Sivu 1/1

twh oman maun mukaan

Lähetetty: La 22.11.2014 12:23
Kirjoittaja Jeepster
En ole koskaan tykännyt twh ulkonäöstä, ja tuli vahingossa ostettua sellainen, oikeastaan 2v laatikon takia.
Päätin kuitenkin korvata kehikon uudella, ja tuli synnytettyä tämännäkoinen hauskuutinvehjas. Vaatii vielä lisää tukiputkia, ja paneelit ja sisustan.
Kuva
Kuva

Re: twh irs u4 koh

Lähetetty: La 22.11.2014 15:23
Kirjoittaja halme
Huikeaa! Hankirallin uusi kuningas on syntynyt!   8)

Re: twh irs u4 koh

Lähetetty: La 22.11.2014 16:00
Kirjoittaja Tomy
Ihan fiksun näköinen.

Re: twh ifs u4 koh

Lähetetty: La 22.11.2014 20:37
Kirjoittaja Rölli
Ihan pätevän oloinen. Millaset paneelit on ollu mielessä?

Sen verran pitää uteliaisuudesta kysyä et onko aihiona ollut täälläkin palstalla kaupan oleva twh?

Re: twh ifs u4 koh

Lähetetty: La 22.11.2014 20:57
Kirjoittaja Jeepster
Ei mitään tarkempaa suunnitelmaa ole tehty, mutta mahdollisesti ainakin alkuun jotain aika simppeliä suorasta levystä. Muutenkin koko projekti on muotoutunut tekemisen ohessa.

Joo, tämähän se on.

Re: twh ifs u4 koh

Lähetetty: La 22.11.2014 21:08
Kirjoittaja Smuli
Komea laitos kun vaan jaksat pakertaa sen loppuun asti ettei jää kesken.

Re: twh oman maun mukaan

Lähetetty: Ke 26.11.2014 07:27
Kirjoittaja Jeepster
päivitellään tätäkin. kokeilin leikata pahvista paneelimallit, ja kyllähän tuo vähän tökeröltä näyttää noin suorin paneelein.
tuo etupää on tosiaan kesken, ajattelin muokata tuota ohjausta paremmaksi(mikä on bellcrank suomeksi), ja odotellaan ensin osia, että kaikki mahtuu toimimaan.

Kuva

Re: twh oman maun mukaan

Lähetetty: Ke 26.11.2014 11:11
Kirjoittaja halme
Kylkipanelithan eivät näytä ollenkaan pahoilta, siisti ratkaisu kun ovat sisäpuolella kehikkoa! Konepelti on tosiaan vähän turhan suoraviivainen, keksi jostain romuläjästä joku muotoon puristettu muovinpalanen ja sahaile siitä. Toimistotuolin muoviosissa on usein hyviä pokkauksia (en ole tosin itse koskaan kokeillut autoon mutta pari sellaista on jo tarvikelaarissa odottamassa jatkojalostusta).. Digiboksien, vanhojen modeemien, mankkojen yms. käyttöelektroniikan koteloista löytää myös kaikkia ilmanottoaukkoja ja kulmia joita hyödyntää. Mulla on täällä myös feikkihiilikuitukuviolla muovia, jos kelpaa niin postitan mielelläni :) Kierrätys kunniaan!

Hieno on kyllä tuo putkirunko, suoraviivaisuudessaan jotenkin karu mutta todella tyylikäs!

Re: twh oman maun mukaan

Lähetetty: Ke 26.11.2014 11:25
Kirjoittaja Tomy
Itse tekemällä saa sellaisen mitä sattuu tulemaan.

Tee imupöytä, kuomun muotti ja eikun kokeilemaan. Kiinnostais itse kokeilla, mutta en jaksa ryhtyä puuhailemaan.

Re: twh oman maun mukaan

Lähetetty: Ke 26.11.2014 11:35
Kirjoittaja Pauli
3D-tulostetut muotopaneelit ABSista, ja rankalla asetoonikäsittelyllä peilisileeks? :P

Re: twh oman maun mukaan

Lähetetty: Ke 26.11.2014 21:03
Kirjoittaja Jeepster
Kehikkoon pirteää väriä pintaan.
Kokeilin myös leikata kylkiin suorat levyt 1mm pleksistä + jotain random väriyhdistelmää.(olis ne toki voinut laittaa suoraankin)
Sisusta ja konepelti vaatii sitten enemmän suunnittelemista.
Kuva

Re: twh oman maun mukaan

Lähetetty: Pe 28.11.2014 23:09
Kirjoittaja Jeepster
lisää paneeliharjoituksia
ensimmäinen versio.
Kuva


seuraava versio, pyöreämpi muoto, ja tulee yli kehikosta. maalauksesta tajusin että olis ehkä pitänyt tuo kolmio olla toistepäin.
Kuva

Re: twh oman maun mukaan

Lähetetty: La 29.11.2014 11:52
Kirjoittaja halme
Aikamoista avantgardea! Sirkus tulee mieleen mutta tämä ei tarkoita että kyse olisi minkäänlaisesta pelleilystä, päinvastoin :) Konepeltikin näyttäisi olevan avautuvaa mallia? Joku hokkuspokkaus tuohon konepeltiin sopisi kyllä mainiosti!