Oheinen lipojen balanseri:
http://www.medasec.com/do?action=group&id=29
Eli itselläni on nyt tuo medasecin 5000mAh - 7.4v - 25C lipo ja balanseriksi saapui tuo Astro Flight tasuri. Ymmärsin kyllä miten se liitetään ja mitä erilaiset valosydeemit merkitsevät, mutta kysyn nyt vielä, ettei pääse sattumaan ikäviä tapaturmia. Elikkäs: Kun laitan akun laturiin kiinni ja lipo speksit käyttöön, niin pidetäänkö tota tasuria koko ajan akussa kiinni latauksen aikana? Jostain sain käsityksen, että se ns. "purkaa" virrat noissa kahdessa "kennossa" tasoihin ja sitten laitetaan normaalisti laturiin ilman tasuria, mutta miten homma siis tehdään?
Mitäs muita arvoja suositteletta käytettävän tätä lipoa ladatessa ice laturilla? Vinnkiä peliin, kokemus lipojen oikeaoppisesta lataamisesta vielä opettelun alla :D
Astro Flight Lipo-tasaajan käyttö
-
Dark Crusher
Vs: Astro Flight Lipo-tasaajan käyttö
Mitä nyt manuaalia tuli luettua ja siitä jotain ymmärrettyäkin, niin tossa on ledien avulla valotussysteemi, jonka mukaan se ilmoittaa paljonko lipopaketissa on virtaa. Ilmeisesti balanseria voi käyttää ennen latausta, latauksen aikana tai latauksen jälkeen, onko asia niin?
Peruselementit alko selvitä, kun alkoi tulkkaamaan tota manuaalia, mutta on sielä vielä muutamia kohtia, jotka näyttää olevan tässä vaiheessa 300ekr aikasta hepreaa :D
Peruselementit alko selvitä, kun alkoi tulkkaamaan tota manuaalia, mutta on sielä vielä muutamia kohtia, jotka näyttää olevan tässä vaiheessa 300ekr aikasta hepreaa :D
-
Dark Crusher
Vs: Astro Flight Lipo-tasaajan käyttö
Nyt enemmän tasuria käyttäneenä voin todeta, että on hintansa väärti! Toimii erinomaisesti ja helpot tietynlaiset valoväkynnät takaavat helposti sen, että oppii muistamaan erilaisten valomerkkien merkitykset. Nyt voi huoleti ladata lipoja tämän tasurin avulla, eikä tartte pelätä, että kennot menee erilleen. Kiitokset kuuluvat omalta osaltaan myös Medasecin puolelle, josta tämäkin tuote hankittu, onnistuneesti.