"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Axial SCX 10 III

1,9" tai 1,55" renkailla varustetut skaala-autot
Jeepula
Täysi jäsen
Viestit: 121
Liittynyt: Su 24.06.2018 18:38

Axial SCX 10 III

Viesti Kirjoittaja Jeepula »

Tämä saattaa olla ihan hölmö kysymys vaan AmainHobbies-sivustolta tuli sähköpostiin tarjous otsikon mukaisesta 1:10 JLU:sta. Meneekö tuo siis scale-luokkaan vaikka siinä on porttaalit ja aivan yli-isot renkaat esikuvaansa nähden? Tehtaalta tuommoista ei ole ikinä tullut, hassun näköinen ihan oikeasti.
Pisepise
Legendaarinen!
Viestit: 2903
Liittynyt: Su 26.12.2010 21:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Axial SCX 10 III

Viesti Kirjoittaja Pisepise »

No juu, oikeassa olet. Eihän se realistinen juuri näiden asioiden kannalta ole. Scale realismi vastaan harrastus laitteen käytettävyys. Suorat akselit ja pienemmät renkaat niin sitten ollaan jo lähempänä.

Porttaalit ja isot 4,7" renkaat on se asia mikä on kai pop, rc-maastureissa ja selkeästi tämä kilpailee traxxasin TRX-4:n kanssa markkinoista.
Muuten auto on laadukas ja kori todella yksityiskohtainen. Itse arvostan tässä sitä että mukaan tulee sisusta kuljettajalla, turvakaaret, sisälokarit, eikä painopiste ole nyt niin taivaissa kuin luulisi.

Tein toiselle kanavalle tästä video arvostelun.
Meteoriitti
Vanhempi jäsen
Viestit: 315
Liittynyt: Ke 09.01.2019 20:38
Paikkakunta: Keminmaa

Re: Axial SCX 10 III

Viesti Kirjoittaja Meteoriitti »

Lisään vielä, että SCX10.3:lla ei pääse ajamaan c1 luokkaa suoraan paketista. Juurikin noiden ylisuurten renkaiden takia, ne täytyy vaihtaa max 4.19 kokoisiin. Portaaleja säännöt ei kiellä. Dig on sallittu ainoastaan c3:ssa, mutta ainakin Suomen kisoissa taitaisi 10.3 päästä c1 ja c2 luokkaa ajamaan vaikka dig olisi asennettu, sitä ei vain saa käyttää kisassa.
ig: crawl1ngfinn
Vastaa Viestiin