"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Servot, vastaanottimet, lähettimet etc
nenolanjones
Vanhempi jäsen
Viestit: 351
Liittynyt: La 16.10.2021 07:26
Paikkakunta: Lahti

Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja nenolanjones »

Ei haku tuottanut tuloksia niin tehdäänpäs ihan topikki,

Eli haluaisin korvata Flysky GT5 radiosta nuo potentiometrit kytkimillä, että ne soveltuisi paremmin esim lukkoservojen ohjaukseen. Meneekö homma käytännössä niin, että tarvitsen 2-asentoisen on-on kytkimen, jonka toisessa asennossa on napojen välissä alkuperäisen potikan mukainen vastus, ja toisessa asennossa napojen välissä 0 ohmia (oikosulku)?

Jotain olevinaan elektroniikasta ymmärrän, mutta tässä kohtaa ei nyt oikein raksuta :D
kj_temmes
Vanhempi jäsen
Viestit: 408
Liittynyt: Ma 27.12.2021 08:28
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja kj_temmes »

En ole aivan varma miten on toteutettu GT5 mutta pitäs päästä käpälöimään.
Veikkaan kuitenkin että toinen laita ei ole 0, vaan potikan keskellä on nolla ja sinne tulee siis varmaan 3 johtoa. Ja molemmissa laidoissa on sitten jotain ohmia. Esim 2kohm.?
nenolanjones
Vanhempi jäsen
Viestit: 351
Liittynyt: La 16.10.2021 07:26
Paikkakunta: Lahti

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja nenolanjones »

Tähän hommaan löytyikin netistä valmiit ohjeet, eli jos tarvitsee esim servoa ohjata vain ääripäästä toiseen, niin pärjää pelkällä 2-asentoisella on-on-kytkimellä. Kytkimen navat juotetaan samassa järjestyksessä ohjaimeen kuin ne siinäkin on, eikä muuta tarvita. Hommasin tällaisia kytkimiä: https://www.partco.fi/fi/saehkoemekanii ... ms244.html

Pienet hyppylangat tarvitsee väliin, kun juotospisteet ovat aavistuksen sivussa. Ohjeissakin oli sellainen vinkki, että turhaan yrittää juottaa potikkaa irti, eiku vaan jalat sivuleikkureilla poikki ja johdot niihin. Oli ihan hyvä neuvo, tässäkin oli melko jämäkkää tinaa mitä sai lämmitellä aika huolella että sai pois, joten päädyin itsekin leikkaamaan jalat.
20220918_215546.jpg
20220918_215546.jpg (142.89 KiB) Katsottu 4602 kertaa
Sovitus on aika napakka, joten kannen sisäpuolelta piti vähän dremelöidä kytkimelle tilaa. Ulkopuolelle tulostin ja turasin kiinni pienet spacerit johon kytkin kiinnittyy. Kaunista? Ei. Toimivaa? Kyllä :D
20220918_220913.jpg
20220918_220913.jpg (310.26 KiB) Katsottu 4602 kertaa
Anthuan
Nyyppä
Viestit: 48
Liittynyt: Ti 26.10.2021 07:05

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja Anthuan »

Kiitos, tämä oli hyvä vinkki. Sama homma pitäis tehdä, mutta osaaminen on olematonta aiheen ympäriltä. Ehkä vaan säädön end pointit kohdalleen ja vedän potikasta nupit aina kaakkoon 😅
nenolanjones
Vanhempi jäsen
Viestit: 351
Liittynyt: La 16.10.2021 07:26
Paikkakunta: Lahti

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja nenolanjones »

Jep, toimii toki noinkin :) tämä oli lähinnä käyttömukavuutta lisäävä modi. Jos tuosta 3-asentoisen haluaa esim vinssin ohjaukseen, niin homma pitäisi onnistua on-off-on kytkimellä ja parilla 10k vastuksella tähän tyyliin:
z8t43d1.png
z8t43d1.png (250.17 KiB) Katsottu 4565 kertaa
ja huom tätä en ole siis itse testannut, interwebsistä vaan luettua
teppisch
Legendaarinen!
Viestit: 1013
Liittynyt: Ma 24.08.2020 14:11
Paikkakunta: Pori

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja teppisch »

Mikä määrittää tuon 10k vastuksen? Onko se radion omat sähköpiirit, korvattavan potikan äärilaitojen arvot, korvaavan kytkimen arvot vai ei mikään näistä? Onko tuo siis vain joku "pommin varma" vastus?

Kyselen koska en tiedä ja haluan hieman päästä jyvälle asiasta.
nenolanjones
Vanhempi jäsen
Viestit: 351
Liittynyt: La 16.10.2021 07:26
Paikkakunta: Lahti

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja nenolanjones »

En itsekään ole asiantuntija, mutta uskoisin että kunhan vaan jostain tuolta kiloalueelta valkkaa vastusparin niin toimii. Niillähän ei tässä tapauksessa ole tarkoitus ole virtaa rajoittaa joten ihan tolkuttoman suurta arvoa kannattanee valita. Tuo vakiopotikka oli 5k niin siitä saa jotain osviittaa. Ja toki mitä tarkempia vastuksia käyttää, niin sen paremmin keskikohta sattuu kohdalleen eikä tarvitse niin paljon trimmillä pelata.
Pisepise
Legendaarinen!
Viestit: 2903
Liittynyt: Su 26.12.2010 21:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja Pisepise »

Hienoa että teit jutun GT5 modauksesta. Pistetään tämä korvan taakse. Oliko nuo vipukytkimet sellaisia että ne jää käännettyyn asentoon?

Itse olen todennut että omasta mielestä paras kytkimen tyyppi vinssille olisi ns. kuolleenmiehenkytkin, eli mikä palautuu 0-asentoon kun siitä laskee irti. Tällöin vinssi ei ikinä kytkeydy vahingossa päälle ja vedä autoa/narua rikki. Ja sitten jos samalla ohjaimella on muista autoja ja samalla kytkimellä on toisessa autossa toinen käyttötarkoitus, esim lukot ja ne jää toiseen asentoon kun taas siirryt autoon missä se kytkin on vinssikäytössä, niin alkaa paniikin omainen räpellys "VINSSI POIS PÄÄLTÄ"
nenolanjones
Vanhempi jäsen
Viestit: 351
Liittynyt: La 16.10.2021 07:26
Paikkakunta: Lahti

Re: Radion potentiometrin korvaaminen kytkimellä

Viesti Kirjoittaja nenolanjones »

Joo nämä minulla olevat kytkimet jää siihen asentoon mihin on käännetty, kun ovat muutenkin vain 2-asentoisia ja vain lukoille käytössä. Tuo on ihan totta että jos eri autoissa on eri toiminnot napin takana niin ongelmia voi tulla. Vinssi minulla ohjautuu 4-kanavasta jossa on jo vakiona 3-asentoinen kytkin, toki siinäkin palautuva kytkin voisi olla hyvä, ehkä pitää joskus tutkia jos senkin saisi vaihdettua.

Oikein jos haluaisi vinssin ohjauksen tarkaksi ja portaattomalla nopeudensäädöllä, voisi tuon 3-asentoisen kytkimen sijaan laittaa palauttavan 5k joystick potikan, eli siis esim tällainen joita tikkuradioissa käytetään: https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 3163%21rec
Vastaa Viestiin