Tämmönen infopläjäytys, että tämä servo on kooltaan identtinen auton alkuperäisen servon kanssa.
Vaihtoon tarvii vain 2mm ja 2,5mm HEX-avaimet. Tähän EI tarvi sitä servoadapteria joka toimitettiin auton mukana.
Ja mielellään tietty BEC jolla saa syötettyä vastarin ohi 8,4v sevolle. Mutta toimii varmasti myös 6v:llä vastarilta. Suurin hyöty on teräksiset rattaat (toisin kun alkuperäisessä), joten rattaiden puolesta tämän pitäisi kestää paljon paremmin.
Tosin huom! Servovarsi oli todella vaikea saada uuteen servoon kiinni, oli todella jämäkkä. Päädyin tekemään niin että vein servon pakkaseen ehkä tunniksi, ja lämmittelin sytkällä servovarren kunnolla kuumaksi. Tällä combolla sain pitemmällä ruuvilla pakotettua servovarren paikalleen, ilman että joutui aivan kreisinä vääntämään. Se ei tosin siitä varmaan koskaan enää lähde irti, mutta se on sitten toisen ajan ongelma :D
Oma suositus on ostaa toinen servovarsi (15T). Joko eri merkkinen, joka ehkä istuisi paremmin uuteen servoon, tai sama Axialin (ihan hyvän olonen) servovarsi, joka tarvii vain kerran saada paikalleen.
Vanhasta servosta servovarsi lähtee irti ihan helpolla, kun alta vähän tönii ulospäin.
SCX6 & Power HD WH-80KG servo
-
Volvospede
- Täysi jäsen
- Viestit: 186
- Liittynyt: Pe 24.10.2014 20:59
Re: SCX6 & Power HD WH-80KG servo
Onko ollu hyvä servo? Itellä saattaa pikkuhiljaa tulla ajankohtaiseksi servon vaihto. Hajos laakeri ja romut pyöri rattaiden välissä..!
Re: SCX6 & Power HD WH-80KG servo
Edelleen toimii ongelmitta, virtaa tulee 10A CCBeciltä kun en ole vieläkään jaksanut vaihtaa 20A CCBec Prota hyllystä.Volvospede kirjoitti: To 09.06.2022 21:57 Onko ollu hyvä servo? Itellä saattaa pikkuhiljaa tulla ajankohtaiseksi servon vaihto. Hajos laakeri ja romut pyöri rattaiden välissä..!
Kerran olen tosin vain ajanut lämpimään kesäaikaan, mutta useamman tunnin Kasavuorella Kauniaisissa, ja ongelmitta pelas servo. Vain panhardin löysät kiinnikkeet tekee ohjauksesta vähän epämääräisen.
Re: SCX6 & Power HD WH-80KG servo
Tänään sitten tämä servo hajosi. Mutta ei taida olla oikein toista saman hintaista servoa samassa hintaluokassa euroopasta saatavilla? Tai edes alle 150e posteineen?
Re: SCX6 & Power HD WH-80KG servo
EuroRCllä pari Savoxia XL koossa, viiskymppiä alennuksessa, jos oikea koko en sit tiiä. https://www.eurorc.fi/category/620/xl-servo