"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

1,9" tai 1,55" renkailla varustetut skaala-autot
Avatar
ToniS
Legendaarinen!
Viestit: 802
Liittynyt: Su 06.09.2009 11:55
Paikkakunta: Jämsänkoski

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja ToniS »

Pieniä ovat toleranssit joo. Minä olin shimmaamassa pelkkää pinjonia. Aina oppii jotain uutta, pitäis käyttää sitä maalaisjärkeä joskus. http://m.youtube.com/watch?v=3XPry1G8lAA ja http://m.youtube.com/watch?v=oiip97ldUtI
Voitteko mittailla minkä kokoisella reiällä noitten shimmien pitää olla. Oisko 5mm? Täytyy tilata eri paksuuksia jo valmiiks. Onhan se liikaa vaadittu jotta tulis akseleitten mukana   >:(
Finnish RC Scale Crawling Series
Scale Class 1 🏆x4
Scale Class 2 🏆x2
2xKON 👑
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Meepin akselit oli ns. erilliset eikä niissä tullut mitään mukana. Ja juu, sisähalkasija 5mm.
Avatar
halme
Legendaarinen!
Viestit: 1060
Liittynyt: Ma 23.06.2014 08:07
Paikkakunta: Hämeenlinna

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja halme »

Hyviä videoita, kiitos! Ainakaan omassa etuakselissani ei ole noin häijyt välykset mutta täytynee silti varmaan lähteä shimmiostoksille.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tällasen vaan huomasin tuossa kun siivoilin hyllyä. Tuon Jeep kopan vararenkaan "kumi" lähtee ihan vaan ottamalla vanteelta. Vanne tuntuis olevan just 1,9" kokoinen.

Toi Pit bull nyt on tuossa vaan kun oli eka vanteeton rengas joka tuli rengaslaatikosta vastaan.

-3p rengashan tuo ei liene, koska se ei ole oikeesti toimiva. Ton vanteen hexa on ehkä jotain 8-10mm, 12mm sijaan. Eli ei sitä autoon kiinni saisi. Vai mitä on jengi mieltä?

Mutta ulkonäöllisesti sopis esim. näiden kanssa hyvin yhteen:
http://www.rcmodelex.com/www-rcmodelex- ... s-beadlock
Liitteet
non_functional_spare.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:20. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
ToniS
Legendaarinen!
Viestit: 802
Liittynyt: Su 06.09.2009 11:55
Paikkakunta: Jämsänkoski

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja ToniS »

No tuota, minä oon sitä mieltä jot täydet pisteet tulis tuosta antaa. Säännöissähän puhutaan jotta täysikokoinen vararengas -3p Ja sitähän toi vissiin on, jos koko menee sääntöjen puitteisiin Ja toimivakin, tosin ei ehkä just noilla autossa olevilla hexeillä. En näe mitään syytä jottei täysiä saisi. Korjatkoon joku jos oon väärässä.
Finnish RC Scale Crawling Series
Scale Class 1 🏆x4
Scale Class 2 🏆x2
2xKON 👑
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Laskin just että tossa Meeppi1:ssä saan funkkis itemit jo täyteen ilman toimivaa vararengasta joten siinä tuo olis ihan käypänen.

-1 pull pal
-1 d-rings
-1 hi-lift
-1 Opening doors
-2 front winch
-2 front and rear lights
= -8p
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tuli käytyä Haukilahdessa vähän tutkimassa ajomestojen sulaneisuutta ja ajelemassa skaleilla ekaa kertaa sitten Kangasalan. Hanki oli sellasta terästä että siihen kun iski maakoukun kiinni niin sillä veti auton suosta kuin suosta :D


Sekä Tiistilä että Haukilahti ovat molemmat pääosin etenkin kallioiltaan jo sulia, lunta on vaan aavoilla tasaisilla paikoilla. Kunhan ei tule uutta lunta ja lämpö pysyy nollassa ja vähän päällä niin kyl nuo loputkin häviää äkkiä.


En tiedä miks mulla on noit SCX10:iä kun tää Jeeppi tuntuu satakertaa (kehnommalta, mutta) kivemmalta ajaa kuin esim tuo Deadbolt.



