"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

2.2s (shafty)
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Sudu One FL 2.2s)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

No tulihan sitä mekasteltua taasen!

Kuva Kuva
Juottohommaa! Foffiakuille DEANSSIT, yhde rooleri aku liia piukka deans vaihtoon ja sit vielä foffisähköjä niputteluun. Moottoripiuhoja ei vielä juoteltu, sillä moottorikartat tarvii sisäänajaa uusilla akuilla.
Saadaan pyörimissuunnat kohilleen ja sen jälkeen pääsee "siunaamaan" umpeen liitokset.

Kuva
Sähköhäröjengi, mutta vastaria lukuunottamatta identtinen asettelu versus crawling sähköt.
Hifinä vois koittaa riittääkö motinjohdot kiertää kuskinpuolelta keulaa kohti - toisaalta nyt se
antaa oivallista painoa kartturin iskarille, joka nostelis muutoin..

Kuva Kuva Kuva Kuva
Lookkia ja painoa. Nykysellään 1760g, joka hivelee samoja rintamia mitä 2014 alussakin. 20-30g sais lootasta painoo pois, kun iskis roolerihifilootan tilalle..

Kuva
Pari akkua ladattu, joten vkloppuna ajetaan ne sisään eri navoilla! Täten päästään rääkkää VAUHDILLA
napoja ja kokeilemaan autoa. Samalla pääsee iskareita hiomaan foffisetupille sopivaksi, VAIKKAKIN tuo
joustaa jo nyt vähemmän mitä 2012 versio, joten ei ole ongelma nytkään.

Hiotaan - fiksaillaan - raportoidaan = jatketaan!   8)
Viimeksi muokannut Hadesbear, To 15.01.2015 21:33. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Sudu One FL 2.2s)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Viikonloppu etenee kovaa vauhtia, mutta edistystäkin on tullut!

Kuva
Laparenkaat liimattu vanteilleen ja siniset navat kiinnitetty. Tätä aiemmin VP omat navat + harmaat
koeajettu foffarissa ja kestää mainiosti. Huomenna 2-4 eri setin kokeilut erilaisina variaatioina.

Kuva
Liimaus onnistui hyvin ja seuraavaksi kokeillaan napojen kestokykyä.

Kuva

Kuva
Auton kisapainokin muuttui, kun muistin ottaa crawlnuukkelipainot pois ja samalla vaihdoin painavan
slipsukkalodjun kevennettyyn versioon. Näillä eväin kevenee n.50-100g, tarkka tulos huomenna, kun puntarilla!

Kuva
Tiukka perä   ;D

Kuva
Huomenna kaahailut jatkukoon ja kattotaa miten navat kestääpi!

-----------

Jottei kehitys olisi vain toiseen, niin crawlingin osaltakin perhosefekti toi uusia tuulia hadesiin...

Kuva
Mekastelun äärellä tapahtui kauheita ja yksi moottori otti ja lähti moottorien taivaaseen.

Kuva

Kuva
Toinen moottori tuli ja jäi Hadesbeariin, siirtymillä saa sit juosta   ;D Toisesta koneesta saa vielä
hyödynnettyä takakannen kokonaisuuden ja huolletun keskustan, mutta kotelo itsessään on entinen.

Huomenna siis napojen sisäänajoa naparallina. Pari hyvää hyndee on valmiina   :o
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Sudu One FL 2.2s)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Tosiaan napatestit suoritettu ja jotain rikotukkin, joskin omasta syystä   ;D

Kuva Kuva
Värittömät nylonnavat sai tuta, kun kaasutin täpöö ja suoraan terassin kaiteeseen... Täydellä vauhdilla, sopivassa kulmassa ja NAKS.

Kuva Kuva
Normaalissa ajossa en kerennyt kokeilla, kun tuo tapaturma sattui käytännössä minuutin sisään.

