Tomy kirjoitti:
Joni R kirjoitti:
Hommasin pari päivää sitten Axial SCX10 Honchon RTR. Täysin vakio. Autoon on tullut lähinnä tutustutta kotona sisällä, ajettu erilaisten lattialla olevien esineiden yli ym. pientä. Auto toimi hyvin jonkin aikaa, kunnes ilmaantui vika. Auto ei suotu enää kulkemaan ryömimällä eteen- eikä taaksepäin, vaan nykii. Esim. radion trimmistä kun kääntää "kaasun" hiukan auki niin auto nykii kokoajan, sama toistuu "triggeristä". Hiljaa ajamisesta ei tahdo tulla enää mitään. Hiukan enempi antaa kaasu, niin auto kulkee tasaisesti eteenpäin. Akku vaihdettu täyteen, ei vaikutusta. Nopeasti tsekkasin piuhat, niin näytti olevan kunnossa.
Sanokaa kokeneemmat mikä tämän voisi aihettaa???
Outo vika! Tapahtuuko nykimistä ihan tasaisella lattialla ajettaessa? Vai alkaako nykimään vasta silloin kun ajat esteiden yli ja käytät myös ohjausta?
Tarkista myös voimansiirto. Irrota pinjoni ja varmista, että akselit pyörivät herkästi. Tarkista pinjonin ja spurrin kunto - onhan kaikki rattaat ehjät ja välys sopiva? Entä kardaanit ovatko kunnolla kiinni sekä vaihdelaatikon ulostuloissa että akseleissa?
Nykii tasaisella tai ajettaessa esteiden yli. Ohjaus ei vaikuta mitenkään. Voimansiirto on kunnossa alusta loppuun. Välyksistä en tiedä mutta kaikki pyörii herkästi ja mikään ei tunnu takkuavan, sekä rattaat ovat edelleen kuin uudet. Epäilen itse, noparia tai moottoria. Täytyy tarkistaa vielä piuhat että kaikki ovat ehjiä ja hyvin kiinni. Ongelma esiintyy vain "pintakaasulla", hiukan lisää kierroksia, niin näyttäisi kulkevan ihan nätisti."
"Käyttelin" autoa selälleen sylissä ja tutkin samalla tuon voimansiirron, niin huomasin myös noparin valon räpistelevän tuon ongelman tahtiin.
Mitenköhön tuon radio puolen testaa, kun ei ole toista radiota. Tuota "radiokahvaa" olen myös tarkkallut. Täytyy koluta vaan kaikki läpi kun kerkiää. Kait näissä jokin takuukin on, kun on alle viikon vanha koe?