissä tähän hommaan mutta mittailin et tukivarsien pituudeksi tulisi 60mm mikäli jalostaa suoraan axialin roippeilla, mahtaneeko noi 60milliset linkit olla liian lyhyet jo. Tai olisiko fiksua laittaa moottori eteen ja pelkästään erillinen jakolaatikko keskelle, niin voisi saada pidemmille linkeille tilaa sitä kautta. Tarviiko tuollaiset erilliset jakolaatikot lisäksi päävaihteiston, onko niitä tarjolla muilla kuin rc4wd.llä.
Eli tässä nyt jotain mitä on tullut mieleen asian tiimoilta, joten ajatuksia saa jakaa siitä miten asiaa pitäisi alkaa lähestymään. Rahaa ei ole mielin määrin ajatus käyttää, mutta ei silti ihan halvintakaan tarvii ottaa jos hiukan enemmän sijoittamalla saa mieleisempää osaa, eiköhän porukka ymmärrä mitä ajan takaa sen suhteen.
Laitan nyt vielä pari kuvaa mistä on kyse ja osia alkaa löytymään, niin ehkä sit jotain rakentelu topikkiakin harkitsen mikäli on jotain sen arvoista.

Kuva

Kuva

Ois varmaan tällekin kyselylle ollu täällä joku fiksumpi paikka.
qaw
Legendaarinen!
Viestit: 2534
Liittynyt: Ke 11.03.2009 08:06
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja qaw »

Taitaa SDI:llä olla ainoat tarpeeksi sirot akselit, ellei Losi mini rock crawlerin akseleita löydä jostain. Eli http://www.sdi4x4.com

Jakolaatikko tarvii kaverikseen alennusvaihteiston, suosittu, kestävä ja halpa on HPI gear reduction unit.
Finnish rc crawling series
Scale 2009 #2
Scale 2010 #5
Scale 2011 #4
Scale 2012 #2
Open Scale 2013 #1
Hunni84
Täysi jäsen
Viestit: 132
Liittynyt: Ma 05.01.2015 03:27
Paikkakunta: Jämsänkoski

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Hunni84 »

vaterralla on sirot ja todella yksinkertaiset akselit. Suunnilleen yhtä leveet kun axialilla. En vaan tiedä, saako niitä erikseen uutena. Mut tossa kuvia. https://www.google.fi/search?q=vaterra+ ... cgodSXwAog
Micco
Vanhempi jäsen
Viestit: 311
Liittynyt: Su 26.07.2009 21:17
Paikkakunta: Turku

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Micco »

Noi SDI.t näyttäis aika kelvollisilta ja sais tehtyä sen levyiset kuin haluaa, eipä ole tuollaisetkaan ennen tullut vastaan. Onkos jollain omaa kokemusta kyseistä akselaista.
Kait sitä vois saada monia muitakin akselaita kavennettua kunhan näpertelee, mut ei raaskeis ostaa kalliita akseleita ja ruveta koittamaan onnistuuko kavennus vai ei.

Minkä levyiset noi vaterran akselit mahtaa olla, en lyötänyt mistään ihan selkeää tietoa?

Kiitos tähän astisista vinkeistä, lisääkin voi ehdotella jos jotain mielessä.
Jeepster
Legendaarinen!
Viestit: 811
Liittynyt: Su 09.02.2014 20:56

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Jeepster »

noissa sdi akseleissa kannattaa huomata, että pinjoniakseli on 4mm. vähentää kardaanivaihtoehtoja huomattavasti.


noista vaterran akseleista on tehty kavennettavat, akselinkuoresta pätkäisemällä, ja uuden lukkoruuvin reiän poraamalla saa c-hubia sisäänpäin. Käsittääkseni vetoakseleissa oli sisäpäissä varaa laittaa, ja jos ei riitä joutuu niitä lyhentämään. tähän oli rcc:llä hyvät kuvalliset ohjeet, mutta en juuri nyt löytänyt
ascenderin akseleihin ei myöskään käy kuin omat kardaaninsa.
Brushless
Täysi jäsen
Viestit: 174
Liittynyt: Ke 14.05.2014 14:27
Paikkakunta: Vantaa

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Brushless »

Micco
Vanhempi jäsen
Viestit: 311
Liittynyt: Su 26.07.2009 21:17
Paikkakunta: Turku

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Micco »

Neljän millin akseli ei olisi ongelma koska on sorvi, niin saa tehtyä helposti holkin väliin.
Kovasti jos akseleita ulkopäistä lyhentää niin taitaa tulla ahdasta iskareiden, tukivarsien ja renkaiden kanssa. Toki sama ongelma tulee kaikilla akselailla jos oikein kaposet on, tila vaan loppuu väkisinkin.
Pitää varmaan avata oma vitja tälle rojektille, vaikka juuri mitään konkreettista ei vielä olekaan tapahtunut. Mut ei tarvii tässä tarinoida.
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Scale-rakentelukilpailu talveksi?

