Sivu 1/3

SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 13:33
Kirjoittaja Scrap
Tein sitten ihan oman ketjun tälle räpellykselle.

Kommentteja, käännöksen parannus ehdotuksia, jotkin termit vähän hakusessa suomeksi, kirjitus virhetiä. Vielä pitäisi kääntää nuo ratapisteet.

  Luokka 1: "Katu"
  • Katulaillinen maastoauto, jolla voisit ajaa töihin tai maastoon. Varusteltu kuten esimerkiksi Camel Trophy autot.


Luokka 2: "Maasto"
  • Vakio maasturi, josta on muokattu pätevä etenijä, ei välttämättä katulaillinen.



Luokka 3: "Modi"
  • Alusta asti rakennettu möyrijä. Esim TTC/KOH.

Kaikki:
  • Ajoneuvosta kannustetaan tekemään mahdollisimman aidon näköinen
  • Ajoneuvon tulee muistuttaa jotain oikeaa 1:1 maasturia
  • Rengas koot määritellään valmistajan ilmoituksen mukaan. Jos valmistajan ilmoitusta ei ole saatavilla mitataan renkaat irrallaan autosta vanteineen
  • Renkaiden muokkaus: Luokka 1, ei mitään näkyviä muutoksia. Luokka 2, renkaan kuviota saa muokata. Luokka 3, maksimi halkaisija 146mm/5.75" kiellettyjen renkaiden osia ei saa käyttää.
  • Ajoneuvon rungon tulee olla tikapuu tyyppinen. Ei TVP runkoja edes rungon jatkeilla. Poikkeuksina Tamiya CC-01 ja TA-02 sekä luokka 3:ssa putkirungot.
  • 4WS ja dig on sallittu luokka 3:ssa. Voi käyttää vain jompaa kumpaa kullakin radalla.
  • MOA autot kielletty. Kaikkien moottoreiden, vaihteistojen ja elektroniikan (pois lukien ohjausservot) tulee olla kiinnitetty runkoon tai koriin. Voiman tulee siirtyä akseleille vähintään kahden kardaanin välityksellä yhden vaihteiston tai jakovaihteiston kautta. Poikkeuksena CC-01 ja TA-02. Akseleiden erillinen voiman ohjaus kielletty.
  • Ei vannekoon rajoituksia. Voit käyttää 1.55, 1.9, 2.0 tai 2.2 vanteita kaikissa luokissa. Yli 2.2" halkaisijaltaan olevat vanteet on kielletty. Myös SC-tyyliset, eri ulko- ja sisähalkaisijalla olevat, vanteet on kielletty.
  • Vararengas saa olla enintään 1/4" (6,35mm) pienempi tai isompi, kuin varsinainen rengas, jos siitä haluaa pisteitä.
  • Kaikki apuvälineet mitä haluat käyttää radalla, tulee kuljettaa autossa aina.
  • Vinssikoukun kiinnityspisteenä saa käyttää vain luonnonmukaisia objekteja, toisia autoja tai radan tekijöiden tarjoamia kiinityspisteitä. (Eikö muka maa-ankkuria saa käyttää PRKL?) Henkilöstä vinssaaminen, esimerkiksi kenkä tai käsi, on kielletty.
  • Kaikissa ajoneuvoissa tulee moottorin, voimansiirron ja sähköjen olla peitetty ja piilossa katsottaessa ylhäältä ja sivuilta. Akkujen tulee olla rungossa kiinni ja piilossa katseilta.
  • Radat tulevat olemaan vaikeita ja scale autojen suorituskyvyn rajoilla. Tämä siksi, jotta kilpailijat parantaisivat autojaan tapahtumasta toiseen.
  • Vinssit erittäin suositeltavia. Oleta joutuvasi vinssaamaan.
  • Vedenkestävyys erittäin suositeltavaa. Oleta autosi kastuvan.


