"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Outrunner moottorin valinta

Hiilettömät tai hiilelliset, ja niiden nopeudensäätimet
teppisch
Legendaarinen!
Viestit: 1013
Liittynyt: Ma 24.08.2020 14:11
Paikkakunta: Pori

Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja teppisch »

Nykyään lcg autojen myötä enemmän muotiin ovat tulleet outrunner moottorit. Tänne olisi tarkoitus kerätä keskustelua ja kokemuksia moottoreista ja niiden valinnasta.

Itse pohdin moottorivalintaa tulevaan C2 autoon. Auton paino tulee olemaan arviolta 2500-3000g luokkaa. Välitykset 25% OD:lla F58:1/R73:1. Näitä en voi enää muuttaa hitaammaksi kuin portaalien välityksiin kajoamalla. Comboksi olen harkinnut RhinoESC:n AM32 80A noparia ja RM-S12 mottia joko 1900kV tai 2340kV. Moottori on siis kooltaan niitä pienimpiä ulkopyörijöitä.

Olisiko yllä mainituista moteista hitaampi parempi, jos välityksiä nopeauttamalla saa halutessaan lisää kyytiä? Drag brage toki on oleellinen asia. Olisiko fyysisesti isommassa ulkopyörijässä luontaisesti parempi dragbrake? Mitä muuta olisi hyvä ottaa huomioon ulkopyörijää valitessa?
HillBilly
Legendaarinen!
Viestit: 791
Liittynyt: Pe 25.01.2019 09:01

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja HillBilly »

Katsoppas tämä video jonka juuri löysin. Nuo juutube vertailut on aina vähän niin ja näin mutta tuossa testataan nimenomaan dragbrakea. Aika iso hyppy kun 11t pinjoni vaihdetaan 16t pinjoniksi kuinka dragbrake huonontuu. Väittäisin että isommalla kannulla oleva moottori on paitsi vieläkin voimakkaampi niin siinä on myös enempi dragbrakea. Pitäis itse joskus jaksaa testata erikokoisilla mutta kun laiska....
Aina oppii uutta kun harrastaa itteensä parempien kanssa ;-)
Scale Class 3 Champ -24
Scale Class 2 Champ -22, -23 & -24
Scale Class 1 4@ -22 2@ -23
Sportsman Champ -25
ig hillbillyscalerc
Crawl3r
Legendaarinen!
Viestit: 516
Liittynyt: Ke 12.08.2020 17:50
Paikkakunta: Vihti-Nummela

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja Crawl3r »

Hillbilly on ihan jäljillä tuossa isomman kannun kanssa. ihan äärettömän hyvä topici aloittaa. oppii paljon uutta tässä.

holmes selittää saman suuntaista tässä alla


eli revolver v2 on elegant overkill.. 😂
teppisch
Legendaarinen!
Viestit: 1013
Liittynyt: Ma 24.08.2020 14:11
Paikkakunta: Pori

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja teppisch »

Lähti tilaukseen:
- Rhinoesc AM32 80A nopari
- Rhinocrawler S20-2220kV motti (35x32mm)

Päädyin hieman isompaan kannuun noiden edellä olevien videoiden, etenkin Holmesin, perusteella. Otin nyt tuon hieman nopeamman siinä uskossa, että sen saa menemään myös todella hitaasti hiipien.

Valintaperusteena tälle kombolle:
- Hinta
- Moottorin koko. (Taitaa olla maks 40mm pitkä joka mahtuu)
- Noparin bec. (10A / 8,2V)

Mielenkiintoista päästä tutustumaan näihin ulkopyörijöihin.
Crawl3r
Legendaarinen!
Viestit: 516
Liittynyt: Ke 12.08.2020 17:50
Paikkakunta: Vihti-Nummela