Siniset navat kesti la ajossa hienosti, ei mitään merkkejä hajoamisesta. Punainen keskimalli kesti samaten ajossa, ei ongelmaa. Keltaista 200-sarjalaista
en kokeillut, koska vastaava harmaa pelannut tositoimissa jo pariinkin kertaan.

Kuva
Olis pitänyt ottaa 2.2 Poro mukaan, olis saanut sillä takoa kivikossa testiä...

Anyway, perusajossa en ole saanut muita rikki ja tuo nylonkin hajosi ""yllättävästi"", kun ajaa kaasupohjassa uudella tehoakulla terassin kulmaan... eli varmasti
sekin kestää. Siitä huomasi, että sitkosta on, kun jänteet tukee toisiaan. Kuitenkin tuo "täydempi" malli navoista on omaan silmään paras eli 200-sarjalainen
harmaa ja keltaoranssi sekä semikoko punainen. Tuosta kun vielä tekis 475-sarjalaisen kokonaan täytettynä, niin alkais tuote olla omaan mieleen valmis   ;)

Ps. Hadesbear Career videoita julkaistu jo 81! http://rc-foff.net/smf/https://www.rc-o ... ic.php?t=6
Saku Sarka, RFOT, FIN
Avatar
Pauli
Legendaarinen!
Viestit: 916
Liittynyt: Ma 21.05.2012 20:56
Paikkakunta: Asikkala

Re: Hadesbear (Sudu One FL 2.2s)

Viesti Kirjoittaja Pauli »

Tuo törmäystestihän onkin hyvä keino selvittää muovien kestävyyseroja! Lisää näitä, ja videoituna myös tottakai! ;D


Mitähän olis menny paskaks jos ei olis ollut muovinapa käytössä? :o


Mutta hyvä tietää että normi ajossa myös kunnolla tuolostettu PLA-mallikin kestää rääkkiä, joskin jatkossa siirrytään kuitenkin varmuuden vuoksi ja kestävyyden maksimoinniksi tuohon yksinkertaisempaan malliin myös 475:n osalta. :)
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Sudu One FL 2.2s)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Pauli kirjoitti: Tuo törmäystestihän onkin hyvä keino selvittää muovien kestävyyseroja! Lisää näitä, ja videoituna myös tottakai! ;D

Mitähän olis menny paskaks jos ei olis ollut muovinapa käytössä? :o
Joo, "ääripään" testiä todella! Harmi ettei videolle tullut..   ;D

Jos olisi ollut VP:n napa, niin kenties hiilarivanteen kehä olisi antautunut, villi veikkaus..

Jep, PLA-versio toimii ja se simppelimpi "täyteläämpi" malli on just bueno.

Jatkan testejä!
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Kuva
Hadesbear otti tuntumaa kisarinteisiin niin V Productions Pnesh F18 renkailla kuin kuvassa olevalla Pnesh F24 Kissoilla.

Kuva
F18 ja Paulin tekemät navat. 2 täyttä akkua ajettu ja navat pelaa hienosti!   ;)

Ensituntuma F18: todella kevyentuntuinen ajaa ja kääntö on SAIRAS! Potkua riitti ja oli todella yllättävää miten hyvin autot etenivät lumella.
Akullinen tuli paiskottua ja todettua, että auto toimii mukavasti ja sitä on todella hieno ajaa! F24 renkaat eli kissat heitin kokeilumielellä kiinni
ja hieman hallitumpaa mm. leveydensä vuoksi. Molemmat renkaat toimivat tuolla oikeinkin kivasti.

Pari aiempaa akkua jotka hommasin tuli huomattua myös selkeesti muista. Potkua irtos ihan sikana ja Hadesissakin enemmän kuin koskaan ennen
ja JO LUMELLA! Odotan innolla kevättä ja pääsiäisen testejä kangasalan sulalla hiekalla   ;) 3:lle muulle akulle vaan lisää ajoja alle, niin sykkivät.