Luokka 1: "Katu"

  • Ajoneuvossa tulee olla tuulilasi, joka täyttää koko tuulilasikehyksen.
  • Täysleveät puskurit vaaditaan autoon eteen ja taakse. Korin yhteyteen valetut puskurit käyvät. Takapuskuri ei ole pakollinen autossa jossa on flatbed, mutta sen lisääminen oikeuttaa scalepisteisiin. (Puskurit mitataan ulkoreunoistaan ja niiden tulee olla vähintään tuulilasin levyiset.)
  • Alustan akselivälin tulee vastata korin akseliväliä. 1/2" (12,7mm) heitto sallitaan.
  • Korin tulee olla enimmäkseen kokonainen. Vain levikkeiden ja kovakaton poisto sallitaan. Jos kovakatto poistetaan tulee autossa olla sisusta. Korin muu leikkely kielletty.
  • Renkaiden kulutuspinnasta tulee 1/2 olla lokasuojien peitossa. Levikkeitä voidaan käyttää minimin saavuttamiseen.
  • Ajoneuvossa tulee olla täyspitka runko. Rungon tulee olla vähintään yhtä pitkä kuin akseliväli. (Olisiko kirjoitusvirhe silla luokka 2:sa pitää rungon olla 3" pitempi? Pitäisikö olla "kori") CC-01 runko sallittu.
  • Truggyt kielletty. Flatbed täys pitkällä rungolla sallittu. Lavan täytyy olla koko matkalta yhtä leveä kuin ohjaamo. Pelkkä ohjaamo ei riitä tähän luokkaan.
  • Renkaat eivät saa tulla yli puskureista (pituus suunnassa) tai mistään lava tyypistä. Stingerit, vinssikidat, sakkelit tai muut ulokkeet eivät ole osa puskuria tässä tapauksessa.
  • Korin perän kavennus (dovetailing) kielletty.
  • Korin jaottelu (sectioning) tai kavennus kielletty.
  • Lavan lyhennys sallittu, mutta kaikkia kori säännöksiä on noudatettava.
  • Viistetyt kyljet (boatsides) kielletty.
  • Renkaiden maksimi koko 106mm / 4.19" mukaan lukien vararengas.
  • Portit ovat minimissään 11" (279,4mm) leveitä, joten tarkkailkaa autonne leveyttä.


Luokka 2: “Maasto”

  • Kori/kaaret on oltava vähintään 4.5” (114,3mm) korkeat, mukaan lukien viistetyt kyljet (boatsides). Renkaiden sisäreunojen etäisyys toisistaan pitää olla vähemmän kuin ohjaamon leveys ovien kohdalta.
  • Etupuskuri on pakollinen, sen pitää olla kiinnitetty runkoon ja olla leveämpi kuin runkoaisojen ulkoreunojen etäisyys toisistaan. Rungot poikittaistukia ei lasketa puskureiksi.
  • Ajoneuvossa täytyy olla tikapuu tyyppinen runko, joka on vähintään 3” (76,2mm) pitempi kuin akseliväli, mukaan lukien puskurit. Tähän lasketaan myös truggy takaosa.
  • Truggy lavat ovat sallittuja. Näissä on runko, heti ohjaamosta taakse päin, korvattaava putkella ja sen on jatkuttava takaakselin yli, ollakseen laillinen. Lavaosassa tulee olla turvakaari ja integroidut iskareiden kiinnikkeet. Tämän pitää olla myös rungon takaosan kantavaa rakennetta. Jos lavasi ei täytä kaikkia edellä mainittuja vaatimuksia sitä ei lasketa truggy lavaksi.
  • Flatbed, joka jatkuu koko rungon mitan, on myös sallittu. Lavan tulee olla koko mitaltaan vähintään yhtä leveä kuin ohjaamo.
  • Enintään 2 seuraavista 3 modifikaatiosta on sallittuja:
    - Perän kavennus (dovetailing) 1/2 ohjaamon leveimmän kohdan leveydestä tulee jäädä. Truggy/putki lava, joka on kapeampi kuin ohjaamo lasketaan kavennetuksi.
    - Viistetyt kyljet (boatsides) eivät saa olla yli 1.25” (31.75mm) korkeat, mitattuna rungon alimmasta kohdasta (skidplate).
    - Keulan typistys (pinching the fornt) 2/3 ohjaamon leveimmän osan leveydestä tulee jäädä.
  • Renkaiden maksimi koko 120mm / 4.75” mukaan lukien vararengas.
  • Portit ovat minimissään 12” (304,8mm) leveitä, joten pitäkää leveys mielessä.