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja Crawl3r »

aihe johon en ole itsekään perehtynyt kovin perusteellisesti. ainoa outrunneri on scx24 mutta siinä dragbrake ei ole ongelma kun on worm gear perinteisen diffin sijaan. tulipahan opittua jotain uutta taas harrastuksesta. itellä tulossa siis furitekin pythonX ja hh:n v2 revolver 2500kv ja ajatus oli istuttaa nämä c2:een.
eremon
Vanhempi jäsen
Viestit: 397
Liittynyt: To 26.05.2022 20:28
Paikkakunta: Kitttee

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja eremon »

Eilen saapui Furitekin Python X ja Komodo Ten 2815 2500kv outrunner. Kokonsa puolesta moottori ja nopari on todella näppärät asentaa mihin vaan, koska ovat niin siroja. SCX10 Pron moottoripukkia joutui hieman viilaamaan että piuhat sai vähän syvemmälle, muuten moottori ei olisi jäänyt suoraan tai piuhat olisi vaurioitunut kiristäessä moottori paikalleen.

Kyseessä itselle ensimmäinen 1/10 koon ourunner. Aiemmin SCX24 sai saman valmistajan outrunnerin, mutta sillä autolla ajaminen jäi vähiin. En vaan päässyt jyvälle pienien crawlereiden sielunelämään, joten laitoin auton kiertoon.

Sisätestiä ajoin hieman ja heti huomasin yhden merkittävän eron Furitekin 1950kv inrunneriin verrattuna. Autolla pääsee ryömimään aivan tajuttoman hitaasti, mutta sitten yhtäkkiä se hyppää kulkemaan nopeammin. Furicar-apin kautta yritin säätää kaasukäyrää maltillisemmaksi, samoin kun radiosta expoa, mutta pikaisella säädöllä en tuota loikkaamista saanut pois. Kunhan kerkeää asiaan perehtymään paremmin ja ajamaan autolla kalliolla, saa sen varmasti miellyttäväksi ajaa.

Tässä kombossa on se hieno puoli, ettei siitä lähde outrunnereille tyypilliseen tapaan ihan järkyttävää vinkumista. Ajaessa ei pysty äänen perusteella sanomaan onko siinä inrunner vai outrunner. Itseasiassa tuo 1950kv inrunner kuulostaa enemmän outrunnerilta!

Noparissa Bluetooth-säätöjen lisäksi hyvä ominaisuus on 8,4V BEC, nyt saa AGF servosta ja Muscle vinssistä kaiken potkun irti.

Moottori: https://furitek.com/collections/rock-cr ... less-motor

Nopari: https://furitek.com/collections/rock-cr ... -bluetooth
Scale Class 1 2023 #6/2024 #5/2025 #5
Scale Class 2 2023 #4/2024 #2/2025 #1
Scale Class 3 2024 #2
Mumakil
Täysi jäsen
Viestit: 198
Liittynyt: Ti 29.08.2023 11:22
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja Mumakil »

Hyppäys lienee siirtyminen FOC-alueelta normipuolelle. Siihen liittyviä parametreja jos säädät FuriCar-appista niin varmaan saa smoothimmaksi. Ei ole tästä kyseisestä mallista kokemusta mutta sama pitäisi olla kuin noilla mikrokokoisilla.
Kun tekee itte niin saa itte tehdyn näköistä.

https://www.instagram.com/mumakil_rc
124 118 110
Täysi jäsen
Viestit: 113
Liittynyt: To 31.10.2024 09:51
Paikkakunta: I sink hell

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja 124 118 110 »

Noilla furitekin tuotteilla saa todella hyvän dragbraken jopa alikokoiseen moottoriin. Ei 1/10, mutta utb18 alkoi komodon kanssa lisäpainon ja turhan painavien vanteiden kanssa pykimään. Huomasi äänestä ja näki kun pyki pyöriessä(moottori vaihdettu). Dragbraken hallintaa voi lisäksi muuttaa throttle sivulla. Neutral Brake 1-5. 1 matalin ja 5 korkein.

Hyppäyksestä: kannattaa säätää foc täysille, eli 30%.

Ostin ekan am32 noparin 1/24:seen, ja laitoin drag braken täysille. On ihan ok, mutta ei pidä autoa paikallaan todella jyrkissä kohdissa.