Mitäs muuta.. Vielä tarkoitus ajaa 1-2 eri renkailla testit ja nimenomaan Hadesilla, jolla saa parhaan käsityksen renkaiden toiminnasta. Huomenna
ja sunnuntaina siis nopeat testit ja nyt loggerin kera. Pikku-Pastorissa on sama combo, joten haetaan vertailua tästä.

Kisapaino:
F18 = 1677g
F24 = 1728g

Hyvin mielin etiepäin!
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Huh huh mikä päivä! Ei pelkästään kisa, vaan kokonaisuus, paljon saatu aikaan ja fiilis hyvä!   ;)
Kuvista ISO KIITOS, Zarizi Tech & Arttu!

Kuva Kuva
The Winter Foff VII ja vähän kynpin jälkeen ollaan jo ratoja väsäämässä! Mahtavia ratoja koko päivän, nautinto ajaa, kiitos ratamestareille!

Kuva Kuva
Toimintaa ratamestarina (rata 2) ja tamppaus on tärkeetä. Kisassa sitten kisataan ja tuomaroidaan, kuvauksen ja mainostaulujen siirron ohella   :D

Kuva
Ihan perhanan hieno määrä kisaajia, mahtavia ratoja, rekvisiittaa, tää päivä jäi mieleen, kiitos hyvän poppoon!

Kuva Kuva

Kuva Kuva
2 jaksolle lähtemässä ja siitä heti perustuntumalla liikkeelle sekä maaliporttia havittelemaan...

Kuva Kuva
3 jaksolla ei taito riittänyt vuoriston päälle, joten Hades esitteli crawljoustojaan...

Kisa sujui hyvin. Lähtökohtainen tavoite eli 4-sijasta parantaminen toteutettiin. Kahtena viime vuotena on 4-sija tullut, mutta vihdoin suunta on käännetty!
Auto toimii todella hyvin ja kääntö on sairas! Odotan innokkaasti jo oikealle hiekalle pääsemistä, sillä nyt Sudu-runkoa on fiksattu oikeesti foffiin sopivammaksi
ja se tunne, kun ollaan päästy jo vähän "jyvälle", se on hyvä. Tottakai hiekalla sitten pitoa pirusti enemmän, mutta suunta on silti oikea!

Nopeusjakson aloitus ja jaettu pohja-aika Darra Cudan kanssa, se on hyvä lähtökohta foffikauteen 2015! Muutoin jaksoilta varmoja suorituksia, ei loistavia
ja lisäksi 3 jaksolla taito ei vaan riittänyt päästä lipalle, myönnän sen. Autoon sain heti hyvän tuntuman ja en tiedä valehtelenko, jos sanon, että näin hyvältä
ei Hadesilla ole koskaan tuntunut ajaa, voitettiinhan sillä SM-sarja 2013.. mutta silti, tunne on satumainen!

Jaettu 2-sija tasapistein Toxoplasma Condiin kanssa 1510p. Voittajalla 1540p. Zarizi vaan pokas 2 jaksopinnaa, minä yhden, joten ZT kakkonen ja minä kolmas.
Silti ei harmita, koska viime kausi oli väkinäistä pakkopullaa himmein virityksin. Nyt asenne on oikea, suunta oikea ja foffissa AJOJANO kova! Tästä on ehdottomasti
positiivinen fiilis jatkaa, joten huhtikuussa sitten seuraavaksi foffia, hiekalla!

PAULIN navat oli kisassa asennettuna ja hienosti toimi. Eka kisa ajettu niillä niin täytetyllä mallilla, kuin ns. ohuemmalla, toimii.


Kuva
Autot purettu liki sähköistä ja kuivatellaan. On heitetty hieman suoja-aineita, ettei ruoste tule kylään.

Kuva Kuva
Foffisähköjen purku ja kuvina talteen "the setup", niin muistaa huhtikuussa koota oikein   ;D

Hieman taukoa, pizzaa, mäkihyppyä, olut ja akkujen storageen latausta, kunnes iski fiifis..   ;)

Kuva Kuva
Crawlinki osat pöydälle levitettynä. Varsin kiva mekata, kun puhdas auto! Joten... auto nippuun tietty! Kisapaino 1643g.