Luokka 3: “Modi”

  • Renkaiden maksimi koko 146mm / 5.75” mukaan lukien vararengas.
  • Puskurit eivät ole pakollisia, mutta jotta niistä saa pisteitä tulee niiden olla runkoon kiinnitettyjä ja olla runkoa leveämpiä. Rungon poikkittaistukia ei lasketa puskureiksi.
  • Portit ovat minimissään 13” (330,2mm) leveitä.
  • Luokka 3:n korien vaatimukset: Rockslidereita, peilejä yms ulokkeita ei lasketa mittoihin. - Renkaiden sisäreunojen etäisyys ei saa olla kuin 1.25” (31,75mm) enemmän kuin korin leveys ovien kohdalta. Esim. Renkaan sisäreunasta toisen renkaan sisäreunaan 7” korin pitää olla vähintään 5.75” leveä.
    - Korin pitää olla vähintään 5” (127mm) leveä ovien koko matkalta.
    - Renkaat saavat olla maksimissaan 1/2” (12,7mm) korkeammat kuin kori. Korkeus mitataan rungon alimmasta kohdasta (skidplate) korin tai turvakaarien ylimpään kohtaan. Tähän mittaan ei sisällytetä mahdollisia valorautoja/kattotelineitä. Esim. 5.5” rengas = 5” korkea kori.
    - Kori on vähintään akselivälin pituinen.
  • Korin muokkaukset: typistetty keula, perän kavennus, viistetyt kyljet jne sallittu, kunhan kori täyttää edellä mainitut kriteerit.


Scalepisteet:
  • Scalepisteitä lasketaan 50% ajoneuvon kokonaispistemäärästä jokaiselle 10 portin radalle. Minimi/maksimi määrät ovat järjestäjien harkinnan varassa.
    Scalepisteet lasketaan mukaan DNF pisteisiin, muttei DNS pisteisiin.
    Mitään esineitä ei lasketa useampaan kertaan ellei erikseen mainittu.


Lava: Ei putkirunkoisille.
  • Putki- tai Flatbed-lava: metallia -3, muovia -1
  • Lavakaari: metallia -2, muovia -1
  • Truggy/puolitettu auto (back halved truck): metallia -4, muovia -2
    Näissä on runko, heti ohjaamosta taakse päin, korvattaava putkella ja sen on jatkuttava takaakselin yli, ollakseen laillinen. Lavaosassa tulee olla turvakaari ja integroidut iskareiden kiinnikkeet. Tämän pitää olla myös rungon takaosan kantavaa rakennetta. Jos lavasi ei täytä kaikkia edellä mainittuja vaatimuksia sitä ei lasketa truggy lavaksi.


Putkirunko: metallia -8, muovia -4
  • Putkirunko on kokonainen korikehikko, jossa etuosa, ohjaamo ja takaosa ovat kokonaan tehty kantavasta putkirakennelmasta.
    Putkilava, lavakaari, turvakaari eikä iskarikiinnike pisteitä voida antaa putkirunko pisteiden lisäksi.
  • Jäykät metalliset tai muoviset koripaneelit -1


Sisäiset- tai ulkoiset turvakaaret: metallia -3, muovia -1 per suojattu istuin rivi. Kaarissa tulee olla
  • pysty- ja poikkiputket jokaisen istuin rivin etu ja takapuolella. Ei saatavissa putkirunkoisille ajoneuvoille.


Putkilisävarusteet:
  • Sliderit: (molemmat puolet) metallia -3, muovia -1
  • Integroidut putki-iskarin kiinnikkeet: metallia juotettu/hitsattu runkoon kiinni -1 (pari)


Kori:
  • Kovakori: koko -8, ohjaamo -4
  • Syvä lava: -3
  • Täysin itse rakennettu kori: (metallia tai kovaa muovia) koko -4, ohjaamo -2 (Kovakori pisteiden lisäksi)
  • Sisälokasuojat: -1 (pari)


Puskurit: Runkoon kiinnitetty ja erillään korista.
  • Puskurit: metallia -3, muovia -1 (kappale)
  • Stinger/ maskin suoja: -1


Kattoteline/valoteline (valittava jompikumpi):
  • Kattoteline: metallia -2, muovia -1
  • Valoteline: metallia -1