Auton TODO listalla on a) maalata tästäkin kopasta tuo kopan alaosa mustaksi b) maalata etuvaloumpiot hopeella c) virittää tähän ajovalot eteen ja taakse.
Liitteet
haukilahti_spring.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:20. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tällä autolla on tullut käytyä näin kevään viimein saavuttua ajelemassa useamman kerran. Siinä missä Meep1 (ah <3) toimii kuin ajatus autoksi jota se on, tämä vaan ei... Tämä ei toimi. Liian torspo C2 autoksi.

Tein kerrankin "oikein" eli yritin korjata huonosti kulkevaa autoa pienillä korjauksilla ja testata niitä sitten.

Yritin korjata autoa vaihtamalla aivan liian löysät foamit (1.9 ripsaweista) jäykempiin pit bull rock beast 2:n foameihin. Ne tuntuvat toimivan ihan hienosti. Lisäksi testissä oli Twin Hammers KIT:n mukana tulleiden (noin Pro linen XL:iä vastaavien kokoisten) Swamppereiden 2-stage foamit, jotka taitavat ehkä olla vähän liian jäykät.

Toinen korjauskoitos oli laittaa taka-akseliin Underdrive rattaat, edessä pitäen stokkivälitykset. Ei sekään oikeen auttanut asiassa kauheasti. Siis kyllä sen huomasi että kääntyy vähän paremmin eikä ihan niin äkkiä heitä katolleen.

Vaan kyllä se todellinen ongelma on auton lyhyessä akselivälissä ja suht korkeassa painopisteessä.

Siispä:

Kuvassa pitelen vanhaa etulinkin alukuorta uusien protolinkkien vierellä:

Etuakselin tuominen näin eteen ei ollutkaan mahdollista vielä silloin kun etulokarit olivat normimallillaan: Nykyinen akselin paikka oli keskitetty niihin alkuperäisiin pyöränaukkoihin.

Vaan nythän kun aukot ovat avattu kunnolla, renkaat sopivat aivan mainiosti tuon onkohan reilun sentin eteenpäin. Puskurin pitäisi myös kolista vähemmän jokapaikkaan.

Erittäin mukava lisä tässä on vielä se että etuiskarit, mitkä ennen olivat typerästi ylhältä edempänä kuin alhalta, ovat nyt selkeästi oikeammassa kulmassa niin, että alapää on edempänä kuin ylä. Jeah.

Akseli taitaa olla nyt niin edessä kuin sen vaan järkevästi voi saada. Renkaat tulee täys flexissä hankaan aika paljon korin ja puskurin kulmaa, sekä 4-linkin trussi nousee täysjoustossa JUST servo-varren taakse.

Käytössä on lisäksi "normi täysleveä" XR10 modattu SCX10 akseli. Aikaisemmin autossa oli n. 3mm molemmilta puolin kavennettu XR10 modattu etuakseli. Siinä vaan hirvitti kapeiden C-hubien kestävyys.

Taka-akselia aijon myös viedä niin taakse kuin mahdollista. Takalokaria joutuu vähintään sieltä takaa vähän riipimään. Siitä nimittäin ei etuakselin eteenpäin viennillä pääse eroon että nykyisellään kovemmassa nousussa takapuskuri ottaa maahan aika lujaa kiinni.


Haluisin niin lujaa ajaa enempi tällä kauden C2 kisat kuin esim. Deadboltilla. Ihan jo silläkin että deadboltin scalepisteet pyörii jossain 30 hujakoilla, siinä missä tää pitäis saada pienellä työllä -60p.

Laitetaan perään vielä auton scalepisteet:

Meeppi, Class 2
-8 full hard body
-1 stinger
-3 metal sliders
-3 metal front bumper
-3 metal rear bumper
-1 rear inner fender wells
-5 four seat 3D interior
-4 complete driver
-4 complete passenger
-1 suv cargo area
-5 chassis mounted servo
-4 functioning transfer case

-1 wipers
-1 gas cap
-1 antenna
-1 hubs on wheels

-1 pull pal
-1 d-rings
-2 front winch
-1 spare tire mount

AS IT SITS -50

TODO
-1 front inner fender wells
-3 spare tire OR lights + 1p

-1 license plate
-1 non func scale item

-2 two kids at the back

AFTER -58
Liitteet
wb_fix_front2.jpg
wb_fix_front1.jpg
wb_fix_side.jpg
wb_fix_link.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:19. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Everything went better than expected. Aamulla häkkäsin auton kasaan ja kävin Haukilahdessa taas kokeilemassa.