Paljon on ollut eri furitekin escejä noissa pienemmissä 1/24, ja 2 kpl pikku caprassa. Eikä kyseessä tosiaan ole scx24.

Nämä ei siis välttämättä koske 1/10, mutta uskoisin olevan lähellä totuutta. Mun ainoassa 1/10:ssä on vielä 1080 gen1😆
1/24>1/18>1/10>? http://velkakello.fi/ :evil:
nenolanjones
Vanhempi jäsen
Viestit: 351
Liittynyt: La 16.10.2021 07:26
Paikkakunta: Lahti

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja nenolanjones »

Kirjotellaas vähän omia kokemuksia näistä outrunnereista, ja erityisesti tuosta drag brakesta.

Eka kosketus näihin oli Micro x2 nopari ja Holmesin Revolver V3 snubnose 2040kv. Perskaa ajoin tällä kombolla alkuun jolloin jarrun pitoa ei niinkään tarvinnut, mutta nyt kokeilin tätä C1 ajokkiin, niin ei pidä tarpeeksi. Välityksistä en osaa sen tarkemmin sanoa, mutta niihin en isoja muutoksia pysty tekemään, niin tämä ei mennyt jatkoon tuossa käytössä. Testasin snubnosea myös Rhinon 80A am32 ESCillä, mutta silläkään en saanut toivottua tulosta.

Toinen setti oli Rhinon 80A am32 ESC ja saman valmistajan S12 2340kv moottori. Tässäkään ei ollut tarpeeksi hyvä drag brake minulle. Rimpuilin tällä pari C2 kisaa kunnes vaihdoin isompaan S20 moottoriin, ja jo alkoi pitoa löytyä. Tuossa pienemmässä on 28x12 staattori ja isommassa on 28x20, joten muutos selittynee sillä.

Näistä kun on joskus vaikea löytää oikeita kokemuksia, niin turvallisin valita aina se isompi moottori jos valinnanvaraa on, ja sitä parempaa drag brakea haluaa, näin ainakin itse olen päätellyt.

Holmesilla olisi mielenkiintoinen tuo uusin Crawlmaster V3 paritettuna 540M Revolverin (28x16 staattori) kanssa. Tästä jo jotain faktaakin löytyy ja videotestiä. En vaan pystynyt perustelemaan itselleni tuon hankintaa, kun laatikossa lojuu ylimääräinen Fusion ja kiitos verojen ja tullien, tuon kombon hinta nousee melko suolaiseksi tänne postitettuna.
Kimi
Täysi jäsen
Viestit: 144
Liittynyt: To 25.06.2020 16:25

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja Kimi »

Ajakaa fusionilla tai kunnon 540 kannun harjallisella. Scaleauto on kuitenkin painavahko ja jossain vinssaus-tilanteissa kun auto ei saa valua yhtään on Fusion kyllä kova valinta.
teppisch
Legendaarinen!
Viestit: 1013
Liittynyt: Ma 24.08.2020 14:11
Paikkakunta: Pori

Re: Outrunner moottorin valinta

Viesti Kirjoittaja teppisch »

Itsellä kokemusta seuraavasta:

Nopari: Rhino AM32 80A
Motti: Rhino S20 2220kV
Ajopaino: 2730g
Välitykset: Etu 58:1. Taka 80:1 (37,5% OD)
Dragbrake: TOIMII

Rhinolta on kolmea mottikokoa:
S12 (24 mm / 84g / stator 28x12mm)
S20 (32mm / 120g / stator 28x20mm),
Explorer (42mm / 177g / stator 28x20mm)

nenolanjones yllä viittasi, että tuo S12 motti ei pitänyt mäessä ja vaihto S20 mottiin korjasi tilanteen. Auton paino ja välitykset ovat myös merkittävässä roolissa dragbraken pitävyyteen. Tosin kun scaleautosta kyse, niin raitaa nuo pienimmät motit vaan olla liian voimattomia pidoiltaan.

En suosittele niitä pienimpiä motteja jos tarvitsee auto saada liimattua rinteeseen.
Vastaa Viestiin