"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

2.2 luokan säännöt?

0
Ei ääniä
 
Ääniä yhteensä: 0

qaw
Legendaarinen!
Viestit: 2534
Liittynyt: Ke 11.03.2009 08:06
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja qaw »

Mittasin nyt kuitenkin auton tarkasti. Saan asetettua sen ilman renkaita akselit alumiinikiskojen päällä siten että lukema on 31,75cm (oikeasti melko tarkka) ja jouset kannattelee autoa. Käytännössä kuitenkin kun lyön renkaat paikalleen ja pudotan auton 10cm korkeudelta pöydälle, jolloin jousitus on ns. alueella niin mitta on n. 32,4cm.

Jos nyt kuitenkin nykyisiä sääntöjä kirjaimellisesti tulkitaan niin sääntöihin mahdutaan, tosin hyvin niukasti ;D
Finnish rc crawling series
Scale 2009 #2
Scale 2010 #5
Scale 2011 #4
Scale 2012 #2
Open Scale 2013 #1
klrp
Legendaarinen!
Viestit: 581
Liittynyt: Ke 25.04.2007 21:56
Paikkakunta: Sipoo

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja klrp »

Niin, eli nostat auton pohjalevystä ilmaan ja lasket tasaiselle, sitten mittaat. Ei mitään heittoja tai painamisia katosta.
Krapula Cup champ '08
Muna Cup driver '09
qaw
Legendaarinen!
Viestit: 2534
Liittynyt: Ke 11.03.2009 08:06
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja qaw »

Näin. Kunhan laskee varovasti ;D
Finnish rc crawling series
Scale 2009 #2
Scale 2010 #5
Scale 2011 #4
Scale 2012 #2
Open Scale 2013 #1
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja Tomy »

bartti kirjoitti: Sovitaanko että vaikka kuinka ammutaan hehtopyssyllä ja mennään sinnepäin niin ei sentään pyöristetä mittoja miten sattuu "sentään tiimi kuski ja pitäis näyttää mallia muille.   :o
Sovitaan näin. Ja kiitos nuhteista! Kuva Auto on tosiaan samoissa säädöissä ja mitoissa, mitä se on ollut koko viime kauden. Pahoittelen suurpiirteistä pyöristystä.

Edit: Kävin vielä varmuuden vuoksi mittaamassa auton periaatteella auto lasketaan pöydälle, jonka jälkeen mittaus. Tulos 31cm. Vielä mennään sallitun rajoissa.
Viimeksi muokannut Tomy, Ke 26.05.2010 19:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
SlidSlide
Legendaarinen!
Viestit: 1453
Liittynyt: Ke 25.04.2007 22:22

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja SlidSlide »

[quote="qaw"]
- Rataa voidaan merkitä myös reunaviivoilla, jos auto menee tämän päälle, tuomitaan 10p virhe. Jos auto samalla kaatuu, tuomitaan edelleen vain 10p virhe, koska ovat ns. samaa tilannetta.
[/quote]

Tuli tuosta mieleen reunaviivoihin liittyvä ehdotus. Olisiko tulevaisuudessa siten, että reunaviivat olisivat jokaisella radalla +10p antavia. Tällöin ei kenellekään olisi reunaviivojen ylityksien tuomitseminen epäselvää, jos radantekijä ei ajohetkellä ole paikalla.
Bluebeetle
Legendaarinen!
Viestit: 1187
Liittynyt: Ke 25.04.2007 22:05
Paikkakunta: Suur-Kuusaa

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja Bluebeetle »

On teillä jutut, huhhuijaa....

31,75 vai 32 cm, ero on varmaan kauhea..

Lappalalla tiedossa hylkäyksiä, seo varmmaa
Avatar
Scrap
Legendaarinen!
Viestit: 2538
Liittynyt: Ke 23.07.2008 22:37

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja Scrap »

Se on kuule tarkka juttu! Pitää tehdä mittakapula, jolla mitataan kaikki autot jäljellä olevissa kisoissa. Mittaus suoritetaan siten, että kaksi isointa miestä kisapaikalla ottaa kukin yhdestä akselista kiinni ja vetää kaikin voimin. Mittaus suoritetaan kun ensimmäinen paikka pettää. Jos ylittää 317,500mm hylätään kisasta, napsahtaa 350€ sakot harrastuksen turmelemisesta ja auto siirtyy välittömästi  valtion haltuun rikoksetekovälineenä.

