mutta itse aiheeseen.
Elikkäs, tieteenkuvalehdellä oli joku tarjous, että, jos ottaa 2kpl lehtiä, niin saa kylkiäisiks lelu crawlerin kaikkine kuluineen huimat olikohan 7euroa.

noh mulle tuli tämmöinen 1/18 lelu, joka oli heti paketista pois otettaessa yllättävänkin notkea kapistus.
pitihän sitä kokeilla, mutta olihan se arvattavissa, että se on lelu, joten käyttäytyy, kuin lelu. (kuten nikko) kaasu+pakki toimii on/off tyyliin eli täysillä tai ei mitään. kuten myös ohjaus.
noh hetkenmielenjohteesta rupesin koluamaan rc kaappejani, ja johan sieltä löytyi kaikkea mitä voisi tässä hyödyntää.
Eli leluhan lähti heti purkuun.

Aloitin homman purkamalla ohjauskotelon, ja sieltä poistin kaikki sisuskalut.

Pikkusen viilaa ja dremeliä, niin johan alkuperäiseen ohjauskoteloon onnistuin istuttamaan oikean microservon.


Etuakselin sisältä poistin jousen, joka keskitti renkaat aina automaattisesti suoraan. samalla tein ohjaus varret uusiksi käyttäen 3mm kierretankoa, kutistesukkaa, sekä linkkipäitä.

Nopariksi löytyi joku iänikuinen lrp,n varaosa nopari. oliskohan ollut aikoinaan sharkissa tms. pikkusella kolvityöllä sain sähköt testikuntoon. ylempi on alkuperäinen ohjauskortti ja alempi on tämä edellämainittu lrp. Akkuna toimii ihan auton oma paristokotelo 4xAA ja ainakin testeissä tämä 6v riittänee vallanmainiosti pyörittämään autoa. n.20min ajoa, eikä vielä ainakaan ollut merkkejä paristojen loppumisesta.

Tässä auto on ammattilaistason trimmipenkissä ensi testauksessa ja säädettävänä. piuhaviidakon raivaus on seuraava operaatio.

Ihan voin lämpimästi kehua autoa, niille jotka haluavat halpabudjetin auton. pikku askartelulla sai ihan kiitettävästi kulkevan kapistuksen. niin känni iltoihin, tai miks ei lapselle ensi autoksi.
Laitan videota, rakentelusta, ja ajettavuudesta alkuperäisenä ja modifioituna myöhemmin.