Sivu 1/1

pro(to)ject

Lähetetty: To 24.07.2014 22:05
Kirjoittaja Rölli
Aloitetaas nyt pieni kertomus tästä uudesta projektin poikasesta.

Elikkäs niemma-2:lta tuli hommattua tuo tyhjästä loihdittu proto. Tuolla tarkemmin auton alkuvaiheista--> http://www.rc-offi.net/smf/https://www. ... ic.php?t=2

Kauppaan kuului koppa, lehtijouset ja laatikkona rc4wd:n tuotos.

Pientä mietintää, mittailuja ja useampi ilta googlen seurassa niin oli löydetty akselit, vanteet ja kumit.
Kamat tilaukseen ja odottelemaan. Näiden kanssa on sitten hyvä katsella miltä se näyttää kun seisoo omilla jaloillaan.

Akseleiksi valikoitui ennakkoon ainakin itselle täysin tuntemattomat komodon valmisteet.
Täysmetalliset ja paino sen mukainen, etu 325g ja taka 315g. Tuleepahan mukavasti painopiste alas.
Laadusta tai kestävyydestä ei hajuakaan, valinta tapahtui ihan puhtaasti ulkonäön perusteella.

Eli tollaset:
Kuva

Ja niiden seuraksi ebaystä kiinalaiset vanteet. Joilla niilläkin painoa 100g kappale.
Tuohon ulkokehälle tulee vielä joka reikään pultti.
Ja näiden päälle kiedottiin rc4wd:ltä kumeiksi rock crucher 2:set. Ei ehkä ihan sen näköiset kun mielessä oli mutta löytyneistä vaihtoehdoista parhaat.
Muuten jos ulkonäkö oli kohdillaan niin tökki koko ja toisinpäin. Eli toistaiseksi mennään noilla.

Kuva

Sittenhän se olikin pakko alkaa sovitella noita alle että näkee miten istuvat paikalleen. Akseleista löytyi reiät samalla jaolla kuin lehtijousista eli siitä selvittiin helposti.
Ohjauksen välitanko ottaa lehtiin kiinni, vaatii jotain modausta. Ja rungon puolelta lehdet aavistuksen leveämmällä kuin akseleissa. Sillekkin pitää tehdä jotain.
Ohjaukseen ei vielä ole servoa mutta paikka sille on rungossa. Kardaaneiksi tuli junfacit ne kun on hyvin palvelleet muissakin autoissa.

Tuossapa kuvat lähtökohdasta ja hilut paikallaan.

Kuva

Kuva

Kuva

Seuraavaksi mietitään sähköjä ja ulkokuorta hieman eteenpäin. Kylkiin muutama laatikko ja alkuperäiselle paikalle jos saisi jotenkin soviteltua servovinssin järkevästi.
Sähköjä mahdollisuuksien mukaan sitten piiloon niihin kylkilaatikoihin.
Ja lavalle jotain aiheeseen sopivaa scalekamaa rekvisiitaksi.
Vielä mietinnässä mutta kovasti tekisi mieli muutama ukkeli hommata tuonne hyttiin ja lavalle. Eil jos on tietoa sopivista sotilashahmoista kokoluokassa 15-17cm niin kaikki
vinkit otetaan vastaan.

Kunhan rakentelu on edennyt niin puretaan sitten kerralla kaikki maalaukseen ja siinä yhteydessä sitten vanteet ja akselitkin saavat tuon saman ajattoman kauniin vihreän värin.

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Pe 25.07.2014 12:30
Kirjoittaja Pisepise
Hienoa että proto pääsi osaaviin käsiin! Kiitos kun rikoit tämän foorumin kesän viestihiljaisuuden   ;)
Mukava nähdä että rakennetaan ulkonäkö etusijalla. Oliko protossa kone koppa lavalla niin kuin masissa? Masilla on jyräilty enemmänkin mutta protolla vain kerran.

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Pe 25.07.2014 13:42
Kirjoittaja Rölli
Kiitokset kannustuksesta.

Joo kyllä tuonne lavalle tulee sellainen konekoppa. Ajatus ollut että magneeteilla kiinnittyisi ja kätkisi alleen akun ja mahdollisesti noparin.

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Ke 20.08.2014 20:17
Kirjoittaja Rölli
Eipä ole juuri muuta tullut tehtyä kuin suuria suunnitelmia.

Eniten nyt kivestää kun mistään ei tunnu löytyvän sopivan kokoisia ukkeleita. Kaikenmaailman surffareita kyllä tulee vastaan muttei yhtään sopivaa edes
etäisesti sotilasta muistuttavaa.

Noh, tuli tuossa kuitenkin otettua auto pöydälle hieman mittailtavaksi ja ihmettelin miten se ei työntämällä etene pöydällä.
Pikainen tutkimus ja iso ihmetys, renkaat pyörivät eri suuntiin :o

Hetki miettimistä ja takaa akseli irti. Tulipahan sitten kurkattua mitä se on syönyt ja ladottua osat toisinpäin paikoilleen ja nyt pyörii oikeaan suuntaan.
Noihan tuli rc-recyclesiltä käytettyinä että olisikohan sattunut eriparia olevat tai sitten ameriikan Joella on ollut joku ihan oma viritys.