Sisusta:
  • 3D sisusta: 1 istuin -3, 2 istuinta (tai penkki) -4, 4 istuinta -5 (sisustaan kuuluu istuin, kojelauta, ratti ja lattia). 3D tavaratilasta saa lisäksi -1.
  • 2D/ puolisisusta: 1 istuin -1, 2 istuinta -2, 4 istuinta -3
  • Kuljettaja/matkusaja(t) tulee olla ihmisiä, oikeassa scaalassa olevia aikuisia. Pisteitä saa vain jos ajoneuvossa on sisusta.
    -4 kokonainen hahmo
    -3 polvista ylös päin
    -2 torsosta ylöspäin
    -1 pää ja kädet
    -1 kolmannesta ja neljännestä matkustajasta (saavat olla myös lapsia)


Alusta/voimansiirto/ohjaus:
  • Lehtijouset (edessä/takana): -3 per pääty, -7 jos molemmat
  • Useampi akseli: 3 vetävää akselia -3, 4 (tai useampi) vetävää akselia -5
  • Ohjausservo rungossa: -5 (edessä), -2 (takana) vain luokka 3
  • Toimiva jakovaihteisto: -4
  • 3D moottori: Täytyy olla järkevässä paikassa ja näyttää kytketyltä voimansiirtoon. -4


Realistiset ulkoiset osat (maksimi -6): Esineet, jotka eivät ole toimivia, mutta joita voisi järkevästi
  • olettaa olevan maastoautossa mukana.
  • Esim. Polttoaine tankki, pakoputki, jerry gallona, navat kaikissa pyörissä, ohjausiskari, levy-/rumpujarrut kaikissa pyörissä, peilit (2), pyyhkijät (2), antenni, rekisterikilvet, vaahtosammutin, maastotyökalut (Hi-Lift tunkki jne), ensiapupakkaus jne. -1 per esine


Toimivat esineet (maksimi -8)
  • Esim. hinausliina, sakkeli, maa-ankkuri, ajosillat, peräkoukku, avautuvat ovet ja konepelti, vararengasteline jne. -1 per esine
  • Ajovalot (2) ja perävalot (2): -2
  • Vinssi: -2 etuvinssi, -2 takavinssi (maksimi -4)
  • Täysikokoinen vararengas: -3
Ratapisteet:

Portin suorittaminen: -2
Peruutus: +1
Porttimerkki: +10
Kaato: +5
Ratamerkki: +10
Auton koskeminen (korjaus, uudelleen asettaminen jne.): +10
Radan suuntavirhe (porttien suoritussuunta ja -järjestys): +10
Vinssaus: +3
Avustettu pelastus: +10
Dig/takaohjauksen käyttö: +5
DNF: Suurin pistemäärä +20
DNS: Suurin pistemäärä +50


Vinssaus: +3 pistettä joka kerta

Vinssaus rangaistus tuomitaan joka kerta kun vinssivaijeri kiinnitetään vissausta varten. Jos vaijeri irtoaa vinssauksen aikana tai se joudutaan kiinnittämään toiseen kohtaan, tuomitaan uusi vinssaus rangaistus. Jos ajoneuvo liikkuu mihinkään suuntaan muun kuin vinssin tai oman voimansa avulla, tuomitaan kosketus rangaistus ja ajoneuvo asetetaan edelliselle suoritetulle portille.


Avustettu pelastus: +10

Milloin tahansa suorituksen aikana saa pyytää avustettua pelastusta. Kellon yhä käydessä, toinen ajoneuvo tuodaan radalle vetämään tai vinssaamaan kilpailijan ajoneuvoa. Kilpailijan ajoneuvoa ei saa avustaa pidemmälle kuin siihen kohtaan rataa, mihin avustava ajoneuvo on tuotu.Muuten tuomitaan uusi avustettu pelastus rangaistus.


Dig/takaohjauksen käyttö (vain luokka 3): +5

Sekä dig että takaohjaus ovat laillisia luokka 3:ssa, mutta kullakin radalla saa käyttää näistä vain yhtä. Digin tai takaohjauksen ensimmäisestä käytöstä radalla tuomitaan +5 rangaistus. Tämän jälkeen samaa toimintoa saa käyttää ilman rangaistusta kyseisen radan suorituksen ajan. Toisen toiminnon käyttäminen on kuitenkin kielletty. Jos kilpailija käyttää digiä takaohjauksen jälkeen tai takaohjausta digin jälkeen samalla radalla, tuomitaan +10 pisteen uudelleen asettaminen ja ajoneuvo siirretään edelliselle suoritetulle portille.

