pohojana on axialin scorpion. siihe suoraa scale-runko ja ne bumerangin muotoset runkolevyt metallin sulattamolle.
aika vakio kamaa suoraa laatikosta.
ranskalaiset viivat:
-lathe 45+sidewinder
-3s 2200 lipot kuhan banaanilaiva hongkongista saapuu kemijoenvarteen.
-hammerit, koska lapissa ollaan niin reiluja että ajamma kaikki hammereilla.
-jotaki pientä osaa sieltätäältä vaihettu, mutta ei mitään alumiinihomo-osia oo vaihettu oikeestaan mihinkään. muovi on hyvää ja halpaa.
sitte taakse tekasin motonetin jarruputkesta tuommosen putkikehikon. mitään esikuvaa tällä ei ole. vaan tää on esikuva muille. huhu.
tekemisestä sen verran, että hopeajuotteella juotin. 1,5mm tankoa, misä on juoksute mukana. taivutukset meni ihan käsin käsissä vääntelemällä, välillä taivutin erivahvusia rautaputkia vasten. iisi homma. rälläkällä poikki ja pyöriällä viilalla sovitukset kuntoon. lopuksi lasikuulapuhallus ja musta spraymaali päälle. lohkeilee sopivasti ku osuu kiviin.
samalla tein tuon kotelon vastarille ja nopeudensäätimelle. puusta plugi ja siihen imasin vakuumialipainemuovinimulaitteella muovin päälle. hyvä tuli.
kuvat:






datajäbän kuvakollaaseissa taitaa olla jotain ajokuviakin.
http://www.rc-offi.net/smf/index.php?topic=3427.20
tulevaisuudessa lyhennän akseliväliä vähäse varmaa perästä, että näyttää paremmalta. sitte 100%vesitiiviys ois tarkotus kanssa tehä, että voi ajaa jängällä ja mudassa huoletta.
ehkä joskus kun tuo vakioetukori tekee kuoleman, niin teen koko rungon ite jonku bushwakkerin ympärille. tai sitten jotain ihan muuta.
mitään superscale autoa tästä ei ole tulemassa. vaikka kanootti katolla olis hieno.
-t