Heiluripainoja mallailin hiukan vakavammin autoon. Nyt tuntuu siltä, että olisi ihan asiallinen ja tukeva kiinnitystapa. Hiukan on tulossa vielä muutoksia osiin. Lopulliseen versioon pitäisi saada kiinnitettyä 4kpl puolikasta painoa/rengas. Niistä kertyy yhteensä 60g /rengas. Painojen asentoa pystyy myös hiukan säätämään, jotta ne saa halutessaan vaakatasoon, vaikka olisi reilummin casteria.
Renkaiden vaihdon ja pihatöiden lomassa sain viimeisteltyä Wraithin ohjauspaloihin sopivan painojärjestelmän.
Painojen asentoa voi hiukan muuttaa kiinnityslevyssä olevien urien ansiosta. Näin saa painot vaakatasoon, vaikka onkin casteria, tai halutessaan niin, että ne ovat vaakatasossa vasta kun auto on nousemassa estettä.
Puolikkaita painoja mahtuu meikäläisen vanteilla yhteensä 4 kpl, joista kertyy jo aika mukavasti 70g painoa per puoli.
Tänään tuli käytyä ajamassa ensimmäiset kunnon ajelut Keljon kallioilla.
Ultrakevyt hiilikuiturunko on palasina. :D
Ei taida olla helpolla mahdollista tehdä alle 50g painavaa runkoa, jolla voisi myös ajaa. Mutta oli mielenkiintoista seurata, mihin pyörähdyksissä ja kaatuilussa syntyvät voimat rungossa kohdistuu. Näyttäisi siltä, että suurin osa tälleistä pyrki katkomaan runkoa keskeltä poikki. Kehitystyö jatkuu. :P
Sillä välin on ajeltu delrin-rungolla, mikä tuntuu toimivan mukavasti. 30 akullista taitaa olla jo takanapäin. Vaihdelaatikoissa on edelleen KITin mukana tulleet vakiorattaat ja laakerit. Ehkä ne olisi kuitenkin parasta vaihtaa ennen Espoota. Turha uhmata tilastoja - hajoaminen lähiaikoina lienee vääjäämätöntä.
Pienet HobbyKingin 350mAh akut sykkivät mukavasti. Ajoaikaa riittää yhdelle jaksolle, mutta ei enempään. Latauksessa akkuihin näyttäisi menevän noin 420mAh:ia, mikä on kiva yllätys.
Iskarit ja linkinpäät ovat pienen herkistelyn tarpeessa, muuten auto on valmiina Espoota varten.
Minä luovuin laihdutuksesta pari viikkoa sitten kun Ere tuli treeneissä perässä joka paikkaan +3kg autolla. Jotkut paikat piti mennä Eren perässä muutama harjoituskerta ennen kuin onnistui.
Aika vähän on ollut aikaa puuhastella oman auton parissa viime aikoina. Mutta onneksi on sentään tullut ajeltua sitäkin enemmän.
Uudet paneelit sain sentään laitettua ennen PM-kisoja, ettei tarvitse aivan alastomana sinne lähteä. Pikkasen on tullut myös viilailtua alalinkkejä takapäässä, eiköhän siellä nyt riitä maavara.
#4 2.2 Nordics  2012
#1Â 2.2Â Â RC-OFFIÂ Â 2011
#4 2.2  Nordics  2011
#1Â 2.2Â Â RC-OFFIÂ Â 2010
#5 2.2  Nordics  2010
#1 1,9  Scale    2009
Olipas mielenkiintoinen ratasvaihtorupeama etuakseliin. Eilen vaihdoin rattaat ja muutaman laakerin Tampereen täystuhon jäljiltä. Paljon löytyi ratassilppua etuakselista.
Tänään loput osat kiinni ja koeajo. Heti ensimmäisen täyskaasun jälkeen kuului naks ja koko akseli täysin jumissa. Eikun purkamaan akselia taas. Selvisi, että vika ei ollut akselissa vaan moottorista. Sinnekin oli eksynyt ratassilppua, joka oli jumittanut moottorin.
Kun moottori kerran oli auki päätin sorvata kollektorin. Sillä oli ajettu noin puolitoista vuotta mutta kuitenkin melko harvakseltaan. Yllättävän pahan näköiseksi se oli päässyt ja tavaraa oli poistettava aika lailla ennen kuin kollektori oli kauttaaltaan kirkasta kuparia.
Akseli jälleen nippuun ja koeajolle. Tällä kertaa pääsin hiukan pidemmäälle, mutta pian koko akseli taas jumissa. Syyksi paljastui lisää ratassilppua moottorin sisältä. Hätäisen puhdistuksen jäljiltä ei kaikki muruset lähteneet, kun tarrautuivat napakasti magneetteihin kiinni. Kaikki taas nippun ja uudelleen koeajolle.
Nyt etuakseli pelitti hienosti, mutta auto käyttäytyi oudosti. Aivan kuin digi olisi koko ajan päällä. Hetken ihmettelyn jälkeen päättelin sen johtuvan kunnostetusta etumoottorista. Edes 120% tehot takamoottorille ei saanut autoa kulkemaan normaalisti. Niinpä taka-akseli auki ja takamoottori myös sorviin. Auto jälleen nippuun ja nyt kaikki toimii.
Vekkulisti sai havaita miten huikea tehoero on juuri sorvatun ja reilusti ajetun kollektorin välillä!
Nyt rupesi kiinnostamaan että mistä kohtaa tarkalleen ottaen sorvasit? :) Mikäli minä oikein olen nämä hommat ymmärtänyt niin se kohta josta sorvasit on se mihin hiilet ottavat kiinni? Satuitko ottamaan kuvia operaatiosta? Omassa axilissa on fantom blitz ja se on luultavasti samoja ikijä ettei vanhempi.
wompatti kirjoitti:
Nyt rupesi kiinnostamaan että mistä kohtaa tarkalleen ottaen sorvasit? :) Mikäli minä oikein olen nämä hommat ymmärtänyt niin se kohta josta sorvasit on se mihin hiilet ottavat kiinni? Satuitko ottamaan kuvia operaatiosta? Omassa axilissa on fantom blitz ja se on luultavasti samoja ikijä ettei vanhempi.
Ari-Pekka opastaa vuosien takaa. "Sorvauksen" pystyy tekemään myös manuaalisti käsin, jos ei ole masiinoita lähettyvillä. Siinä täytyy olla aika tarkkana. Jokusen hiilikoneen kollektorin kerkesin puhdistamaan ennen hiilettömän ajanlaskun alkua.