Sivu 1/2

2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ti 14.08.2012 18:55
Kirjoittaja Metsänvaltias
Olen nettiä kääntänyt googlella läpi ja mistään ei löyry vanteiden mittoja.
Mitat pitäisi olla koko vanteesta ja nimen nomaan lukkovanteesta varsinkin se lukko ura ja sen sijainti.
Olisiko jollakin mitat esim axialin vakio lukkovanteesta koossa 2,2.
Tai voisin ostaa huom postikuluilla rikkinääsen tai muuten syrjään joutuneen kyseisen vanteen, että saan mitat siitä.

Tarkoituksena päräyttää koulussa ominahommina alumiinistä lukkovanteet.
Yhdet 3d kuvat olenkin jo tänne alustavista saannitelmista laittanut, mutta nyt valmistus olisi enää kiinni mittojen varmistamisesta.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ti 14.08.2012 19:27
Kirjoittaja wompatti

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ti 14.08.2012 19:43
Kirjoittaja Metsänvaltias
Kyllä apua on,mutta vielä puuttuu nuotten urin mitat ja halkaisijat minne menee renkaan reunus.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ti 14.08.2012 20:06
Kirjoittaja Tomy
Voin kohta laittaa sinulle mittoja kun tilanne iltapalapöydässä rauhoittuu.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ti 14.08.2012 20:50
Kirjoittaja Tomy
Tässä mitat, joita omissa vanteissani olen käyttänyt.

Kuva

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ti 14.08.2012 20:51
Kirjoittaja Metsänvaltias
Juu, kiitoksia jo etukäteen.
Voin pistää paluu postina sitten valmiit 3d kuvat. Kerro vaan mis tallennus muodossa haluat jos invertori pystyy vaan siihen tallentaan.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ti 14.08.2012 20:55
Kirjoittaja Tomy
Kiitos vaan tarjouksesta. En ole vielä perehtynyt lainkaan 3D-maailmaan, joten en osaa tuohon sanoa mitään. Minun suunnittelu on vasta 2D-asteella.   :)

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ke 15.08.2012 18:10
Kirjoittaja Metsänvaltias
http://site.vanquishproducts.com/vp-pic ... nsions.pdf
Onko tuolta linkin takaa löytyvän kuvan mukaanen mitta d = 38mm.
Eli vanteen leveys on 38mm ilman lukkovannetta ja 36mm siitä kohtaa se kapeampi osa mitä selvitit.
Ja mitta a pitää olla 4 vähän päälle omien mittausten mukaan.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Ke 15.08.2012 21:00
Kirjoittaja Tomy
Mitta D, eli vanteen leveys on makuasia. Nykyään tosi harva on mieltynyt kovin leveään vanteeseen. Suurin osa harrastajista käyttää noin tuuman levyistä vannetta tai alle. Itse kun vanteita myyn niin tuumaa leveämpää ei osta kukaan. Tuuma on kyllä suosittu mitta. Paljon menee myös 21-22mm levyisiä vanteita.

Mitta A on ilmeisesti akselinpääta varten oleva reikä. VP:n navassa se näyttäisi olevan 7mm. Näin mahtuu jos jonkinlainen tarvikeakseli vanteesta läpi.

Tomi

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Pe 17.08.2012 07:55
Kirjoittaja Metsänvaltias
Noniin lopulliset kuvat olisi valmiit tai ainakin niin lopulliset, että koitetaan niistä tehä.
Seuraavaksi muuttaa kuva oikeaan muotoon, että saa tietokoneella tehtyä ohjelman.

Koitetaan alkuksi jos selviäisi kahdella kiinnityksellä kun kerta on pyörivät työkalu sorvissa.
Eli tiistai-keskiviikkona lähtee sorvikäyntiin ja kattotaan mitä tulee. Tehdään muutoksia sitten jos on muutettavaa.

Invertori näytti painoa 200g noin valmis vanne ruuveineen päivineen.
En ruvenny keventeleen päältä ylimääräisiä kun vanteisiin painoa pitää lisätä kuiteskin.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Pe 17.08.2012 09:25
Kirjoittaja Tomy
Vai 200g? No se vanne varmasti kestää!

Itse tein juuri asiakkaan pyynnöstä 26g/kpl painavat beadlock-vanteet. Tietysti navat vielä hiukan lisäävät painoa.

Kuva

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: La 18.08.2012 00:41
Kirjoittaja Metsänvaltias
En teidä onko se oikea luku.
Mutta näin mä olen ymmärtänyt,että sillä saa katottu kappeleen painon ja täs aineena alumiini.