Tää on kuulkaas vakava juttu.
[06.10.2014 21:26:03] Macce:ja luulin että vinssi oli hajonnu ku ei se jaksanu vinnssata takas pystyyn, mutta turvakaari oli juuttunu jonnekki mustikkapensaaseen
SlidSlide
Legendaarinen!
Viestit: 1453
Liittynyt: Ke 25.04.2007 22:22

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja SlidSlide »

[quote="Scrap"]
Tää on kuulkaas vakava juttu.
[/quote]

Muistelen jokusen vuoden takaa, kun entinen foorumin digtaattoreista oli vakavissaan tarkka jokaisen mittauksen, sääntöpykälien, retkivarustuksen ja vaahtosammuttimien kanssa. "RC-crawlingissa tulee olla vaahtosammutin mukana plää plää" ;D. Parasta se ettei kyseinen henkilö edes osallistunut kilpailuihin.

Eiköhän ne ajat ole jo ohi. Noin pieni mittaero vaikuttaa marginaalisissa tilanteissa jos niissäkään.
Hazard
Vanhempi jäsen
Viestit: 312
Liittynyt: Ke 01.07.2009 20:51

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja Hazard »

Tuolla Ruotsintriidissä kyseltiin millaisia kortteja tuomarit käyttivät PM:ssä josta tuli mieleen kanadalainen kortti jonka näin joku aika sitten. Tuota .pdf:ää tutkiessani nuo pisteet pistivät silmään, liekö heillä sitten ameriikan säännöistä eriävät nuo virheet?

http://tms12.com/rc/crawl.pdf
qaw
Legendaarinen!
Viestit: 2534
Liittynyt: Ke 11.03.2009 08:06
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja qaw »

Pohdiskelin tuossa jos vääntäis hieman runkopalikkaa itse ja aloin tavaamaan sääntökirjaa. Osuipa vastaan hyvin mielenkiintoinen kohta:
Kopattomien autojen tulee muistuttaa 1:1 autoja.
Mitä tällä säännöllä oikein ajetaan takaa?

Se, että rungosta erottuu ohjaamo, on määritelty erikseen, joten tästä ei liene kysymys.
Katon tulee olla vähintään 1” korkeudella tukirungosta luodakseen kuvan ohjaamosta.
Samoin on määritelty sellaiset asiat kuin että katto, konepelti ja kylki"pellit" pitää löytyä, joten siitäkään tuskin on kysymys.
Kopattomissa autoissa tulee olla kiinteä kuomupaneeli, kiinteä kattopaneeli ja minimissään 2 kiinteää sivupaneelia. Kuomu, katto ja sivupaneelit tulee koostua tasaisista omista palasistaan, jotka on kiinnitettynä auton kehikon tyhjiin välikköihin.
Vielä tulisi mieleen sellainen asia, että putkirunkoisen auton pitäisi tosiaan olla putkirunkoinen, eikä tvin vertical plate -tyyppinen, mutta eihän tästä voi olla kysymys...? ;D
Finnish rc crawling series
Scale 2009 #2
Scale 2010 #5
Scale 2011 #4
Scale 2012 #2
Open Scale 2013 #1
bartti
DIG-taattori
Viestit: 1986
Liittynyt: Ke 30.04.2008 21:17
Paikkakunta: Järvenpää

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja bartti »

qaw kirjoitti: Pohdiskelin tuossa jos vääntäis hieman runkopalikkaa itse ja aloin tavaamaan sääntökirjaa. Osuipa vastaan hyvin mielenkiintoinen kohta:
Kopattomien autojen tulee muistuttaa 1:1 autoja.
Ei kannata pohdiskella liian syvällisiä :)
Maassa jossa saa tieliikenteeseen kylpyammeen isolohko remmiahtimella, ei varmaan tuommoisella ole suurtakaan merkitystä.
Suomessa tämä sääntö tarkoittaisi lähinnä sitä että kaikkien kopattomien autojen pitäisi muistuttaaa Toyota corollaa tai Skoda octaviaa  :(
qaw kirjoitti: Vielä tulisi mieleen sellainen asia, että putkirunkoisen auton pitäisi tosiaan olla putkirunkoinen, eikä tvin vertical plate -tyyppinen, mutta eihän tästä voi olla kysymys...? ;D
Amatöörinä en ole tietoinen mitä loppujenlopuksi tarkoittaa tvp lyhenne enkä ole loppujen lopuksi ole kiinnostunutkaan kun porokuskit ja ammattikuskit osaa varmaan mennä sääntöjen mukaan.


