"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Yleistä keskustelua harrastuksesta
hukka
Täysi jäsen
Viestit: 166
Liittynyt: La 09.07.2011 23:53
Paikkakunta: Espoo

Re: Re: Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja hukka »

Henkka S. kirjoitti:
hukka kirjoitti:
Henkka S. kirjoitti: Miten niin? Nykyään RTR:ssä on gigaradiot ja tuo Castlen kanssa yhteistyössä tehty AE-2 nopari jossa on lipo cut-off ja drag brake.
Se 27T motti voi olla ainoa jolla ei tee mitään mutta muuten tuo on ihan ok setti aloittelijalle.

http://www.racingfactory.fi/tuotteet/SA ... ody-108706
Täytyy nyt tyhmänä ihan kysyä, mikä tuommosesta pereus 27T koneesta tekee huonon?
Ainakin tässä edellisessä RTR-versiossa jossa oli tuo aiempi nopari, niin motti oli hyvin äkkinäinen liikkeissään ja tarkka ajo oli sula mahdottomuus. Voi olla ja tod näk menikin sen noparin piikkiin ja tän AE-2:n kanssa voi olla jopa ihan ajettavakin mosa.
Nyt sain RTR:ään 55 lankasen harjakoneen kiinni. Erot tuohon vakioon 27 lankaiseen ovat aika pieniä. Mäkijarru pitää vähän paremmin ja kaasu on kyllä vähän tarkempi, mutta vain vähän. Ainut mikä oikeesti muuttui, on nopeus - se romahti. Eli hyvin voi ajella 27 lankasella kannullakin tuon uuden noparin kanssa. Ehkä pari piikkiä pienempi pinioni hoitaa homman himaan.
Henkka
Legendaarinen!
Viestit: 1711
Liittynyt: Ke 10.09.2008 09:47
Paikkakunta: Tampere

Re: Re: Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Henkka »

hukka kirjoitti: Nyt sain RTR:ään 55 lankasen harjakoneen kiinni. Erot tuohon vakioon 27 lankaiseen ovat aika pieniä. Mäkijarru pitää vähän paremmin ja kaasu on kyllä vähän tarkempi, mutta vain vähän. Ainut mikä oikeesti muuttui, on nopeus - se romahti. Eli hyvin voi ajella 27 lankasella kannullakin tuon uuden noparin kanssa. Ehkä pari piikkiä pienempi pinioni hoitaa homman himaan.
Jep, eli kuten arvelinkin, tuo hyökkäilevä kaasu johtui siis tuosta edellismallin noparista. Sehän on selvä että nopeus hidastuu. Honchossa on melko optimaalinen ja yleinen yhdistelmä 35T motti ja 3S lipot.
Crawling since 2008.
joska
Legendaarinen!
Viestit: 655
Liittynyt: To 05.06.2008 20:29
Paikkakunta: kirkkonummi

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja joska »

moroomoroo uus ja uus mut ollu jonku aikaa taukoo näistäki ja nyt ajattelin taas et vois jonku auton ostaa ja alkaa rakentelee.Pyöräily nykyää vie kaiken ajan ni nää vähän jäi mut nyt sit menin rikkoo jalkani 4 kohtaa ja tuli ajotaukoa tarpeeks ni ajattelin jotain tekemist päiviks ja ajattelin alkaa jotain scalea rakentaa.Nyt näin alkuun koristeeks vaa mut enköhä viel ajamaanki lähde.
4x4 varo saatan poistua tieltä

rc4wd,axial,spektrum
http://www.racingfactory.fi
http://www.rc-garage.fi
http://www.sabe.fi
Hedgehog
Legendaarinen!
Viestit: 949
Liittynyt: Ma 03.11.2008 22:35
Paikkakunta: Helsiki

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Hedgehog »

Well Come Back joska   ;)
2010 Scale 6
2011 Corri SC 10/2 B Fiinalin 3.
2011 Sportman 5
panzza
Juniori
Viestit: 97
Liittynyt: To 14.10.2010 18:15
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja panzza »

Lempäälästä ilmoittautuu yksi uusi erittäin hurahtanut aloitteleva offari. Scalet kiinnostaa ja tänään kolahti luukusta Axialin scx10 Honcho. Vink vink, defenderin tai discoveryn kovamuovikori haussa.
janne
Nyyppä
Viestit: 1
Liittynyt: Ti 04.10.2011 14:28

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja janne »

