Sivu 1/1
(bronco)
Lähetetty: Ma 29.09.2014 15:36
Kirjoittaja Jeepster
Oikeastaan projekti lähti käyntiin ylimääräisestä akseliparista, josta päätin keksiä jotain. Sovitin trailfinderin runkoa ja lehtijousetkin oli ajatuksissa, mutta totesin ne vaikeaksi saada toimimaan kunnolla. Helppo perusratkaisu: nelilinkki taakse ja kolmelinkki eteen, panhard ja servo runkoon. Moottorin siirtäminen eteen on todettu hyväksi ideaksi, joten myös sellainen. Rungon kokeilin tehdä halkaistusta huonekaluputkesta, muuten ihan ok, mutta mutkalle taivutus ei oikein onnistunut nätisti, ensimmäinen protorunko niputettiin hitsaten kaksi pätkää eritasoon.
Korin rakennus oli kovin mielessä, mutta hetken ajateltua noita aikaisempia koriprojekteja, niin ehkei kuitenkaan. Ideana olis saada aikaan joko safarointivekotin tai sitten mahdollisimman vakion näköinen auto(luokka1). Ascenderin innoittamana koppa voisi olla iso. Renkaiksi oli ajateltu 100mm dick cepekit.
Viikonlopun safarikruisailuissa muistin Matilla olleen joskus isohko bronco koppa suunnitelmissa, ja kysyessä oli se projekti unohtunut ja koppa myyntivalmis. Hain sen samointein, kun muistelin sen olevan akseliväliltään aika sopiva. kyseessä on siis tämä pitkäkattoinen versio. akseliväli on sopiva ja tuo protorunko oli sattumalta juuri oikean mittainen. Mutta leveys ei oikein istu, tarkoitus kun oli yrittää pyöriä mahdollisimman paljon kaarien sisään, ja vaikka korissa on kiinteät levikkeet, xr10 modattu etuakselilla jää 8hole vanteiden kanssa vain noin puolet kulutuspinnasta sisäpuolelle. Tarkistelin mittakaavaa, ja sain noin tuloksen:
pituus 1:8
leveys 1:10
akseliväli 1:7.5
eli kori on kapea kanootti, niinkuin hedge ascendertopicissa mainitsee. Jos olisi joku helppo tapa sahata kori keskelta halki ja leventää, niin voisi tehdä niin. nyt pitänee keksiä ehkäpä joku muu kori tai ratkaisu. Mietin korille putkikehikkoa ja katon ja konepellin tekemistä uudestaan, ongelmaksi muotoutuu tässäkin maski ja takaluukku. Korin väriä ja muutenkin rakentelutyyliä voi ehdottaa, jos on jotain mielessä.
Eipä tullut kuvia vielä tähän postaukseen, laitetaan kun ehditään, ja jos jotakuta kiinnostaa.
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Su 05.10.2014 17:48
Kirjoittaja Jeepster
kaaret rupeaa olemaan melkein valmiit, pääsee kohta pähkäilemään sisustaa, takaiskareita joutuu kanssa pähkäilemään vielä

- putket.jpg (77.06 KiB) Katsottu 1348 kertaa
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Ti 07.10.2014 21:55
Kirjoittaja halme
Komeasti taipuu putki! Mitä oli mielessä tekniikkapuolelle tähän? Rungosta olisi kiva nähdä parempi kuva. Väritykseen en osaa ehdottaa muuta kuin että tulisi olla ehdottomasti kaksivärinen. Jonkinlainen heinähattu/Syvä joki-teema sopisi tähän farmariin!
Hyvältä näyttää, seuraan mielenkiinnolla.
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Ti 07.10.2014 22:23
Kirjoittaja Jeepster
Runko on ruma, putkihässäkkä on ruma. tarttisi vähän siistimistä, mutta voin yrittää ottaa parempia kuvia jos jaksan.
akselit on siis axialin, ja jakolaatikkona sellainen kiinalainen. sähköjä ole vielä sen enempää päätetty, koeajot on suoritettu 35t harjakoneella, savoxin 16kg servolla(josta en kyllä tykkää yhtään). Nopariksi tulee todennäköisesti tilankäytöllisesti ystävällinen fx-r, koska tarkoitus olisi tunkea kaikki sähköt konepellin alle. Näin on saisi koko ohjaamon varattua sisustalle.
väriksi olisi tarkoitus yrittää jonkinlaista vihreä-valkoista

Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: To 09.10.2014 23:55
Kirjoittaja Jeepster
Eipä kyllä kauhean häävi tullu tästä koristakaan. mutta kunha jotain harjoteltiin. pistetään ny vaikka tällänen pimeä kuva

- greenbronco.jpg (72.99 KiB) Katsottu 1347 kertaa
Tarkoitus tosiaan oli yrittää mennä noilla korin puskureilla, tai mahdollisesti korvata ne metallisilla alkuperäistyylisillä. Jos ei kellään ole parempaa ideaa, niin koritolpat tulossa.
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Pe 10.10.2014 10:30
Kirjoittaja Brushless
Hieno metalliväri. Millä maalilla maalattu?
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Pe 10.10.2014 10:41
Kirjoittaja Jeepster
Kokeilin fascolor maaleja.
Pitää ensikerralla kokeilla myös jotain nestemaskia, nuo teippaukset ei ihan täydellisesti onnistuneet
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Pe 10.10.2014 12:57
Kirjoittaja Macce
Airbrushilla vai pensselillä?
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Su 12.10.2014 20:50
Kirjoittaja Jeepster
Ruiskulla, ohuita kerroksia, eikä kauhean peittävää maalia. Katto jäi ainakin vähän laikukkaaksi.
Hahmottelin vähän styreenilevystä lattiaa... tuohon pitäisi sisustaa lähteä kehittelemään. Bec ja vastari jemmataan jonnekin muualle.
Huomaa myös "koritolpat"

- sisusta1.jpg (54.9 KiB) Katsottu 1346 kertaa
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Ke 15.10.2014 11:12
Kirjoittaja halme
Siitähän tuli oikein siisti ja siviilinnäköinen! Kun pääset testailemaan niin laitahan koeajoraporttia. Etenkin kiinnostaisi tietää kuinka korkealle tälläisessä ratkaisussa jää painopiste. Kopasta tuli oikein hyvän värinen, pientä trimmailua puskurinseudulle ellet ole sitä tehnyt jo.. Kun kerran metallituotteet taipuu sun käsissä noin hyvin niin tee ihmeessä erilliset teräspuskurit tähän.
Miltähän näyttäisi irralliset levikkeet noissa kaarissa? Valkoiseksi maalattuina toki nekin!
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Ke 15.10.2014 15:09
Kirjoittaja Vilzu
Tuleeko toi etuakseli oikeesti noin ulos tosta korista?
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: Ke 15.10.2014 21:21
Kirjoittaja Jeepster
Tuo kuva oli vähän vinosti, ja panhardiakaan ei välttämättä ollut säädetty ihan kohdalleen, tuossa kuva renkaan kulutuspinnasta, vanteethan ovat gmaden peltivanteet, jotka jäävät vakiovanteita sisemmäksi.

- ajo2.jpg (165.87 KiB) Katsottu 1345 kertaa
Koeajot tuli siis ajettua, ja kyllä tuon korkealla olevan rautahäkin huomaa ajossa, painopiste on kyllä aika edessä, mutta varsinkin alaspäin mennessä kippaa helposti nokilleen. Tosin vanteissa ei ole lisäpainoa, mutta kyllä nuo peltivanteet jo vähän painaa itsessään. Koriin unohtui suojamuovi vielä päälle, mutta saattaa olla että leikkaan helmoista vähän pois. Etupää korista on myös vielä leikkaamatta. Pieni vahinkokin pääsi käymään, kun pyörä irtosi, unohtu laittaa nylokit.

- ajo3.jpg (75.12 KiB) Katsottu 1345 kertaa

- ajo1.jpg (116.44 KiB) Katsottu 1345 kertaa
Re: nimeton projekti(bronco)
Lähetetty: To 16.10.2014 07:44
Kirjoittaja Scrap
Hyvältä näyttää. Paremmalta nåyttäisi jos valmistaja olisi osannut tehdä myös sivusuunnassa oikeassa mittakaavassa olevan korin.
Re: (bronco)
Lähetetty: Pe 24.10.2014 12:38
Kirjoittaja Jeepster
Pari kuvaa tarroitetusta autosta.
tässä rupeaa tekniikkapuoli olemaan ihan toimiva, ainakin omaan makuun käsinkäämityssä harjakoneessa on tarpeeksi potkua, ja jaksaa ryömiäkin.

- etu3.jpg (125 KiB) Katsottu 1344 kertaa

- taka2.jpg (102.39 KiB) Katsottu 1344 kertaa
Re: (bronco)
Lähetetty: La 08.11.2014 03:27
Kirjoittaja matti
Parit viimiset kuvat hienoja kuvia hienosta autosta, jollain tavalla aidon tuntuisia.
Re: (bronco)
Lähetetty: La 18.04.2015 18:30
Kirjoittaja Jeepster
Tämä sai c2 renkaat allensa ja käväisi messuilla viihdyttämässä kansaa.
Tein tuollaisen puskurivirityksen, ja alakylkipellit.

- brfb.jpg (51.65 KiB) Katsottu 1343 kertaa

- brsl.jpg (33.83 KiB) Katsottu 1343 kertaa
Re: (bronco)
Lähetetty: La 18.04.2015 19:28
Kirjoittaja Tomy
Hieno puskuri!