Viesti Kirjoittaja Tomy »

Hei

Onko väellä intoa yhdessä järjestää ja osallistua scale-autojen rakentelukilpailuun talvella?

Ideana saada vähän säpinää foorumille, väki liikkeelle ja hommiin, mielenkiintoista luettavaa ja upeita kuvia.

Rakentelukohteille voimme yhdessä miettiä joku rajaus. Tehdään siitä kaikille sopiva. :)

Palkintopottiin voisi jokainen osallistuja vaikkapa lahjoittaa noin 20e arvoisen scale-autoiluun liittyvän tavaran (uusi tai käytetty), joka kilpailun päättyessä lähetetään voittaja-auton rakentaneelle.

Mitä mieltä olette?  
Smuli
Legendaarinen!
Viestit: 829
Liittynyt: Ti 17.09.2013 18:05
Paikkakunta: Rajamäki

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Smuli »

Kyllähän tälläinen olisi tervetullutta talveksi. Omia projekteja tuossa on jonossa sen verran että eiköhän niistä yksi tähän sopisi mukaan.
Ammattitaidolla sutta ja sekundaa

Ajotyyli on rohkea ja luova.

Sateessa, sumussa ja seittemän pullon simassa
niko001
Vanhempi jäsen
Viestit: 291
Liittynyt: Ti 12.01.2010 18:43
Paikkakunta: askola

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja niko001 »

Sopii vallan mainiosti. Onpa sitten tekemistä talveksi.
Finnish RC Crawling Series
Scale Class 2 2014 #6
Avatar
halme
Legendaarinen!
Viestit: 1060
Liittynyt: Ma 23.06.2014 08:07
Paikkakunta: Hämeenlinna

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja halme »

Kuulostaa hyvältä! Itse toivoisin jotta aikaa olisi reilusti kevääseen saakka kun tässä on nyt näitä projekteja niin harrastus- kuin asumisrintamallakin   :)
Avatar
R2
Moderator
Viestit: 981
Liittynyt: La 06.03.2010 09:12
Paikkakunta: Nastola

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja R2 »

Kyllä kiinnostaa.

Tuon oman scaleprojektin aloitus kun on venynyt ja venynyt niin saisi tosiaan varmaan hiukan motivaatiota syksyn pimeneviin iltoihin ;)
"Real stupidity beats artificial intelligence every time"

"Dude, where`s my shovel!?!"

3x KON👑
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Tomy »

Luulen, että jos on jo 5-6 kiinnostunutta, ei meidän piireissä enempää tarvitse odottaa. Toki lisää väkeä saa tulla mukaan ja mitä enemmän meitä on, sen mukavampaa.

No, tarvitseeko aihetta rajata mitenkään? Itse tykkään, että projekteilla on jokin oikea esikuva. Näin voi arvioida miten hyvin pienoismalli vastaa todellista esinettä. Mitä te muut olette mieltä?
Jeepster
Legendaarinen!
Viestit: 811
Liittynyt: Su 09.02.2014 20:56

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Jeepster »

Mulla on projektit sen verta valmiina että jos haluaa kisaan osallistua niin uus tarttis alottaa. Ideat on vaan niin vähissä että toivoisin tehtävänannon määräävän edes vähän suuntaa
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Tomy »

Jeepster kirjoitti: Mulla on projektit sen verta valmiina että jos haluaa kisaan osallistua niin uus tarttis alottaa. Ideat on vaan niin vähissä että toivoisin tehtävänannon määräävän edes vähän suuntaa
No heitä joku konkreettinen idea!
Rölli
Legendaarinen!
Viestit: 551
Liittynyt: To 28.02.2013 15:26
Paikkakunta: Turun seutu

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja Rölli »

Olisiko se johonkin tiettyyn luokkaan sidottu vai jokin teema jonka ympärillä pyöritään vai vieläkin tarkemmin määrätty?
niko001
Vanhempi jäsen
Viestit: 291
Liittynyt: Ti 12.01.2010 18:43
Paikkakunta: askola

Vs: Pikku kysymykset ja neuvot, jotka eivät tarvitse omaa to

Viesti Kirjoittaja niko001 »

Äänestän 2 luokka, jos sopii
Finnish RC Crawling Series
Scale Class 2 2014 #6
Vastaa Viestiin