Rattaiden osalta vaikuttavat huomattavasti axialia heppoisemmilta ja sen enempää en oikeastaan nähnytkään kun en ihan atomeiksi laittanut, ainakaan vielä.
Uusilla rasvoilla kasaan ja nyt pitää googletella jos löytyisi tietoa mitä laakereita noihin menee. Ottaa sitten kerralla auki, putsaa ja vaihtaa laakerit.
Helpompi puuhata projektin kanssa kun saa pidettyä akselit alla.

Tuossa vielä muutama kuva avonaisesta akselista.

Kuva

Kuva

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Ke 20.08.2014 21:43
Kirjoittaja Jeepster
onko tuo akseli symmetrinen? ts. voiko sen kääntää suoraa ylösalaisin?
silloinhan kääntyy tuo suunta kanssa

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Ke 20.08.2014 22:19
Kirjoittaja Rölli
Joo periaatteessa on. Jos ei tarvitse tuota ylälinkkien kiinnikettä niin olis menny ihan kääntämällä.
Sehän jäisi sen jälkeen alaspäin ja "öljyroppu" ylöspäin.

Meinasin tuon linkkien kiinnikkeen hyödyntää traction barin kiinnitykseen niin siksi kääntö tuolla tavalla.

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Su 31.08.2014 09:23
Kirjoittaja Rölli
Eipä ole mitään suurempia tapahtunut tällekkään.

Aikani sitä tuijottelin tuossa hyllyllä ja pöydällä tullen siihen tulokseen etten pidä nykyisestä laatikon asennuksesta. Tulee jotenkin kovin alas eikä lopulta oikein
sopinut omaan silmään. Ainut rajoite ongelman poistamiseksi on tilanpuute joka sitten antoikin enemmän mietittävää.

Lopulta ratkaisuksi muotoutui kokonaan uusi voimalinja.
Moottoriksi holmenhobbiesin torguemaster 55t   http://store.rc4wd.com/TorqueMaster-Exp ... _2862.html
Sen jatkeeksi rc4wd:n planeettavaihde   http://store.rc4wd.com/Disruptor-Ultra- ... _1206.html josta lyhyellä kardaanilla jakolaatikolle
joka myöskin saman firman mallia hammer http://store.rc4wd.com/Hammer-Transfer- ... _2214.html

Ainakin ajatuksen tasolla nuo sopivat silmään ja auton tyyliin paremmin. Aika näyttää miten mahtuvat paikoilleen ja miten välitykset osuvat.
Yhtään en vielä miettinyt tuota välityshommaa. Akseleista ei ole edes tiedossa välitystä. Aika näyttää sitten miten se menee.
Ainut huono puoli on nyt että tuossa planeetassa ei voi vaihtaa pinionin kokoa eli ainut keino hakea nopeutta tai hitautta on pelata moottorin kanssa. Tai akkujen.

Noi kamat on nyt tilauksessa ja odotellaan kunhan saapuvat niin pääsee sovittelemaan. Samassa paketissa tulee myös punaiset lehdet joita olisi tarkoitus koittaa alle jos vaikka tulisi
hiukan pehmeämpi alustasta.
Nopariksi valikoitui castlen sidewinder sv3 waterproof ja samalla kypsyi päätös että akkuina on tässäkin joko 2 tai 3 kennoiset lipot.

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Pe 19.09.2014 12:52
Kirjoittaja Rölli
No niin, taas pieni nytkähdys eteenpäin.
Tilatut osat ovat valtaosin kotiutuneet ja pääsee sovittelemaan. Aluksi pelkäsin että tila loppuu kesken mutta se pelko oli ihan turha.

Nyt on fiksattu lehtien kiinnikkeet 4mm kapeammalle ja akselin ja jousen väliin laitettu takana kiilat ja edessä korotuspalat.
Helpottaa takana kardaanin kanssa ja edessä sopii nyt raidetanko lehtien alle.

Tuli koitettua myös punaisia lehtiä jotka tuntuivat reilusti liian löysiltä. Rungon päälle kun lastasi tulevan tekniikan ja akun niin jouset painuivat käytännössä pohjaan.
Ei hyvä, eli alkuperäiset mustat takaisin paikoilleen.

Jakolaatikolle tuli trail finderiin tarkoitettu kiinnitysrauta jolla sen saa näppärästi leivottua tuohon kiinni ja suojaa samalla hiukan iskuiltakin.

Pari kuvaa tekniikan sovittelusta. Tulevat tuosta tipahtamaan vielä pari senttiä alemmaksi, nyt haetaan vain paikkaa pituus-suunnassa.
Savöxin matalasta servosta tehdään vinssi jos keksin miten saan sihen kiinni jonkun akselin joka tulisi läpi rungosta.

Kuva

Kuva

Re: pro(to)ject

Lähetetty: Su 28.09.2014 10:43
Kirjoittaja Rölli
No niin, voimalinjan palaset ovat alkaneet löytää oikeille paikoillensa. Kaikkineen mahtuvat aika kivuttomasti tuonne.

Alumiinista askartelin tarvittavat kiinnikkeet planeetalle ja junfacin kardaanista sai lyhentämällä sopivan tuohon väliin.
Tosin siinä meni metsään ettei se ulkoputken profiili ollutkaan loppuun asti samanlaista vaan muuttui pyöreäksi, tuosta selvisi kuitenkin poraamalla reiän johon kierteet ja
pidätinruuvi.
Mahan alle tuli ainakin tilaa entiseen verrattuna ja mietin vielä että tuotakin pakettia voisi hiukan (10mm) tiputtaa alaspäin.

Kuva

Kuva