"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

0llin möyrijät (vanha)

Esittele kalustosi, lyhyesti
0lli
Legendaarinen!
Viestit: 1136
Liittynyt: Su 10.05.2009 19:55
Paikkakunta: Espoo

0llin möyrijät (vanha)

Viesti Kirjoittaja 0lli »

Laitetaanpa nyt sitten oma ketju autolle, kun siihen näköjään tulee jatkuvasti tehtyä pientä viritystä.

Auto ensimmäistä kertaa kunnolla kalliolla möyryämässä. Tässä vaiheessa oli jo leikelty eturenkaiden täytteitä ja lisäilty etupähän painoja. Iskareihin oli vaihdettu uudet öljyt ja akku siirretty taka-akselin päälle.
Kuva

Uutta iskaria ja vannetta on jo tulossa.

edittiä:
Piti päivittää vähän otsikkoa, niin voi sitten kirjoitella tänne samaan ketjuun muistakin autoista.
Viimeksi muokannut 0lli, Ti 07.09.2010 14:26. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
0lli
Legendaarinen!
Viestit: 1136
Liittynyt: Su 10.05.2009 19:55
Paikkakunta: Espoo

Vs: 0llin Mini Rock Crawler

Viesti Kirjoittaja 0lli »

Sitten piti kokeilla uutta koppaa. Motonetistä löytyi Rastar-merkkinen kokoelma 1:14-skaalan maastureita ja niistä tarttui mukaan sininen Land Rover. Kopassa olisi valmiina etu- ja takavalot, pitäisi vaan kytkeä johdot kiinni ja laittaa joku sopiva vastus väliin. Koppa jäi joustovaran takia aika ylös ja vakiokoppaa painavampana heiluu vähän häiritsevästi puolelta toiselle, kun kaasuttelee. Tuohon auttaisi ehkä iskarien jouston pienentäminen ja rungon laskeminen vähän alemmas.

Kuva
Kuva
Kuva
0lli
Legendaarinen!
Viestit: 1136
Liittynyt: Su 10.05.2009 19:55
Paikkakunta: Espoo

Vs: 0llin Mini Rock Crawler

Viesti Kirjoittaja 0lli »

Vähän lisää modailua:   ;D

Akkutelineenäkin aluksi toiminut muovilevy on otettu pois ja elektroniikat on siirretty alemmas kolmionmuotoisten tukivasien päälle. Fillarimies lähetti mutkalliset alalinkit ja niiden lisäksi on siis tullut uutta iskaria ja vannetta. Akku siirtyi taka-akselin päältä eteen ohjausservon päälle ja nousukyky parani taas monta astetta.

Tänään asentelin takapyöriinkin ohjauksen. Tilasin muiden osien mukana servonkin, mutta koska se on Y-kaapelilla kiinni samassa kanavassa kuin etuservokin, se kääntyy tietysti samaan suuntaan. Niinpä piti laittaa vielä servon liikesuunnan kääntäjä tilaukseen. Sen tuloon saakka pitää harjoitella jollain laatikosta löytyneellä GWS:n pikkuservolla, joka pyörii oikeaan suuntaan (tai siis vastakkaiseen suuntaan kuin Losin oma servo). Saa vaan nähdä, mitä tuo kestää.

Enää pitäisi ehtiä jossain vaiheessa ajelemaan. ::)
0lli
Legendaarinen!
Viestit: 1136
Liittynyt: Su 10.05.2009 19:55
Paikkakunta: Espoo

Vs: 0llin Mini Rock Crawler

Viesti Kirjoittaja 0lli »

Sain tänään taas sen verran aikaiseksi, että availin iskarit ja laitoin männän varteen puolisen senttiä silikoniletkua. Maavara pieneni hiukkasen ja samoin maksimijousto. Lokasuojien kulmia piei vielä leikellä vähän, mutta nyt koppa näyttäisi istuvan vähän paremmin.

Vähän tuossa huolettaa tuon pohjalevyn laskeminen alemmas, mutta pitää taas kokeilla vähän aikaa, ottaako tuo liikaa kiinni. Toinen vaihtoehto olisi varmaankin laskea kopan kiinnitystä ja ottaa pätkät iskarien sisältä ulkopuolelle, jolloin joustovara pysyisi samana, mutta maavara kasvaisi.

Kuva

Maksimijoustolla akselien välinen kulma on jotain 50 asteen luokkaa.

Kuva
0lli
Legendaarinen!
Viestit: 1136
Liittynyt: Su 10.05.2009 19:55
Paikkakunta: Espoo

Vs: 0llin möyrijät

Viesti Kirjoittaja 0lli »

Tällainen tuli. Ei tarvitse mainita vihreistä beadlockeista, niiden kohtalo on vielä harkinnassa.

Tarrojakin pitää vielä vähän lätkiä koppaan.

Kuva

Edittiä:
Heitetään tähän vielä tekniset tiedot näin alkuvaiheessa, niin voi sitten joskus katsoa, onko autossa vielä paljon alkuperäisiä osia.