Muu pisteytys menee samoin kuin crawler luokissa. Ne voi lukea [url=http://https://docs.google.com/file/d/0B4NuIcU ... sp=sharing]täältä.
 

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 15:39
Kirjoittaja qaw
•Kaikissa ajoneuvoissa tulisi moottorin, voimansiirron ja sähköt tulee olla peitetty ja piilossa katsottaessa ylhäältä ja sivuilta. Akkujen tulee olla rungossa kiinni ja piilossa katseilta
Tulisi vai tulee? Eli onko suositus vai pakko?

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 15:46
Kirjoittaja R2
qaw kirjoitti:
•Kaikissa ajoneuvoissa tulisi moottorin, voimansiirron ja sähköt tulee olla peitetty ja piilossa katsottaessa ylhäältä ja sivuilta. Akkujen tulee olla rungossa kiinni ja piilossa katseilta
Tulisi vai tulee? Eli onko suositus vai pakko?
Should have... Tuo on taas suomennettavissa monella tapaa, tekstin henki on mielestäni tuolla että tulee olla.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 16:01
Kirjoittaja Scrap
Shold on suomen -isi pääte, joten kai se oikea termi on "tulisi".

Fiksasin sen toiston.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 18:26
Kirjoittaja Hedgehog
Minusta ennenmin pitää kuin suositus. = sähköt piloon. :P

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 19:02
Kirjoittaja Tomy
Oikea suomennos on "tulee olla". Ei ole suositus.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 19:15
Kirjoittaja Tomy
Ja pull pal-välinettä saa käyttää, jos se kulkee koko kisan ajan autossa mukana. Sen saa kiinnittää säännöissä lueteltuihin luonnollisiin paikkoihin, kuten juuriin ja kiviin etc., eli myös maahan, tai toiseen ajoneuvoon tai järjestäjän tarjoamiin paikkoihin.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: La 14.09.2013 22:58
Kirjoittaja Pena
Tsori nyt mutta should tarkoittaa nimen omaan että pitäisi olla, eli ei oo ihan pakko jos ei haluu.
Shall tarkoittaa ehdotonta vaatimusta, should on enempi vahva suositus.


Terv. Lakimiehistö ;)

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 15.09.2013 08:32
Kirjoittaja Tomy
Perustelen vielä käännösehdotukseni ja sitten olen   :-X.

Tällä kertaa ei voi sokeasti tuijottaa englannin oppikirjan should/must verbejä käsittelevää sivua.

Otetaan vaikka seuraavat esimerkit havainnollistamaan asiaa:

A teacher should use appropiate language when speaking to students.
A teacher must use appropriate language when speaking to students.

Väitän, että jo ensimmäinen lause, vaikka siinä käytetään verbiä should, luo niin voimakkaan velvoitteen pidättäytymään rumasta tai alatyylin kielenkäytöstä oppilaiden edessä, että mikäli kehotusta ei noudateta siitä syntyy seurauksia. Opettaja saa vihaisia yhteydenottoja vanhemmilta, joutuu rehtorin puhutteluun, saa varoituksen jne. Lausetta, vaikkakin siinä on should verbi, ei siis voi tulkita pelkkänä suosituksena (toimi näin jos tahdot, mutta voit halutessasi toimia toisinkin), vaan käytännössä siinä ehdotetun käytöksen laiminlyönti johtaa niin vakaviin seurauksiin, että se on itse asiassa velvoite.

Kysyin myös australialaiselta tutulta, kuinka he tulkitsevat lauseen heidän scale-sarjassaan, jossa noudattavat SORCCA-sääntöjä. Hän sanoi, että lause velvoittaa piilottamaan sähköt. Kuitenkin niin, että esimerkiksi Class 3:ssa, jossa voi olla hyvin avonaisella rakenteella olevia autoja, sähköjen piilottamista katsotaan väljemmin kuin Class 1:ssä sen vuoksi, että niitä on huomattavasti vaikeampi täysin piilottaa. Mikäli kilpailija ei ole lainkaan yrittänyt laittaa sähköja piiloon, johtaa se huomautukseen tehdä niin seuraavaa kisaa varten. Sähköjen piilottamatta jättäminen ei siis ole hyväksyttävä vaihtoehto. Vaadittavaa verhoamisen tasoa voidaan kuitenkin tarvittaessa arvioida vaikkapa juuri hyvin avonaisen auton kohdalla.