Hellurei vaan kaikille.Honchon kiipeilijää olisin hankkimassa,mistä päin tällähetkellä sellaisen kannattaisi hommata edullisemmin.Kyseinen auto kiinnostaa mutta takapää ei niinkään onko kenelläkään kokemusta hiluxin lavan sovituksesta tai joku muu lavamalli joka sopii,sais autosta paremman näköisen.
Henkka
Legendaarinen!
Viestit: 1711
Liittynyt: Ke 10.09.2008 09:47
Paikkakunta: Tampere

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Henkka »

Mää sut jo kerran ohjasin tonne Yleisen keskustelun pieniin kysymyksiin ja neuvoihin kun teit aivan vikapaikkaan uuden topicin aiheesta, älä nyt sitten toista kertaa kysy uudestaan eri paikassa..   ::)
Crawling since 2008.
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Tomy »

janne kirjoitti: Hellurei vaan kaikille.Honchon kiipeilijää olisin hankkimassa,mistä päin tällähetkellä sellaisen kannattaisi hommata edullisemmin.Kyseinen auto kiinnostaa mutta takapää ei niinkään onko kenelläkään kokemusta hiluxin lavan sovituksesta tai joku muu lavamalli joka sopii,sais autosta paremman näköisen.
Hiluxin koppa on kapeampi kuin Honchon ohjaamo. Styreenistä voit melko helposti askarrella haluamasi lavan. Styreeniä myy mm. HobbyPoint Helsingissä. Etra-myymälöistä saattaa myös löytyä. Honchoja saanee Suomesta parhaiten RacingFactorysta, HobbyFactorysta tai Sabesta. Ulkomailta tilatessa voi säästää muutaman kympin.
-jormis
Legendaarinen!
Viestit: 666
Liittynyt: Ke 15.10.2008 10:13

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja -jormis »

Muistinkin oikein, että Datajätkä oli laittanut Honcholle lavan nähvästi jostain Prolinen Chevyn/Fordin korista. Ehkä hän osaa kertoa tarkemmin.

Siitä: http://www.rc-offi.net/smf/https://www. ... 3#msg43643
Kohta Ei Naura Enää Jeesuskaan | Stop newbie comments! NEWBIE!
SlidSlide
Legendaarinen!
Viestit: 1453
Liittynyt: Ke 25.04.2007 22:22

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja SlidSlide »

[quote="janne"]
Hellurei vaan kaikille.Honchon kiipeilijää olisin hankkimassa,mistä päin tällähetkellä sellaisen kannattaisi hommata edullisemmin.Kyseinen auto kiinnostaa mutta takapää ei niinkään onko kenelläkään kokemusta hiluxin lavan sovituksesta tai joku muu lavamalli joka sopii,sais autosta paremman näköisen.
[/quote]

Tai sitten ostat Honchon, myyt korihilppeet ja ostat tilalle Hiluxin korin. Maksaa enemmän, teettää työtä, mutta lopputulos on sen arvoista. Tuolta olen itse katsellut hiluxia: http://www.rcmodelex.cz/rcmodelex/eshop ... yota-Hilux. Massiivinen miinus huonosta tuotekuvauksesta, esim tuon Hiluxin korin kohdalla on arpomista mukaan tulevien osien kohdalla. Paras on varmistaa liikkeestä.

Tuolla sivustolla on myös kansainvälinen puoli, jossa hinnat on dollareina, mutta euron sukelluksen vuoksi Tsekin kruunulla tilaaminen tulee todennäköisesti halvemmaksi.
pastirolli
Legendaarinen!
Viestit: 675
Liittynyt: La 27.08.2011 19:34
Paikkakunta: Kurikka

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja pastirolli »

Huomasin jotta en ole ollenkaan esittäytynyt vaikka kaikenlaista mielipidettä olen jo ehtinyt esittämään.   ;D

Olen 33-vuotias urospuolinen ihminen pohjanmaalta, kurikasta. Innostuin rc-foffi touhusta niin lujaa että ostin axial-pohjaisen foffiauton. LaaLaa antoi paljon vinkkejä eikä paluuta entiseen enää ollut.   Nyt on alkanut kiinnostamaan scale-autot ja hieman jännittääkin että kuinka käy.
Stupid is as stupid does.
Jouni_S
Nyyppä
Viestit: 14
Liittynyt: Ke 02.11.2011 12:20

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Jouni_S »

