"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

ACOMS TECHNISPORT 2.4GHZ

Servot, vastaanottimet, lähettimet etc
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

ACOMS TECHNISPORT 2.4GHZ

Viesti Kirjoittaja Tomy »

Ikivanhat AM-radiot kävivät Scale-axialissa mahdottomiksi käyttää, kun auto sai 3S-lipot ja Sidewinderin nopariksi. Häiriötä oli niin paljon, että kantomatka jäi pahimmilleen alle 15m. Piti saada edulliset ja häiriöttämät radiot.

Ensin ajattelin tilata hobbycity.comin edulliset lennokkiradiot, mutta en saanut totuteltua itseäni ajatukseen ei-keskittävistä tikuista.   Sitten löysin otsikon mukaiset radiot ja laitoin ne tilaukseen reilu viikko sitten. Tilasin ne osoitteesta: http://www.apexmodels.com
Radiot: http://www.apexmodels.com/gbu0-prodshow/AP2400.html

Tämä liike tarjosi tähänastisesti parhaimman rc-ostokokemukseni. Ennen tilausta lähetin liikkeeseen 3-4 s-postia, joihin joka kerralla tuli vastaus alle tunnissa. Ei väliä laitoinko postia aamulla vai illalla. Radioiden lisäksi tilasin renkaita ja foumeja ja paketista tuli reilun kokoinen. Postikulut suomeen £12 eli n. 15e. Postimies toi paketin kotiovelle. Kaikki tavarat ehjänä ja asiallisesti pakattuna.

Illalla päästiin Toyotan kanssa testiajelulle pihan lumikasoja valloittamaan. Nyt on kantomatkaa ainakin 60-70m, sen kauemmaksi en uskaltanut autoa pimeässä ajaa. Tuntuma radioissa on mielestäni hyvä. Tosin minulla ei kovin arvokkaista radioista ole kokemusta, verrokkina Sanwan edulliset MX3-FHSS 2.4Ghz, jotka kuitenkin ovat n. 100e kalliimmat kuin Acomsin radiot. Ratin ja kaasuvivun tuntuma on hyvin samanlainen, kuin Sanwassa. Ratin jousi voisi ehkä olla aavistuksen löysempi. Radiot ovat aika isokokoiset, mikä sopii omalle kämmenelle oikein hyvin. Jos on pienempi kaveri kyseessä, voi olla hankalaa yltää etusormella kaasua ohjaamaan. Laatuvaikutelma ei ole aivan yhtä hyvä kuin Sanwan radioissa, mutta ei mielestäni paljoa jää jälkeen.

Radioista löytyy kaikki peruominaisuudet autokäyttöön - trimmit tietysti, steer rate, servo reverse ja EPA (tässä radiossa ATV). Radioiden mukana tulee kaksi servoa, joilla ei crawling-käytössä todennäköisesti tee yhtään mitään. Jos lähetin on suurikokoinen, ei samaa voi sanoa vastaanottimesta. Acoms mainostaa sitä maailman pienimpänä, mikä ei varmaan ole kovin kaukana totuudesta. Sen saa käytännössä sijoitettua mihin tahansa. Radioiden asennus oli esimerkillisen helppoa, se asensi täysin itse itsensä sen jälkeen kun laitoin virrat päälle.

Aika näyttää kuinka kestävät nämä ovat käytössä. Ensivaikutelma on kuitenkin positiivinen. Hintaansa nähden (£59) varmasti oikein hyvät radiot. Ja apexmodels.comin toiminta kerrassaan huippuluokkaa. Sitä liikettä voin varauksetta suositella - kilpailukykyiset hinnat, edulliset toimituskulut ja asiakaspalvelu huipputasoa!
-jormis
Legendaarinen!
Viestit: 666
Liittynyt: Ke 15.10.2008 10:13

Vs: ACOMS TECHNISPORT 2.4GHZ

Viesti Kirjoittaja -jormis »

"Mä laulan oodin sun onnelles"   ;D heh, vaikuttaa tän maailman mittakaavoilla melko asiantuntevalta liikkeeltä tuo apexmodels! Onkos tämä 3- vai 2-kanavainen, kun näin tuossa radiossa jonkun pikku nappulan peukalon kohdilla?
Kohta Ei Naura Enää Jeesuskaan | Stop newbie comments! NEWBIE!
Tomy
Legendaarinen!
Viestit: 4783
Liittynyt: Su 28.09.2008 18:56

Vs: ACOMS TECHNISPORT 2.4GHZ

Viesti Kirjoittaja Tomy »

ErÄjOrMa kirjoitti: Onkos tämä 3- vai 2-kanavainen, kun näin tuossa radiossa jonkun pikku nappulan peukalon kohdilla?
Ei ole kuin kaksi kanavaa. Se nappula on muistaakseni steer raten säätönappula. Samanlaisia nappuloita on siroteltu ympäri lähetintä eri säätöihin.
Henkka
Legendaarinen!
Viestit: 1711
Liittynyt: Ke 10.09.2008 09:47
Paikkakunta: Tampere

Vs: ACOMS TECHNISPORT 2.4GHZ

Viesti Kirjoittaja Henkka »

Aika samat fiilikset olet näköjää saanu radiosta kuten itekin.. ;)
Tuon ratin jousen jäykkyyden huomasin itekin, mutta kaipa siihen tottuu, tuntuma kun on kuitenkin "yks yhteen". Tuo liipasinhomma sama, tiedä onko itellä nii lyhyet nakit vai mikä että pakin käyttö oli aika hyökkäilevää kun ei meinannu ylettää pakille ja sitten kun yletti niin auto hyökkäs aika hätäsesti taaksepäin.
Toki tuohon saa muutoksen noparia säätämällä, tai sitten vaan totuttelemalla.
Mutta tuon liipasimen liikerata on todella lyhyt, varsinkin sinne pakille. Tiedä tosin muista kun Traxxasin radiosta, jossa on mielestäni sopiva liikerata liipasimelle ja kaasun säätely on helpompaa.
Crawling since 2008.
Vastaa Viestiin