Samalla eteen tuli 32 kg vääntävä savox, ei paljon ollut enää epäilystä kääntyykö pyörät vai ei... Kyl ne nyt kääntyy jos ratista kääntää. Uuden etuakselin myötä tuli myös OD ratas eteen, eli autossa nyt täys Underdrive/Overdrive. Kuvassa näkyy myös huomattavasti paremmin olevat etuiskarit. Sain myös kiinnitettyä etuiskarit niiden "normaaleille paikoilleen", ennen ne oli sen akselin lirpakkeen toisella puolella. Mutta tämä haittasi kääntyvyyttä joten sain just ja just mahtuun ne normaalisti.

Auto toimii nyt merkittävästi paremmin kuin aikaisemmin, mutta takapuskuri on edelleen kyllä ongelma. Vaatinee sen, että vien taka-akselia niin paljon taaksepäin että renkaat käytännössä hipovat tuota puskuria.

Edessä yksi selkeimmistä hyödyistä oli tuo ettei etupuskuri osu AINA ekana ihan JOKA paikkaan. Vaan nyt jos ajaa IHAN suoraan kiveen niin se voi jäädä etupuskurista kiinni, mut jos auto on yhtään killissä niin kyl sen saa renkaita ketkuttamalla ottaan sen verran pitoa että rengas nostaa keulan ylös.
Liitteet
wb_fix_side2.jpg
wb_fix_side_clearance.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:18. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Aamulla tuli häxättyä taka-akseli n. 5-7mm taaksepäin. Korista otin pois lokaria vain sen verran kun tarvii, teen nuo paremmin sit kun saan vision miten noi olis parhaimman näköset.

Oih minkä eron tuo viimeinen silaus teki! Hyvä juttu on ettei auto kulje vieläkään kuin pieni eläin, koska se tarkottaisi että auto on tylsä. Mutta kulkee taas paljon paremmin.

Harkinnassa on kokeilla edessä pidempiä iskareita, jotta etuakseli voisi laskea vähän pitemmälle. Ajattelin ensin laittaa testiksi tuollaset siniset ebay-iskarit ja jos tuntuu että toimii hyvin, tilanneen eurorc:ltä noi 92mm vastaavat iskarit kun nyt on autossa. Nyt auto kärsii aika matalasta mahasta. Näyttäisikin paremmalta, kun noi iskarit on nyt rungon alimmissa iskaripaikoissa.

Lisäksi servo, joka on nyt tavallaan kiinni rungon alapuolella, olis tarkotus koittaa nostaa rungon yläpuolelle (kyse niistä kiinnitystabeista). Sillä sais etuakselin liikkuun vähän ylemmäs. Lisäksi etuakselia voisi viedä eteenpäin vielä pari milliä ehkä.

Ja tässä pari Haukilahden "benchmarkkia", molemmat pääsi useamman kerran ylös. Näitä on tullut hinkattua aikaisemmin, ja ennen taka-akselin siirtoa kumpikaan ei onnistunut kertaakaan. Nyt tosiaan ensimmäisen pääsin kerran ihan suoraan auton juurikaan pysähtymättä missään kohtaa.
Liitteet
wb_fix_haukilahti1.jpg
wb_fix_haukilahti2.jpg
wb_fix_haukilahti3.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:17. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Katsotaan mitä tästäkin tulee :D

Rungon päällä oleva kori on siis vanha Meep1:n kori josta leikkasin jotain aikaa sitten nokkapellin irti. Meep1:een keulasta tuli ihan liian lörppö, mutta sitten rupesin funtsiin että Meep2:ssa missä on rungossa oleva puskuri ja lokarit voi olla about olemattomat, niin päätin lähteä kokeileen josko sais sen istutettua tuohon.

