"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Trx-4m puuhastelua

5amzai
Nyyppä
Viestit: 36
Liittynyt: To 25.04.2024 15:48
Paikkakunta: Jyväskylä

Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja 5amzai »

IMG_4795.jpeg
Tervehdys!

Alku keväästä tuli youtubessa vastaan muutama rc-video ja nohh..
noin parin sadan videon jälkeen
Ei mennyt kauaa kun puhelimeen ilmeistyi ilmoitus ”lähetyksenne on saapunut”. Postista ilmestyi kyseinen trx4m ensimäinen rc-autoni.
Autoon on pikkuhiljaa alkanut tupsahdella uutta osaa ja ulkonäköä on pikkuisen alettu hahmottelemaan.
Tämän kuvan jälkeen servo sanoi oman sopimuksen irti joten uutta servoa pitää alkaa katselemaan.
Samalla sai innoituksen että ehkä voisi alkaa tännekin jotain pikku juttuja kirjoitella.

Tarkoitus olisi mahdollisesti päivitellä pikku hiljaa tämän auton rakentelua mihin suuntaan mennäänkään.
Pahasti kyllä näyttää että tämä homma on imaissut pahasti mukaansa.
Puolituinen
Täysi jäsen
Viestit: 183
Liittynyt: To 04.05.2023 22:36
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja Puolituinen »

Terve,

Tutun kuuloinen tarina! Minullakin harrastus alkoi reilu vuosi sitten TRX4M:n katkenneen kardaanin korjauksella...ja nyt on TRX4M rakennettu Injoran/Furitekin/Meus Racingin osista. Päätin silloin että päivitän kaiken kuitenkin ja kasaan jäljelle jääneistä osista saman auton takaisin niin ostan me päivitysosat sitten ns.kerralla.
Joku näissä pienemmissä viehättää, ajettavaa maastoa ja paikkoja löytyy helpommin, näitä ei ole ihan valtavan paljon vielä rakennettu (ainakaan Suomessa), osat on pääosin halpoja tai vähän halvempia ja päivitysosia kuitenkin on saatavilla paljon. Toki on mulla rakenteilla 3 kpl 1:10 autoakin..

Viimeksi Kulloossa ajoin omalla pikkuautolla 2 kierrosta, ja @Mumakil taisi ajaa ainakin kierroksen myös Broncollaan? Ed.vuonna MrHumanin kanssa ajettiin ajoparina myös. Olisipa hienoa saada aikaan joku safari ja porttikisa näille pienille myös, näitä kun tuntuu ihmisillä olevan enemmän koko ajan, ja näitä aletaan jo yleisemminkin huomioimaan. Tämä kokoluokka oli hienosti huomioitu Kulloon radan teossa, ja Ruskossakin viime vuonna ajoin 1,5 kierrosta.

Jään seuraamaan tätäkin ketjua, ja pohdin vakavasti oman kirjoittamista!
MrHuman
Vanhempi jäsen
Viestit: 472
Liittynyt: La 10.06.2023 23:27

Re: Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja MrHuman »

Tervetuloa!

Mukavaa puuhaa tämä kuten varmaan olet huomannut, ja ehdottomasti mukaan vaan tapahtumiin, tai ehdottele täällä ajopaikkaa ja aikaa, yhdessä kun ajelee niin homma on vielä mukavampaa. Voisi ajatella vaikka parin viikon päähän jo ajelua näillä pienillä, Kulloo? Itse ainakin haluaisin ajella vähän portteja näilläkin 😅
5amzai
Nyyppä
Viestit: 36
Liittynyt: To 25.04.2024 15:48
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja 5amzai »

IMG_4836.jpeg
IMG_4841.jpeg
Trx jälleen ajossa ja löytyikin uusi kiva ajopaikka jossa mörimistä riittää!

Seuraavaksi pitäisi alkaa foamien tekoon. Auton paino on noussut sen verran, että monessa paikkaa alkaa renkaat olemaan melkoisella rullalla.

Sisusta ja sisälokasuojat myös työn alla.

Kesäloman jälkeen olisi tarkoitus rakennella metallista jonkin lainen turvakehikko taakse.
Myös runko ja messinki osat olisi tarkoitus maalata pulverilla.
MrHuman
Vanhempi jäsen
Viestit: 472
Liittynyt: La 10.06.2023 23:27

Re: Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja MrHuman »

Mikä paikka tuo on?
5amzai
Nyyppä
Viestit: 36
Liittynyt: To 25.04.2024 15:48
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja 5amzai »

MrHuman kirjoitti: Su 16.06.2024 18:55 Mikä paikka tuo on?
offroad.png
offroad.png (406.67 KiB) Katsottu 2947 kertaa
Autolla tuli pyörittyä tuolla alueella ja on hyvinkin laaja alue Kivikkoa/hiekkaa.
Vaikuttaa aika hiljaiselta alueelta.
5amzai
Nyyppä
Viestit: 36
Liittynyt: To 25.04.2024 15:48
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja 5amzai »

Pari kuukautta viehrätänytkin viimeisestä postauksesta..
Kesän aikana on pikku hiljaa rakennellut trx4m eteen päin. Suunitelman on vaihdellut viikottain ja jollain tavalla viety visiota eteen päin.
Elikkäs vähän injora osaa tullut hommailtua lisää.
- Renkaat 62x22 (tulossa silikooni insertit)
- 59mm Jouset
- 7kg servo ja alumiininen servon teline?

Fordin kori on joutunut useaan otteeseen leikkurin alle ja keulaan tuli muotoiltua metallista keulaa/sisälokasuojaa.
Korin kiinnitys tuotti pientä tuskaa ja monen virityksen jälkeen päädyin kolmesta pisteestä mutteri kiinitykseen.
Ei välttämättä paras silmälle mutta pysyypä koppa varmasti kiinni. Tarkoitus olisi vielä lyhentää pultit ja maalata mutterit mustaksi niin jos sulautuisivat vähän paremmin autoon.

Runkoon tuli hitsattua kiinteät etu- ja takapuskurit, sekä sliderit sivuille. Samalla tuli väkerrettyä jonkinlainen turvakaarikehikko taakse.
Maalaukset suortitettu pulverimaalilla niin ei heti rapise kun saa kivistä osumaa.
Tarkoituksena olisi vielä maalailla messinki osat ja jossain vaiheessa jonkinlaista sisustaa kehitellä, mutta luulen sen jäävän syksyn pimeille illoille.
Liitteet
IMG_4956[1].JPG
IMG_4948[1].JPG
IMG_4953[1].JPG
MrHuman
Vanhempi jäsen
Viestit: 472
Liittynyt: La 10.06.2023 23:27

Re: Trx-4m puuhastelua

Viesti Kirjoittaja MrHuman »

Nyt on menevän näköinen, pitäiskö syyskuussa järkätä ne 1/24/18 scalen pikkukisat?
Vastaa Viestiin