Moro.
Vesilahdessa majaa pitävä reilu 3-kymppinen äijänretale tilas tänään axialin wraithin. Ensimmäinen möyrijä tulossa.
Ajokaverikin kelpais, kun tuo itella nyt sen eka toimittaa :)
Omilta kulmilta löytyy maastoo ihan reippaasti, ainaskin yleisräppäykseen.kivikkoo ja kalliotakin jonninverta.
Viimeksi muokannut Jouni_S, Ke 02.11.2011 15:31. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Teme77
Nyyppä
Viestit: 23
Liittynyt: La 26.11.2011 10:41

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Teme77 »

Itsekin tässä olen aloittelemassa crawlingia. Autoksi hommasin Axialin AX10 Scorpionion, nopari Tekin Fx-R ja moottori 45t Tekin. Radiona mulla on jo ennestään Sanwa M11X. Tarkoituksena olis ajaa kilpaa ensivuonna Sportsman luokassa. Olen aikaisemmin ajanut kilpaa mm. m8 luokassa ja viimeisinpänä 1/6 kokoluokan krossareilla. Nyt kiinnostaa kovasti siirtyä vauhtilajeista taitolajeihin   :)
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Tomy »

Tervetuloa lajin pariin, Teme.
kenne
Legendaarinen!
Viestit: 2174
Liittynyt: Ti 03.03.2009 12:07
Paikkakunta: Epsoo
Viesti:

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja kenne »

Teretulemast Teme77.

Oikeat valinnta ensimmäiseksi crawleriksi.
DRIVE HYBRID
I need your Gas
Teme77
Nyyppä
Viestit: 23
Liittynyt: La 26.11.2011 10:41

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Teme77 »

Kiitos kiitos   :)   Pientä viilaamista, niin eiköhän laitteet saada piakkoin ajokuntoon. Täältä foorumilta löytyy kyllä todella paljon hyödyllistä tietoa. Mulla on ollut ajatuksena pitää kyseinen laite alustaltaan niin vakiona kuin mahdollista ja opetella sillä niin paljon kuin mahdollista ja vasta tulevaisudessa ruveta muokkaamaan sitä.
Avatar
R2
Moderator
Viestit: 981
Liittynyt: La 06.03.2010 09:12
Paikkakunta: Nastola

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja R2 »

Jos Teme77 on lahden suunnalta niin taitaa olla tuttu mies... Anyway tervetuloa :)
"Real stupidity beats artificial intelligence every time"

"Dude, where`s my shovel!?!"

3x KON👑
Teme77
Nyyppä
Viestit: 23
Liittynyt: La 26.11.2011 10:41

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja Teme77 »

Jeps, sama mies   :)
RockyRacer
Nyyppä
Viestit: 6
Liittynyt: Su 19.02.2012 11:30
Paikkakunta: Kangasala

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja RockyRacer »

Tervehdys! Täältä Kangasalta uusi offari isä ja pikkukuskit kirjautuivat juuri mukaan. Kalustona 2010 syksyllä hankitut Axial AX10 Scorpio ja Axial SCX10 Honcho. Oman radan lisäksi ajeltu lähikallioilla ja pienillä safareilla. Autot meillä on molemmat RTR:iä, mitä nyt välityksiä muuteltu ja pikku korjauksia tehty. Yllättävän hyvin ovat kestäneet nämäkin kivillä renkutusta ja putoilua. AX10 meillä sopii paremmin tarkkaan crawlingiin, Honchossa on sen verran kapeat renkaat, pitkät välitykset ja korkea painopiste, että se menee parhaiten traililla. Nyt olisi tarkoitus oppia lisää ja sen myötä myöhemmin rakennella jotain omaakin   :P .
Kuva
TomiK
Moderator
Viestit: 1189
Liittynyt: Ke 25.04.2007 20:58
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Uusi RC-Offari ilmoittautuu

Viesti Kirjoittaja TomiK »

Tervetuloa RockyRacer,

jahka nyt ilmat vähän lämpenee ja lumet pääosin sulaa, niin loppuu taas tämä hiljaiselo :) . Pirkanmaalla on jokusia kuskeja ja kaikki toivotetaan ilomielin tervetulleiksi. Jos vaikka saataisiin jotain paikallista kähinää aikaiseksi tänä vuonna. Tampereella/Nokialla on jokusia hyviä ajopaikkoja, mutta Kangasalan pää on tuntemattomampaa aluetta ainakin allekirjoittaneelle.
Viimeksi muokannut TomiK, Ti 21.02.2012 07:46. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin