Sivu 1/1

auttakaa ny uutta harrastajaa

Lähetetty: Ma 30.12.2013 21:51
Kirjoittaja kirittävä tökkeli
Eli oon uus harrastaja ja täs on omaa metsää ja kalliota jossa olis kiva porukalla kikkailla mutkun aitovalinta meni vituiks.   Kertokaa nyt et mistä iunnon offi auto joka kestää? Nyt   mulla on kyocho dmt mikä ei sovi tähä touhuu lainkaan. Oon katellu axialin ja tamiyan autoja mur miten kun teette noita aidon auton näkösiä rc autoja niin teettekö ne ite vai mistä kummasta? Mistä saatte korit ja osat vai onko noita kitteinä? Eiks rc kisoissakin ole vaatimuksena esikuvan näköiset autot vai kuinka nuo kisjutut menee?   Auttakaa!

Re: auttakaa ny uutta harrastajaa

Lähetetty: Ma 30.12.2013 22:07
Kirjoittaja Tomy

Re: auttakaa ny uutta harrastajaa

Lähetetty: Ti 31.12.2013 08:08
Kirjoittaja Pisepise
Kyllä täällä autetaan uusia harrastajia. Ennen kuin kirjoitat viestiä tänne, mietit mitä haluat kysyä ja tarkistat ettei tule kirjoitusvirheitä   ;)   Rcm on varmasti paras paikka ostaa autoja Axialin suomesta, sieltä saa ilmaiset postikulut ostoksien ollessa yli 100€.


Jos olet ihan alkaja rc-autoissa suosittelen tutustumaan ja lukemaan tätä foorumia, sekä selkeää tietoa ja ohjeita rc autoista löytyy googlettamalla Ari-Pekan rc sivut.


Auton hankinnassa kannattaa miettiä että miten haluat sillä ajaa. Jos haluat ajella kuin oikealla maastoautolla hitaasti ryömien, valinta on ehdottomasti axial scx10. Mikäli tykkäät ryömiä ja revitellä (bashata) voisi olla parempi axial wraith.
Jos ostat uuden auton, Kit-versioissa joudut auton kokonaan itse rakentamaan auton ja ostamaan lisäksi kaikki sähköosat ( moottori, nopeudensäädin, ohjausservo, radion ja vastaanottimen). Rtr auto tulee valmiiksi kasattuna, kaikkine sähköosineen ja tarvitset ainoastaan akun ja laturin. Tästä aiheesta löytyy täältä paljon keskusteluja kun viitsii katsella ja lukea.

Re: auttakaa ny uutta harrastajaa

Lähetetty: Ti 31.12.2013 08:18
Kirjoittaja kirittävä tökkeli
Ok. Kiitti teille!

Re: auttakaa ny uutta harrastajaa

Lähetetty: Ti 31.12.2013 08:44
Kirjoittaja bartti