Kuva Kuva
Sijoittelut ja virittelyt näkyypi tästä hyvin. Vielä toki tehtävää ennen bunkkeria, mutta on se jo lajiin laitettuna   ;)

On se hyvä tuo lajistamuunnos näin heti alkukauteen harjoitella, niin osaa sen sitten on pe iltana keljonkankaalla 26.6   :D

Kiitos kisatovereille; teidän kanssa oli mahtava kisailla ja puida asioita!
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Jeppistä!

Ei se ole kuin rontti viikko ja bunkkerilla sählätää..   ;D

Sinänsä ei paljoa tehtävää. Jouset vaihtoon ja vimpat herkistykset, niin buenos! Bunkkeri nyt ei tarjoa ihan (oikeasti) realistisia olosuhteita
koko kauden kannalta, mutta minulle se on pyhä paikka. Tuolla on parikin kertaa hadesilla jäänyt kisa ihan ekaan jaksoon ja rikkoumaan.
Silti sinne on kiva palata. Skinny Roverit hankittiin sielä, kuin pienenä poikana olisi saanut uudet renkaat ja WAU-elämyksen   :D

Etuakseli on NEW for this season. Se myös toimii ajossa aika paljonkin paremmin mitä entinen... Lisäksi moottori vaihtui "hyppivämpään".
Muuten ei muutoksia ole tullut ja enemmälti panostettukin foffiin, että saadaan auto taas podiumkuntoon.

Vkloppuna siis viimeset mekkaukset ja ens to akut lataen. Ei mitään jäätäviä juttuja tulossa, perus jutuil mennää ja katotaan olisko ne hyvät.
Ajamisen ohella on kiva nähdä tuttuja ja jutella niitä näitä, sillä tässä jos missä on aikaa ja fiilistä puida asioita!
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Stubby koeponkastu sisällä ja sykkiihän se erilailla kuin holmesin 40$ 27T...   ;D

Kuva Kuva
Kävästiin pelisalmella ulkoilemassa. Sen verran liposaa, ettei "potkut" näkyny, mutta pari testattua asiaan selvitettiin.

Iskareitten huolto: jousien vaihto, uutta litkua sisään. Korinkiinnitys fiksaukseen takaa ja vimpat herkistykset pirssiin.
Sitten alkaa olla valmista lahden bunkkeriin. Tsekkasin tänään 2012 bunkkerin jakson hadesista ja voe luoja mitä pätkintää.
Kyllä sai taas nauraa ittensä kipeeks. Kestihän se leikki yhden jakson verran, jos viikon päästä vähän paremmin?   :D

[hr][/hr]

Hadesbear Career videosarja on pyyhältänyt ensimmäisen satasen videorajan ylitse.
Videoita on nyt julkaistuna 105 ja löytyvät parhaiten täältä: Hadesbear Career Videosarja tai Youtuben kanavalta

[hr][/hr]

Koska tänään on ystävänpäivä, olkoot se sitten rc-ystävänpäiväkin. Mukava harrastaa hienoa pikkuautoilua, kun ympärillä
on niin monta hauskaa/hyvää/taitavaa kuskia. Kiitos, että olette kestäneet minua tähän asti ja toivottavasti kestätte jatkossakin.
Ei tämä olisi likimainkaan samaa, jos yksin koittaisi pimeässä huoneessa ajella ja puhua autoilleen   ;D Onkin ollut kiva tuntea monet
teistä ja jatketaan samaan malliin, kohti uusia kultaisia ananaksia!   ;D

Tämän kunniaksi pala HISTORIAA. Hadesbearin ekat ajot IKINÄ with nooberg! Joksenkin koomista katsottavaa, kun syksy 2009 ja
crawling vasta aluillaan (sen huomaa). Anyway, kultaisia hetkiä ja tuosta se kaikki hadesin kohdalla lähti. Sittemmin laajennettu
kahden lajin ajokiesiksi. Polulle on osunut hyviä ja huonoja hetkiä, mutta yhdessä ne muodostavat jotain ainutlaatuista.