Tuota puuhaillessani huomasin myös valtavan halkeaman vanhassa Meep2 korissa. O-ou. Tullut ryskyytettyä tuota testeissä vähän ehkä liikaa..

Tuosta "uudesta" korista leikkasin puskurimountit ja lokarit puuvillalangalla, josta pitää kyl taas ihmetellä sen toimivuutta tuossa kovan muovin sahauspuuhassa..!
Liitteet
hood_wip1.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Asensin autoon eteen 92mm TeamC iskarit hetken autossa olleiden Traxxas big borejen tilalle. Tuntuma on identtinen noiden TeamC iskareiden kanssa vrt. noi TRX iskarit, joilla ajoin vähän aika sitten Hanskalliolla auto tuntuen oikeen hyvältä.

Autossa on nyt siis entiseen nähden paljon enempi joustoa edessä.

Plussaa TRX iskareihin on yhteneväinen näkö takaiskareiden kanssa, sekä ovat kapeemmat. Auttaa sen kanssa ettei renkaat hinkkaa jousia.

Lisäksi tein vähän temppuja ovien ja puuvillalangan kanssa.
Liitteet
longer_tc_et_doors.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Pisepise
Legendaarinen!
Viestit: 2903
Liittynyt: Su 26.12.2010 21:26
Paikkakunta: Kotka

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Pisepise »

Olisihan se kuva sivultapäin kiva   ::)   . Hyvä ajatus sahailla ovea noin. Mitäs takalokarit? Vähän ehkä kaipaisi saman tyylisen trimmauksen kuin etulokarit, sitten mustaksi kaikki lokarit?
2016 Rakentelukilpailun ylivoimainen VOITTAJA!

Bishop's RC Crusade: Scale Crawlerien puolesta!
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCAFMNU ... PaKuYmnG1A
FB: https://www.facebook.com/bishops.rc.crusade/
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Pisepise kirjoitti: Olisihan se kuva sivultapäin kiva   ::)   . Hyvä ajatus sahailla ovea noin. Mitäs takalokarit? Vähän ehkä kaipaisi saman tyylisen trimmauksen kuin etulokarit, sitten mustaksi kaikki lokarit?

Hehe, kerkesinkin jo leikkaan noi takalokarit :) Mustaksi en niitä viitti maalata, kun saavat niin paljon runtua että olisivat kuitenkin taas punaiset kyljistään, etenkin takana.


En tiiä missä kännissä olin kun noista iskareista puhelin, ihan ristiin rastiin TRX ja TeamC.


Nyt alla siis 92mm TeamC iskarit jotka toimii pirun hyvin. Edessä ei oikein 72mm TeamC toiminut kun joustoja ei ollut riittävästi. Flexua sinänsä en kaivannut, vaan sitä että etuakseli laskee alemmas sillon kun auto on esim. mahastaan kiinni. Noi Traxxakset oli vaan sillä välin autossa prototyyppi-iskareina kun odottelin noita pidempiä TeamC saapuvaksi.


Ovista lähti sisäpuolien mukana kiinnitys, joten jotain pitäis keksiä millä ovet pysyy kiinni. Ehkä kuminauha istuinten takaa mikä vetää ovia kiinni? :D Saa pisteiden mukaan aukeevista ovista pisteet (+ sivupeilit!), mut kuminauha vetää niitä kokoajan kiinni :D
Liitteet
sundoors.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Scrap
Legendaarinen!
Viestit: 2538
Liittynyt: Ke 23.07.2008 22:37

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Scrap »

Miten noi kuskit näyttää ihan joltain 12v pojan klopeilta?

Muuten ihan onnistuneen näkönen. Pitäs jossain välissä kaivella pikkuraitii naftaliinista ja lähteä testaa miten hyvin tämä kulkee.
[06.10.2014 21:26:03] Macce:ja luulin että vinssi oli hajonnu ku ei se jaksanu vinnssata takas pystyyn, mutta turvakaari oli juuttunu jonnekki mustikkapensaaseen
Smuli
Legendaarinen!
Viestit: 829
Liittynyt: Ti 17.09.2013 18:05
Paikkakunta: Rajamäki

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Smuli »

Tää kyllä huutas mustia lokasuojia, jotenkin typerän näkönen ilman.
Ammattitaidolla sutta ja sekundaa

Ajotyyli on rohkea ja luova.

