"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Axial SCX10 lisää maavaraa

1,9" tai 1,55" renkailla varustetut skaala-autot
RcDude
Nyyppä
Viestit: 4
Liittynyt: Su 16.09.2012 15:18

Axial SCX10 lisää maavaraa

Viesti Kirjoittaja RcDude »

Elikkä Axialin dingoon olisi tarkoitus saada lisää maavaraa jotta juurakkojen,kivien yms. ylittäminen onnistuisi luontevammin. Iskareiden yläpäähän tuli rakenneltua palikat, jolla vaimentimia saatiin reilu 10mm laskettua alas päin.

Sitten tulikin ongelmia: auton voiman siirto joutui maavaran lisäyksen takia liian jyrkkään kulmaan, eikä autolla näin ollen kykene ajamaan. porasin uudet reijät, jotta maavara hieman palautuisi lähemmäksi normaalia, mutta ongelma säilyi. kolmatta kertaa en uusia reikiä aio tehdä sillä auto ei siitä enää saisi merkittävästi lisäkorkeutta.

Asian voisi ratkaista kiertämällä akseleita niin, että kulma kardaanissa ei olisi liian jyrkkä, mutta se vaikuttaisi etummaisen akselin kohdalla liikaa auton casteriin, joten se tuskin on järkevä ratkaisu.

onko ehdotuksia miten hommaa kannattaisi jatkaa tai onko autoon saatavilla päivitys osia, millä autoon saisi lisää maavaraa? isompia renkaita ei tarvitse ehdottaa ;)
Max Torque
Legendaarinen!
Viestit: 569
Liittynyt: La 22.05.2010 19:51

Re: Axial SCX10 lisää maavaraa

Viesti Kirjoittaja Max Torque »

Axialin akseleihin saa portaalit 3Racingin toimesta.
TimiK
Nyyppä
Viestit: 46
Liittynyt: La 14.04.2012 10:40
Paikkakunta: Rauma

Re: Axial SCX10 lisää maavaraa

Viesti Kirjoittaja TimiK »

Akseleita kellottaessa eteen added caster hubit. Valmistajia on monia, itsellä hot racingin. Tai xr10 modi. Taivutetut alalinkit auttaa myös hiukan tuohon maavaraan.
kenne
Legendaarinen!
Viestit: 2174
Liittynyt: Ti 03.03.2009 12:07
Paikkakunta: Epsoo
Viesti:

Re: Axial SCX10 lisää maavaraa

Viesti Kirjoittaja kenne »

Tulee vain kysymys miksi?
Kun yleensä jää kiinni banjosta useammin kuin mahasta.
Haittapuolena korotuksella tulee surkea sivukallistuksen ja mäen nousun kesto.


Moni ennemin madaltaa noita em. syistä.


Suuremmalla renkaan halkasijalla ja noilla MT:n mainitsemilla portaaleilla saa akseleiden alle enemmän tilaa.


Jos juurrakot ovat haitaksi niin pikku kaasun nyppäys ennenkuin se on jäämässä mahasta kiinni autta jotta takarenkaat saa taas auttaa ylityksessä.
DRIVE HYBRID
I need your Gas
meloenmetsässä
Vanhempi jäsen
Viestit: 373
Liittynyt: Pe 27.04.2007 22:42
Paikkakunta: Vantaa, Koivukylä

Re: Axial SCX10 lisää maavaraa

Viesti Kirjoittaja meloenmetsässä »

Aika monta kertaa on tullut nähtyä ratkaisu, jossa etukardaania säälitään ja siellä on vähempi jousituksessa kulmaa.
Tätä on korvattu kallistamalla keskipohjaa (koko autonrunkoakin) ja peräreuna on korkeammalla: juuren ylitettyäsi liukuu runkoa pitkin taaemmas.
Sitten käyrän alatukivarret takana ja kallistettu perä antavat, mitä antavat, kulmaa. Tarkoituksena saada pohja liukumaan niin pitkälle, että takakumi saa kontaktin. Kevyt perä nostaa takajalkaa helpommin, joten painoa eteen.

Mikään näistä ei tosiaan auta, jos tönttäät banjoakselin diffikyhmyn siihen juurakkoon kummastakaan päästä..
Siihen autttoi isommat kumit, maavaraa nostavat erikoisnavat, jne. Elämä näilläkin on kompromissia painopisteen korottamisen kanssa.

Painopisteasiassa auttaa lepo-ajo-asennosta ulospäin joustoliike säädöissä, kunhan takana on 4-linkki torgue-twistiä rauhoittamassa.
1/10 honkkari, wraith-spawn, Traxxas TRX-4
Vastaa Viestiin