Hadesbear Special #2 - "Hadesbear First Steps [EVER] With Nooberg"
Saku Sarka, RFOT, FIN
SlidSlide
Legendaarinen!
Viestit: 1453
Liittynyt: Ke 25.04.2007 22:22

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja SlidSlide »

[quote="Hadesbear"]
Tämän kunniaksi pala HISTORIAA. Hadesbearin ekat ajot IKINÄ with nooberg! Joksenkin koomista katsottavaa, kun syksy 2009 ja
crawling vasta aluillaan (sen huomaa). Anyway, kultaisia hetkiä ja tuosta se kaikki hadesin kohdalla lähti. Sittemmin laajennettu
kahden lajin ajokiesiksi. Polulle on osunut hyviä ja huonoja hetkiä, mutta yhdessä ne muodostavat jotain ainutlaatuista.

Hadesbear Special #2 - "Hadesbear First Steps [EVER] With Nooberg"
[/quote]

Hienoja hetkiä kerrassaan! Ei kyllä tuotakaan hetkeä muistaisi, jos ei olisi otettu videolle. Molemmilla aika tuore kalusto käytössä niin ajotavasta kuin korin lookistakin päätellen 8) .
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

SlidSlide kirjoitti:
Hadesbear kirjoitti: Tämän kunniaksi pala HISTORIAA. Hadesbearin ekat ajot IKINÄ with nooberg! Joksenkin koomista katsottavaa, kun syksy 2009 ja
crawling vasta aluillaan (sen huomaa). Anyway, kultaisia hetkiä ja tuosta se kaikki hadesin kohdalla lähti. Sittemmin laajennettu
kahden lajin ajokiesiksi. Polulle on osunut hyviä ja huonoja hetkiä, mutta yhdessä ne muodostavat jotain ainutlaatuista.

Hadesbear Special #2 - "Hadesbear First Steps [EVER] With Nooberg"
Hienoja hetkiä kerrassaan! Ei kyllä tuotakaan hetkeä muistaisi, jos ei olisi otettu videolle. Molemmilla aika tuore kalusto käytössä niin ajotavasta kuin korin lookistakin päätellen 8) .
Kyllä, nostalgista kerrassaan! On se hyvä, että testitki videoitu aikoinaan, nyt ne ovat ikuisia timantteja loputtomassa aikajanassa   ;D
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Kerta tähän nyt hankittiin se kevyt stubby, niin nyt huollettiin auto vielä ajatuksen kanssa ja mietittiin samalla muutama hassu juttu, jotka sitten tuottikin tuloksia   ;)
Ideahan lähti, kun poroa mekkailin ja tuli mieleen kokeilla vähän rengasrumbaa.. Proossa ollut pehmeemmät seokset versus hades, joten vaihto päiksee ja vähä hienosteluja.
Samalla vaihtu autossa ruuvit aluruuveihin ja vähän taas kerättiin keveyspisteitä + iskarihuolto ja jousien vaihto yms pientä.

Kuva Kuva
Hadesbear valmis bunkkerin haastavaan kilpailuun!

Kuva Kuva
Jousitus on sama mitä viime kaudella, mutta auto tietysti keventynyt, kun muutamia asioita on tehty..

Kuva
Kisapaino tällä erää.

Se olis nyt akkujen latausta vaille ready to race, joten olkoot tuo tommosena ja seuraavaks poro valmiiks   :)
Saku Sarka, RFOT, FIN
Zarizi Tech
Moderator
Viestit: 4806
Liittynyt: To 26.04.2007 21:10
Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Zarizi Tech »

Alkaa olla kyllä kevyttä.  :o Oma auto puoli kiloa painavampi.  ;D ;D
Samu Sarka, RFOT, FIN
Member of ERCCA
Extreme Route Crawlers

5x World Champion
18x European Champion
30x Nordic Champion
3x Sudics Champion
28x Finnish Champion
3x German Champion
2x US Champion
2x Spanish Champion
2x Italian Champion
2x Belgium Champion
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

GRAMMA pois!

Kuva Kuva

;D
Saku Sarka, RFOT, FIN
Avatar
Pauli
Legendaarinen!
Viestit: 916
Liittynyt: Ma 21.05.2012 20:56
Paikkakunta: Asikkala

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Pauli »

Kuinkas paljon on muuten painoeroa niillä tulostetuilla navoilla vs alumiiniset? Ei tullut punnittua niitä silloin kuin tein.
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Pauli kirjoitti: Kuinkas paljon on muuten painoeroa niillä tulostetuilla navoilla vs alumiiniset? Ei tullut punnittua niitä silloin kuin tein.
475-mallissa:
Alumiiniset = 5.6g
Muoviset = 2.7g

Muovisina
Keskikoko "300-sarjalainen" TÄYStäytetty = 3.1g/kipale
Matalin "200-sarjalainen" TÄYStäytetty = 2.5g/kipale
Viimeksi muokannut Hadesbear, Ma 16.02.2015 21:13. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Tämä tosiaan valmistu jo aiemmin ja tänään tein parit hifistelyt ennen kisaa.

Auto on muuttunut toki viime kaudesta, mutta ne isoimmat kolme muutosta ovat:
- uusittu etuakseli (beeftube-mallinen, tosi kiva kääntö)
- kevyempi moottori (mukavasti painoo pois rungosta)
- yleinen auton kevennys

Miksi muutin? Ei voi vain seistä paikoillaan ja odottaa, että muut huonontaa, on mentävä eteenpäin
ja vaikka jotkin valinnat olisivat vääriä on ne kohdattava. On muistettava, että tällä kirmataan kahta
lajia ja välillä tulee väkisin huonojakin kisoja. Ei pidä silti masentua, vaan katsoa kokonaiskuvaa.

Sitä minä itse katson, ohi niiden puiden, jotka vielä ovat edessä, mutta joiden takana on jotain parempaa   ;)
Saku Sarka, RFOT, FIN
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Olipahan hieno päivä bunkkerilla, vaikka päivä oli pitkä, niin oli se antoisakin monella tapaa!
Mukava nähdä porukkaa ja turista niitä näitä ja samalla pääsi kokeilemaan miten yyberkevennetty auto toimii.

Osa kuvista: Zarizi Tech, Softy & SlidSlide, KIITOS!

Kuva Kuva
Kuva Kuva
Kuva Kuva
Bunkkerin elementit olivat mielestäni parhaat mitä koskaan olleet. Paljon erilaisia variaatioita ja vaikka luuli tekevänsä helpon radan,
niin kävikin toisin..   ;D Portaikossakin sai paljon aiempaa laajemmat mahkut, kun itse portaikkoa hyödynnettiin kivien kera.

Kuva Kuva
Kuva Kuva
Kuva Kuva
1 jaksolta kuvakollaasia edennästä. Ensimmäistä kertaa 1528g kisapainolla ja uudella tehokkaammalla moottorilla + kevyemmillä renkailla.

Auton yleinen keventyminen tuntui heti ensimmäistä jaksoa ajaessa. Nyt kun kaivoin viime kauden (2014) vikan kisapainon, joka oli 1780g ja eilen bunkkerilla auto painoi 1528g,
niin onhan tuo -252g painohävikki aika iso. Auto tuntuu kevyeltä ajaa, kääntö on maaginen ja yleisbalanssi erinomainen. Renkaathan vaihdoin päikseen prooni kanssa eli tässä
on nyt liimavanteilla olevat roverit, jotka painavat napojen kera 90g/rengas   :D Ajettavuus on erilainen, joten hieman tarvii taas opetella, mutta ehdottomasti positiivisin mielin
pääsi bunkkerilta poistumaan. Parhaana suorituksena varmasti 4 jakso, joka ennen Kai Modosua -36 ja Kai veti samat, eli osu se iteltäkin nappiin.