Putken määritelmä meni ilmeiseti jotenkin näin.
Putken ulko halkaisijan pitää olla sisä halkaisijaa isompi, umpitankohan ei ole putki.

Kuten tuolla jossain jo kerran mainitsin  että sääntöjen vääntäminen voidaan aloittaa Lappalan kisan jälkeen ja jos se on rakentavaa keskustelua niin se voidaan 2kk ennen ensimäisiä virallisiakisoja lopettaa kun meillä on valmiit säännöt.
PS. Tämä on vain ja ainoastaan allekirjoittaneen mielipide.
2012 Finnish scale #3
2012 Nordic scale #2
2013 Supercrawl 1.9 crawler #2
2013 Nordic scale #3
2014 Nordic scale #1
2014 nordic 1.9 crawler #1
2014  Finnish scale class2 #1
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja Tomy »

Nyt kun tuli sirryttyä Beetlejuice-runkoon, heräsi seuraavanlainen kysymys. Säännöissä lukee, että kopattomissa autoissa tulee olla katto, konepelti ja vähintään kaksi kylkipaneelia. Kylkipaneelien tulee täyttää rungon tyhjät aukot, kuten 1:1 autoissakin. Beetlejuice-rungossa ei ole kyljissä muita aukkoja kuin linkkejä varten reiät. Voinko siis jättää kylkipaneelit pois, vai hylkäättekö minut, jos tulen Imatralle kisoihin autolla jossa ainoastaan katto- ja kuomupaneelit?

Tomi
assoracing
DIG-taattori
Viestit: 834
Liittynyt: Ke 19.09.2007 19:02
Paikkakunta: Imatra

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja assoracing »

Laita vaan paneelit kiini  ;D
#4  2.2  Nordics    2012
#1  2.2   RC-OFFI   2011
#4  2.2   Nordics    2011
#1  2.2   RC-OFFI   2010
#5  2.2   Nordics    2010
#1  1,9   Scale       2009




#teamtsavolainen
Samuli
Legendaarinen!
Viestit: 1268
Liittynyt: Ma 09.03.2009 08:26

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja Samuli »

assoracing kirjoitti: Laita vaan paneelit kiini   ;D
x2   ;D
Nordics 2010 #4, 2011 #1, 2012 #1, 2013 #2, 2014 #3, 2015 #4
Supercrawl 2011 #2, 2012 #6, 2013 #3
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja Tomy »

moggi-samuli kirjoitti:
assoracing kirjoitti: Laita vaan paneelit kiini   ;D
x2   ;D
>:(
qaw
Legendaarinen!
Viestit: 2534
Liittynyt: Ke 11.03.2009 08:06
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: 2.2 luokan säännöt?

Viesti Kirjoittaja qaw »

qaw kirjoitti: Mä jo aiemmin raapustelin noista meidän säännöistä selvennetyn version, jossa otettu myös huomioon kirjoittamattomia käytäntöjä, ei tainnut kuitenkaan kelvata käyttöön :D

Täältä löytyy: http://www.rc-offi.net/smf/https://www. ... 058#p30058
Nyt kun virallinen kisakausi on ajettu, lienee kohta aika aloittaa perinteinen sääntövääntö?

Tarjoudun vielä viimeisen kerran hoitamaan savotan ja kokoamaan säännöt kaudelle 2011. En kuitenkaan ilman jokaisen foorumin ylläpitäjän siunausta :)

Ehdotan kuitenkin, että ensin ajetaan tuo Veikkolan epävirallinen kisa ja pohditaan sen jälkeen jaetaanko 2.2 kahteen luokkaan vai ei. Siitä on sitten hyvä lähteä sääntöjä nakertamaan ja sille voisi aikanaan perustaa kokonaan uuden topicin johon muutokset kootaan ennen puhtaaksikirjoitusta.

EDIT: Toivomuksenani ja tavoitteenani olisi, että ensi kauden säännöt saadaan lyötyä lukkoon tämän vuoden puolella, jolloin mahdollinen talvisarja voidaan ajaa uusilla säännöillä kevättalvella.
Viimeksi muokannut qaw, Su 15.08.2010 14:25. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Finnish rc crawling series
Scale 2009 #2
Scale 2010 #5
Scale 2011 #4
Scale 2012 #2
Open Scale 2013 #1
Vastaa Viestiin