Näillä perusteilla ehdotan, että lause käännetään tyyliin sähköjen tulee olla piilossa katseilta ylhäältä ja sivulta katsoen.  

Maailmalla käytetyn tulkinnan saa myös helposti selville kysymällä siitä rccrawlerilla.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 15.09.2013 15:40
Kirjoittaja Scrap
Muutettu muotoon "tulee olla", jolloin on vähän pakottavampi, muttei täysin jyrkkä "on oltava".

Kelvannee?

Muuta?

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 15.09.2013 15:44
Kirjoittaja SlidSlide
[quote="Scrap"]
Muutettu muotoon "tulee olla", jolloin on vähän pakottavampi, muttei täysin jyrkkä "on oltava".
[/quote]

Tulee olla ja on oltava merkitsee täysin samaa asiaa. Säännöistä ei saa tehdä löyhiä, jottei porsaanreikien kautta pilata koko luokkaa.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 15.09.2013 16:07
Kirjoittaja Scrap
Muutan käännöstä:
must => pitää
should => tulee

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 20:24
Kirjoittaja Scrap
Ajon pisteytys lisätty. Siis tuonne ekaan viestiin.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 20:37
Kirjoittaja hyrsleri
Onko luokassa yksi avonaiset akselit? Käsittääkseni "kemppilukko" autolla ei töihin saa ajaa.

Mitataanko tuulilasin leveys ylä vai alareunasta?

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 20:43
Kirjoittaja bartti
Nytten kun sitten on lopetettu enklantin kieliopilliset käännös väännöt niin kymysyksiä.
Scrap kirjoitti:

  Luokka 1: "Katu"
  • Katulaillinen maastoauto, jolla voisit ajaa töihin tai maastoon. Varusteltu kuten esimerkiksi Camel Trophy autot.

Luokka 2: "Maasto"
  • Vakio maasturi, josta on muokattu pätevä etenijä, ei välttämättä katulaillinen.



Luokka 3: "Modi"
  • Alusta asti rakennettu möyrijä. Esim TTC/KOH.
Katulaillinen Suomessa vai jenkeissä, veikkaisin että 90% suomen offi kalustosta läpäisisi jenkeissä ainakin pienillä muokkauksilla katsastuksen.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 20:58
Kirjoittaja Scrap
Eipähän muuten läpäise. Jenkeissä, riippuu vähän osavaltiosta, on ihan yhtä tiukat säännöt kuin meilläkin (ellei jopa tiukemmat), mutta siellä poliisit puuttuvat autoon vasta kun tötöilet. Eli jos ajat kiltisti saat ajaa vaikka 454 SS ammeella, jossa on 54" kumit. Mutta aut armias kun vetäset päin punaisia, niin johan alkaa poliisit lukemaan pykäliä. Ja 90% suomalaisesta offi kalustosta läpäisisi katsastuksen, jos niissä olisi paperit kunnossa ja pienemmät renkaat alla. Ainakin pienin muutoksin.

hysrleri, mikä lakipykälä suomessa pakottaa ajoneuvossa olemaan tasauspyörästön? Taitavat aika monet takaveto mönkkärit olla laittomia, jos näin on.
Leveys mitataan yleensä leveimmästä kohdasta?

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 21:04
Kirjoittaja hyrsleri
Miten katsastat kemppilukko hiluxin? Voiko mönkijää ja autoa verrata?

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 21:07
Kirjoittaja Scrap
Hitsaan sen kun katsuri ei näe.

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 21:10
Kirjoittaja hyrsleri
Ok. Eli kaikkea saa tehdä jos ei jää kiinni   :D oottakaa pojat ens kesää...

Re: SORRCA 2013 käännös

Lähetetty: Su 17.11.2013 23:39
Kirjoittaja Scrap
Jos lähdet kerran tuolle linjalle, niin ei ajeta sitten sitä Class 1 ollenkaan, koska Suomessa ei radio-ohjattavaa autoa saa katsastuksesta läpi. Eikä muuten EU:ssakaan, koska vielä pitää olla fyysinen yhteys ratista pyörille.

Ilmeisesti se kemppi on laiton Suomessa, joten ei saa mennä hitsailemaan pikkurattaita toisiinsä kiinni siellä axialin perässä.