Sateessa, sumussa ja seittemän pullon simassa
Avatar
Scrap
Legendaarinen!
Viestit: 2538
Liittynyt: Ke 23.07.2008 22:37

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Scrap »

Mitenköhän Dingon levikkeet istus tohon orkkisten tilalle?
[06.10.2014 21:26:03] Macce:ja luulin että vinssi oli hajonnu ku ei se jaksanu vinnssata takas pystyyn, mutta turvakaari oli juuttunu jonnekki mustikkapensaaseen
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Joo pojjaat näyttää kyllä aika pieniltä tähän. Mutta paljon parempi noidenkin kanssa kuin ilman.

Pikkuraitille ei kyl tule pärjään mitenkään.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tulipa huono kuva, mut tuli tosiaan laitettua nyt ovet autoon. Liimasin ne kiinni, koska totesin että funkkispisteet on jo täynnä (jahka kolvaan valot), eli pisteelle aukeavista ovista ei ole tarvetta. Plus Class 2 autoon en halunnut mahdollisuutta siihen että joku kehno lukitusmekanismi hajois kesken hankalan paikan ja avoinna heiluvat ovet aiheuttais lisäpakkeja tmv. Sain kuitenkin sivupeileistä puuttuvan epä-toimivan pisteen, mikä oli jees.

Harmitti kuitenkin kun ovet oli jotenkin tosi pliisut. Sitten tajusin et mullahan on noita ovenkahvoja irrallaan parit, päätin sellaset tämmää tuohon.

Menivät tosi hyvin kiinni, kun tuossa kapeessa päässä oli sellanen 2,5mm tappi minkä sai liimattua oveen tekemääni reikään, ja toisesta päästä pistin 10mm M2 ruuvin läpi. On siis molemmista päistä kumitiivistellä liimattuna + tuo ruuvi niin luulis, tai ainakin sopis toivoa et pysyisivät kiinni :)

Kuvassa näkyy huonosti, mutta tuossa oven sisäpuolen yläreunassa on 3mm styreeniä sellanen sentin kaistale jotta ovi ei näyttäisi niin ohkaselta. Ko. kaistaleessa on lisäksi kiinni sellaset Wraiithin apukuskin kädensijat ovenkahvoina.
Liitteet
sundoors_handle.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Matti N
DIG-taattori
Viestit: 1786
Liittynyt: Su 19.08.2012 13:48

Vs: Matin Class 2 build: MEX Jeep JK 3D, "Meeppi"

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Jee, löyty laatikosta yksi Axialin light controller josta pienellä modauksella ja johtojen pidentämisellä sai valot autoon paljon helpommalla kun mitä olin varautunut.

Itse valokontrolleri mahtui tosi jepasti kopan keskellä olevan reijän sisään (pyöreä), keskikonsolin sisään :) Päälle tein pienen styreeninpalan tukkeeksi ettei se pääse sieltä ulos ja ruuvasin valmiina oleviin reikiin kiinni.

Takavalojen kanssa kävi pieni käpy, kun unohdin tukkia valojen reijät kun maalasin kopan alustan mustaksi, siellä on ihan snadisti maalikakkaa linssissä. Ei se onneksi näy ellei tarkkaan katso. Itseä vaan harmittaa :) Meep1:n kanssa muistin laittaa sinne tukkeet.

Rekkarikin tuli tehtyä. Tarra liimattu RC4WD alumiinitrukkipeltiin, viilattu oikeeseen kokoon, muotoiltu vähän klommolle ja liimattu koriin. Olis pitänyt laittaa ton ja korin väliin jotain pientä et se olis vähän enempi irti, näyttää siten Meep1:ssä paremmalta. Oh well.

Ovesta parempi kuva. Mustasin vähän ruskeella washilla noita saumoja, näyttää IMO vähän paremmalta noin.
Liitteet
sundoors_side.jpg
lights_rear.jpg
lights_front.jpg
Viimeksi muokannut Matti N, Ti 10.01.2017 20:13. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin