Ostin kaverilta ikivanhan Axialin. Kyseessä on siis se iso akselinen huonosti kääntyvä kottero, millä ei varmasti nykyajan letkassa pärjää. Eli hyvä haaste aloittaa projekti. Tarkoitus on siis rakentaa tuollainen jokseenkin scale auto pienillä katurenkailla, auto jolla saa tosissaan haastaa itseä. Ja tietysti elvytää myös yksi vanhus uuteen elämään.
Autossa epäscalena säilyy akselin päällä oleva servo, totesin että tuossa saa edes jotenkin kääntyvyyttä vs runkoservo ja flexaavat linkit. Auto on onneksi sen verran matala, ettei tuo pahasti häiritse.
Varusteita ei kummemmin ole, perus asioina on toimivat valot ja vinssi. Näillä pitäisi selvitä joka paikasta. Lisäksi ensimmäinen auto, mihin laitoin sisustan. Tuo on aina vähän jäänyt viitseliäisyydestä kiinni, mutta tuo kyllä paljon lisää henkeä kuvia varten kun ikkunoista ei paista älytön johtoviidakko.
Tekniikkana on 1800KV fusion, 2s 5000mah iso akun möllykkä, Sanwan vanha 35kg digiservo, kiinan skaalavinssi + 30A ulkoinen nopari. Ja kasa ledejä umpioissa.
Lähtökohtana oli Dingo, mihin mallattu 1.55" renkaat alle. Henkilökohtaisesti en tykkää tuosta korista, se on myös mittasuhteiltaan väärä jos vertaa letkan jenkkiautoihin ja toisaalta cc01 Hiluxiin. Eli uusi kori pitäisi löytää amerikan osastolta. Jos joku tahtoo niin tuo kori, kaaret, maski ja umpiot on myynnissä 20e + pk jos joku tahtoo projektiin. Lisävalopanelia ei ole eikä noita korisokkia.

Sen verran piti käydä kokeileen, että mitenkä nuo 1.55 renkaat menee. Loppupeleissä jäi kyllä positiivinen kuva.

Erityisesti hiekkamaastossa pisti silmään ettei nämä katurenkaat kaiva läheskään niin syviä rooppeja mitä karkeammat. Toki ei nämä vauhdillakaan mihinkään mene, eli vaatinee aikaa kun hieroo paikoista eteenpäin.

Seuraavaksi sitten alettiin korihommiin. Letukan koppa sai maalit päälle ja koemallauksessa sopi omaan silmään mukavasti.

Korin kanssa sitten lähdettiin taikinoimaan seuraavia testejä. Vertailuksi nappasin muutkin hirviöt, mutta eipä niillä tarvinut ajaa. 1.55" oli pirun hauska!


Vasta mutalammikosta löytyi autolle rajat. Onneksi oli vinssejä mukana.


Sisälokasuojia ei vielä tässä vaiheessa ollut, mutta ne asenneltiin seuraavassa stepissä

Oli siis ajeltava kavereiden scalepirssien perässä ettei kuvissa näytä liian nikkoautolta

Seuraava evoluutio sisälsi sisustan, valot, sisälokasuojat ja sähköboksin. Boksissa on sisällä myös 30A nopari vinssille.

Loppupeleissä autosta kehkeytyi jokseenkin valmis kapistus.


Asentelin myös pari lediä antamaan valoa kabiinin puolelle. Saapa sinnekin vähän henkeä.


Ja tosijaan auton rakentelin nielemään 1.9" renkaat jos jostain syystä iskee hulluus ja pitää laittaa isompaa pyörää alle.


Pikku parlokeilla saisi koko renkaan kuvion korin "sisään", mutta ehkä se näinkin vielä tien päällä menisi kun asustelee täälä erämaan keskellä.


Jatkoa seuraa joskus. Akselit vaihtunee uudemman axialin sirompiin versioihin, renkaina haluttaisi kokeilla joko hiluxissa olevia swamppereita taikka sitten boggereita. Nuo kaksi rengastyyppiä mahtanee olla ne "suomirenkaat" mitä maastureiden alla paljon näkyy irl safareilla. BFG ei valitettavasti ole 1.55 prolinen tekemänä, nuo rc4wd ei näytä omaan silmään mutikalta niin jää pois laskuista.



