"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Hiilettömät tai hiilelliset, ja niiden nopeudensäätimet
Jone28
Nyyppä
Viestit: 42
Liittynyt: Ke 24.02.2021 17:08

Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja Jone28 »

Hommasin trx-4 uuden noparin ja moottorin, kun lopetti liikkumisen eteen ja taakse.

No yhä edelleen noiden uusimisen jälkeen vika jatkui.

Uusin vastaanottimen, ohjaimesta kun ei liikkunut eteenpäin edes vakkarilla/trimmillä. Vastaanotin ja ohjain trxn vakiot 5ch.

Liikkui uudella vastaanottimella kerran eteen ja taaksekin päin, eli tuntui toimivan! Jes…no mut uuden moottorin johdot oli väärinpäin. Johtojen oikeinpäin kääntämisen jälkeen taas homma se ettei liiku eteen tai taakse. Lisäksi vastaanottimeen ei syty mitään valoa🤔

Avut tarpeen!
lassii
Legendaarinen!
Viestit: 582
Liittynyt: Ma 18.01.2021 19:40
Paikkakunta: Sastamala/Tampere

Re: Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja lassii »

Lähtisin siitä liikkeelle, että tekee kaiken aivan alusta, kaikki johdot irti ja varmasti oikeisiin paikkoihin (trx ch5 mankan vastarissa on 2kpl ch1 kanavia).

Itellä temppuili myös HW1080 enkä löytäny millään vikaa enkä ole vieläkään löytäny kun tein vain perusteellisesti liitännät ja kalibroinnin. Samoin temppuli tuo trx mankka kun en tajunnut että siinä on tuo 2kpl kanava ykkösiä.

Tuon hw1080 voi varmuuden vuoksi resetoida niin on sekin lähtöasetuksissa sitten. Moottorin pyörimissuunnallahan ei niin väliä ole kunhan toimii. Sen voi kääntää joko noparista tai radiosta johtoihin koskematta.

Näillä lähtisin itse liikkeelle.
Pisepise
Legendaarinen!
Viestit: 2903
Liittynyt: Su 26.12.2010 21:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja Pisepise »

Lukeman perusteella vaikuttaa että HW1080 kalibrointi ei ole kunnossa tai vastaanottimessa on vika.

Järjestelmällinen asioiden pois sulkeminen, ja kannattaa muistaa että ihmiselle sattuu vahinkoja, kuten minulle myös. Vastaanottimessa kaikki liittimet on oikeissa kanavissa, liittimet on oikein päin ja jne.

Radion säädöt on nollassa. HW1080 ohjekirja esille ja ja että kalibrointi onnistuu. kuinka paritetaan vastaanotin ja radio traxxasissa ainakin video siitä taitaa olle tubessa traxxasin sivuilla.
JaHa
Nyyppä
Viestit: 2
Liittynyt: Ti 06.08.2019 09:34
Paikkakunta: Hamina

Re: Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja JaHa »

Trx vastarihan eivissiin kestä kun 6v
Onko noparis 6 vai7.2v ulos?
Pisepise
Legendaarinen!
Viestit: 2903
Liittynyt: Su 26.12.2010 21:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja Pisepise »

JaHa kirjoitti: Su 19.12.2021 16:34 Trx vastarihan eivissiin kestä kun 6v
Onko noparis 6 vai7.2v ulos?
Juuri näin. Saattaa toimia jonkun aikaa 7,2V mutta pidemmän päälle hajoittaa vastaanottimen. Kokemusta on 😁
Jone28
Nyyppä
Viestit: 42
Liittynyt: Ke 24.02.2021 17:08

Re: Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja Jone28 »

Kiitti kovasti mietinnöistä. Lähdetään näillä kokeilee👍🏻
Jone28
Nyyppä
Viestit: 42
Liittynyt: Ke 24.02.2021 17:08

Re: Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja Jone28 »

On hommattu kaikki uutta: ohjain, vastaanotin ja nopari, sekä moottori. Absiman 3ch ohjaimella nopari toimii.

Traxxaksen uudella 6530 ohjaimella senkus vilkuttaa punaista. Ei suostu menemään kalibrointimodeen. Välkyttää vain punaista tai kun painaa set-nappia niin se välkytys lakkaa.

Kokeilen palautella ton uuden ohjaimen trx4 vakioasetuksiin.

Auto tosiaan eri paikkakunnalla ja koitan ohjeistaa etänä auton omistajaa. Meinaa loppua usko, kohta olis ollut varmaan halvempi ostaa kokonaan uus Bronco.
jph-74
Vanhempi jäsen
Viestit: 455
Liittynyt: To 01.10.2009 20:07
Paikkakunta: Ii-City

Re: Hobbywing hw1080 ja vianselvitystä

Viesti Kirjoittaja jph-74 »

Ettei olisi vain trx ohjaimessa kaasun nappi 70/30 asennossa, eikä 50/50.

Testasin just sama ohjain ja sidewinderin esc niin vilkuttaa punaista kun 70/30 ja nappi 50/50 toimii ok.
Vastaa Viestiin