Juhannuksena pääsi mökkillä koeajamaan beastin ja hyvinhän se meni paria pikkujuttua lukuun ottamatta. Ensiksi luisti slipperi->kiristin ja taas rokkas, sitten kokeilin 2 vaihdetta ja huomasin että auto ei jaksa nousta edes pientä mäkeä tuolla vaihteella, otin auton pöydälle pytyyn ja kaasu pohjaan-> kädellä kiinni renkaasta ja senhän sai pysäytettyä, kokeilin samaa 1 vaihteella ja kun yritin rengasta pysäyttää niin etu kardaani antoi periksi ennen kun renkaat pysähtyivät ;D ;D eli aika helvetin suuri ero väännöissä vaihteiden välillä. Kardaani ei kuitenkaan hajonnut kovin pahasti pikemminkin vain irtosi ristinivelestä ja näin ollen sen sai korjattua.
Vaihdeservo antautui jossakin vaiheessa kun ei enää toiminut ensimmäisten metrien jälkeen, kokeilin vaihtaa servoa toiseen kanavaa mutta ei auttanut ,täysin mykkä. Tuo 2 vaihde on kyllä melko turha, miksiköhän tuohon kittiin on ylipäätään laitettu 2 vaihteinen vaihdelaatikko?? 1 vaihteella auto ei ole nopea mutta tarvitseeko olla??
Seuraavaksi täytyy päivitellä kardaanit kestävämpiin ja ehkä uusi vaihdeservo tai sitten otan sen kokonaan pois.
Muutaman kuvan nappasin ja yksi viteon pätkäkin jossa kuulee vähän äänimoduulin tuottamia ääniä mutta en vielä näe videota tuolla photubucketin tilillä niin en sitä voi vielä liittää.