Kuva Kuva
Kisat sujuivat tällä kertaa Hadesilla bunkkerilla hyvin. Pari erinomaista jaksoa ja pari vähän heikompaa suoritusta, mutta itse tyytyväinen.

Kuva Kuva
Hadesbearissa oli sekä edessä, että takana paulin ensimmäisen erän harmaat kapeat navat. Ilman ongelmia selvittiin kisapäivä, enkä edes muistanut,
että ne on kiinni (eli alitajuntakaan) ei tosiaan höllännyt ajamista, vaan happee annettii ja kaasusormi kävi pohjassakin!   ;)

Crawlingin osalta jäädään odottamaan maaliskuun lopussa ajettavaa RFOT's Crawl Cupin 3 kilpailua, joka ajetaan karhusuon kivikossa. Kuten bunkkeri,
niin myös kivikkoajo on ihan oma areenansa, kuten taas kalliokin. Täten, vaikka auto toimi unelmasti bunkkerilla ei se tarkoita sitä, että se toimisi ulkona
yhtä hyvin. Tämä oli kuitenkin hadesin historian paras bunkkerikisa, sillä aiemmista ei ole jäänyt varikkotytöillekään kerrottavaa. Itseasiassa jo ens torstaina
julkastaan hadesin suoritus 2012 bunkkerilta ja se, se ei ollut niinkään hyvä kisa   ;D

Eilen: "tuuli kuiskasi metsään ja näytti tien sen läpi"

Ps. video tulossa aikanaan..
Saku Sarka, RFOT, FIN
Zarizi Tech
Moderator
Viestit: 4806
Liittynyt: To 26.04.2007 21:10
Paikkakunta: Rovaniemi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Zarizi Tech »

Hienosti ajettu!  8)
Samu Sarka, RFOT, FIN
Member of ERCCA
Extreme Route Crawlers

5x World Champion
18x European Champion
30x Nordic Champion
3x Sudics Champion
28x Finnish Champion
3x German Champion
2x US Champion
2x Spanish Champion
2x Italian Champion
2x Belgium Champion
Hadesbear
Legendaarinen!
Viestit: 3323
Liittynyt: Su 29.11.2009 14:47
Paikkakunta: Levi
Viesti:

Re: Hadesbear (Foff & Crawl, FOREVER)

Viesti Kirjoittaja Hadesbear »

Zarizi Tech kirjoitti: Hienosti ajettu!   8)
Thänks!   :)

[hr][/hr]

Akut latailin mielenkiinnosta, että mitä tuo uusi stubby syö hadesissa?
4 rataa ja jokaiselle oma akku (3S 45/90C 550mAh).

101/550
110/550
165/550
129/550

Vähästä on kulutus. 2 jaksoo ei maaliin, mutta 2 mentiin. Jos nyt sysää 2 maaliin ajettua vaikka kahdeksi kuluttavammaksi,
niin silti 165mAh meinaa sitä, että 2 jaksoa ajaa kyllä surutta, ellei tötöile   :D Hyvää tietoa ja mielenkiintoista dataa seurata.
Silti, kun noita 550 akkuja on 9, niin hyvin todennäköistä, että jokainen jakso suoritetaan omalla akulla.

[hr][/hr]

Ja mitäpä sitä enempää kuhnailemaan, tässä olis bunkkerin 3-rata ajettuna!
https://www.youtube.com/watch?v=CwwPJg_ ... re=youtu.b
Viimeksi muokannut Hadesbear, Su 22.02.2015 23:05. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Saku Sarka, RFOT, FIN
Vastaa Viestiin