No kun ekat saa valmiiksi niin sit selviää lopullinen paino.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: La 18.08.2012 07:47
Kirjoittaja Tomy
Jos olet aikeissa tehdä vanteita myyntiin, kannattaa varmaan yrittää saada painoa tippummaan vähintään vaikkapa jonnekin 70g kieppeille. Sen pitäisi olla ihan realistinen luku, kun VP:n alumiinivanteet painavat noin 50g/kpl. Näin käyttäjä pystyy itse valitsemaan, mihin autoon lisätty paino sijoittuu. Toki voi olla, että hän lisää painoa renkaisiin, mutta on myös käyttäjiä, jotka eivät halua sitä tehdä.

Jos teet pelkästään itsellesi, ei asialla tietenkään ole väliä.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: La 18.08.2012 11:11
Kirjoittaja Metsänvaltias
Kuva

Tämän näköisenä painoa olisi 70g + ruuvit ja beadlock rinkulat.
Silloon kun painoo oli 200g niin ei ollu päältä otettu painoa pois ollenkaan tuolla upotuksella.

Mitä mieltä olet tuosta hex hommasta, että kannattaako se tehä suoraan vanteeseen niin ei tuu turhia liitoksia tai niinkun sun kuvassa, että on erillinen keskiö.
Kuinkas tuo vanteen offset ny piirrettynä 0 offset vanteet. Mikä on yleisin offset luku.
Ja mikä se on axialin vakio vanteissa.
Niin ja tuosta keskireijästä se on ny 9mm onko liikaa liian vähän. Axialin hex tarvii vähintään 7mm.
Aattettelin et ainakin sopii kun tekee 9mm.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: La 18.08.2012 12:02
Kirjoittaja Metsänvaltias
Kuva

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: La 18.08.2012 14:26
Kirjoittaja TomiK
Kommenttina, että 4-6 ruuvia riittää beadlock-rinkuloihin hyvin, mikäli rinkulat ovat tukevat.

Toki ruuvien määrän päättää suunnittelija mallikohtaisesti :).

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: La 18.08.2012 19:23
Kirjoittaja Tomy
Jos itselläni olisi pelit ja vehkeet, jolla saisi alumiiniset navat helposti tehtyä, tekisin säädettävät navat. Järkevää olisi tehdä ne VP:n mitoilla, jolloin sellaiset jo omistavat voisivat niitä hyödyntää. Jättäisin myös vanteen sisälle mahdollisimman paljon tilaa knuckle-painoja varten.

Jos myyntiä varten vanteita teet kannattaa ensiksi miettiä vanteiden kohderyhmä ja sitten suunnitella vanteet kohderyhmän tarpeita vastaaviksi.

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Su 19.08.2012 00:26
Kirjoittaja Metsänvaltias
Tälläisistä säädettävistä en ole kuullutkaan.
Tarkoitatte vissiinkin näitä http://www.vanquishproducts.com/vp-slw-hex-hubs.html
Ongelmana on sellainen, että minulla ei ole tuollaasten mittoja. Mutta kun tälläänen säädettävyys kerta on markkinoilla olemassa on sitä hyvä hyödyntää. Mutta ne mitat puuttuu jotta pystyn tekemään vanteesta tuollaisille sopivan.

Olisiko mahdollista jostakin saada maanantaina viimmeistään mitat, niin pystyy tiistaina aloittaa sorvauksen.

Kiitos ja kumarrus :)

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Su 19.08.2012 07:43
Kirjoittaja Tomy
Voin laitta sinulle yhden navan ihmeteltäväksi, kunhan palautat sitten kun et enää tarvitse. Mutta se on vasta tiistaina sinulla. Laita yv:llä osoitteesi, jos kiinnostaa.

Tässä mitat joita omalla harrastelijajyrsimellä olen käyttänyt. Uskoisin, että voisit ammattivehkeillä hiukan tiukantaa toleransseja.

Kuva


Vp:n navat käyttävät tuumakokoisia ruuveja, 4-40. Niiden ulkohalkaisija on vissiin 2.8mm kieppeillä. Olen tehnyt navan ruuvinrei'istä 2.9mm tai 3mm muistaakseni.

Yksi asia vielä mietintämyssyyn harkittavaksi. VP:n navoille tulee Suomeen tilattuna hintaa vähintäänkin 30-40 euroa. Kohoaako vannesetin hinta liian korkeaksi, mikäli vanne itsessään tulee maksamaan noin 100e + navat päälle? Vai onko sinun mahdollista valmistaa edullinen napa vanteiden kaveriksi?

Re: 2,2 vanteiren mitat

Lähetetty: Su 19.08.2012 14:30
Kirjoittaja Metsänvaltias
Sulla on tuo pinta mihin napa tulee kiinnin vissiin aika lähellä vanteen ulkoreunaa.
Aattelin jos pistääs sen pinnan johonkin 5mm päähän vanteen ulkoreunasta. Siis vanteen ei lukkorinkulan.

Mitäs tuumaat sellaisesta.

Sitten rupiaakin vannes oleen valamis.
Näin tietokoneella tehtynä.