[8.7.09 päivitetty speksejä ja lisätty kuva]
[10.7.09] päivitystä
[14.7.09] päivitystä
[29.7.09] päivitystä
[23.3.10] päivitystä

Runko: Axial SCX10
Servo: Savöx 16kg
Nopari: Novak Rooster Crawler
Moottori: Novak Fiftyfive
Pinjoni: 24-hampainen [s]17-hampainen[/s]
Radiot: Futaba 3PM 2.4GHz + R603FS [s]TQ3, AM 27.095 (varalla löytynee 27.045, 27.145, 27.195[/s])
Akut: 2 x 7.2V 4600mAh, 8.4V 3600mAh, 3700 mAh 2S lipo
Renkaat:
* renkaat: 1.9 RC4WD Flashpoint + DNA Assassin alu beadlockit, jotain painoja
* 2. renkaat: 1.9 Flat Iron G8 +memory foamit + CKRC alu beadlockit, edessä [s]40g[/s] n. 100g painoja/vanne
* mutakelin pikkurenkaat: 1.9 Mud Slingers, vakiovanteilla

Muuta:
Edessä Axialin CDV:t ja CKRC:n alumiiniset knucklet, takana CKRC:n akselit ja lock-outit(?).
Akku [s]edessä[/s] takana vakiokiinnityksellä ja vastari + nopari [s]takana[/s] edessä.
Ohjausservo kiinnitetty runkoon.
Vinssi edessä, [s]ohjaus kolmannella kanavalla.[/s] DYI-manuaaliohjauksella, kun ohjauspiiri levisi.
Edessä ja takana koko kopan levyinen puskuri.
[s]DNA dig hoitaa neli-/takavedon kytkentää, servona GWS micro (niin kauan kun kestää)[/s]
Etuvälitykset 36/14, takana vakio 38/13
Helmaputket ja pohjalevy rungon sivuilla
Led-valot edessä ja takana

Kuva

Kuva

Kopaksi tuli Land Rover Defender 90, jossa kattoteline tai pressulla katettu takaosa.
Kuva

Koppa saanut turvakehikon, soft-top -katon ja valot.
Kuva
Viimeksi muokannut 0lli, Ti 23.03.2010 08:43. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
0lli
Legendaarinen!
Viestit: 1136
Liittynyt: Su 10.05.2009 19:55
Paikkakunta: Espoo

Vs: 0llin möyrijät

Viesti Kirjoittaja 0lli »

SCX odottelee katkenneen etukardaanin tilalle uutta, joten oli aikaa syventyä taas Losin sielunelämään. Väsäilin aikani kuluksi taakse nelilinkin ja torque twist näyttäisi pienentyneen huomattavasti. Ruuvasin vasemman takaiskarin kiristysrenkaan ylös asti eikä pikaisissa sohvatyynytesteissä oikea etupyörä noussut kuin vähän. Ennen nelilinkkiä iskarin rengas piti kiristää melkein puoleen väliin kierteitä.

Konstruktiosta tuli aika siisti, vaikka itse sanonkin. Tein alumiinilevystä sopivan kokoisen pätkän taka-akselin servolevyn paikalle ja siinä on kiinni kaksi 2-millistä ruuvia, joissa on pallolinkit. Rungon puoleiset kiinnitykset tein alkuperäisistä iskarien yläpään linkkipalloista, joissa on 3 mm ruuvi. Itse linkit ovat 3 mm kierretankoa. Pitänee ottaa tuosta vielä kuva näytille.

Harkitsin samalla myös SCX:n kardaanin tekemistä alumiiniputkesta, mutta ehkä odottelen, että posti tuo uudet tilalle. Kyllähän sen kardaanin muuten saisi tehtyä, mutta nivelen pään riittävän vahva kiinnitys voi tuottaa vähän päänvaivaa.
0lli
Legendaarinen!
Viestit: 1136
Liittynyt: Su 10.05.2009 19:55
Paikkakunta: Espoo

Vs: 0llin möyrijät

Viesti Kirjoittaja 0lli »

Uusin tulokas perheeseen on Axial ARTR.

Tekniikka tätä kirjoittaessa on tällainen:

Runko: Axial AX-10 ARTR
Vastari: Futaba R603FS
Nopari: Tekin FX-R Pro
Moottori: Novak 55
Pinjoni: 19t
Akku: 2s 1300mAh
Servo: TowardPro MG946R (n.12 kg)
Renkaat: vakio-Hammerit vakiovanteilla (painoa edessä 160g ja takana 86g)
ja HPI Rock Grabberit HPI:n muovisilla beadlock-vanteilla (painot 170g ja 140g)

Viritelmää:
Axialin CVD-vetarit ja taka-akselin päät
HotRacingin C-hubit, knucklet ja metallikardaanit
Edessä ja takana nelilinkki
Edessä levy servolle ja akulle, välitys 36/14
DNA:n digi
HPI:n aluiskarit (70-103mm)

Auto ensimmäisenä päivänä testiajelun jälkeen:
Kuva

Ja parin päivän kuluttua uusilla renkailla ja "kevennetyllä" SCX:n kopalla:
Kuva

Kuva
Viimeksi muokannut 0lli, Ti 23.03.2010 08:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin