Sivu 1/3

TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 08:59
Kirjoittaja Dark Crusher
Kuva

Uusin projektini pyörähti käyntiin, kun vanha Goldi 2 saatiin takaisin oman tallin riveihin.

Tuli tässä hommattua entinen Tamiyan Vanessas Luchbox takaisin Zarizi Techiltä. Tarkoituksena kun on ajaa taas talven tullen ihan omaa QD-luokkaa lumihangessa takavetoisina, ilman sen "suurempia" viritelmiä..   :D   Noh, hintaa tuli taas tuolle ostokselle, mutta kun kaikki sähköt löytyy omasta takaa, niin homma meni hauskaksi.

Modified luokan Predator kun kärsii diffi ongelmista, eikä tule ajoon tälle kaudelle, niin repäisin siitä mamba maxin ja 5700kv moottorin ja panin asentaen tamiyan takavetoon. Eipä vaadittu edes modausta, kunhan laitto paikalle kunnon kierreruuvit ja moottorille siilin, ettei pääse lämpenee liikaa. Vastariksi valitsin Robbe / Futaba R133F (samanlainen) kuin -DC-:ssä, mutta kun näitäkin kaksi löytyy niin laitetaan, pääsee sitten ajeskelee tuolla Futaba Megatech T3PK:lla. Servona on vielä vakkari, mutta hyvin pitkään kestänyt servo, joka on muun muassa ollut dark crusherissa alkuvuosina, toimi muutenkin ainoana vakioservona, ennen tätä meni 3 servoo tunnin sisällä muusiksi   ;)


Eli Goldi 3:n speksit olisivat seuraavanlaiset:

-------------------------------------------
- Mamba Max
- 5700kv harjaton moottori
- LRP, VTEC 7,4v - 5000mAh lipo
- Hitec Sport Lynx 2ch perusohjain
- Perusvastari 2ch
- Hitec 645MG metallirattainen voimisteluservo
--------------------------------------------

- Tuli tehtyä ensimmäiset testit eilen märällä asfaltilla ja märässä sorassa. Kulki kuin piru, mutta ongelma olikin se, että ohjaimesta
laitoin aluksi 100/125% tehoja ei pystynyt ajamaan, 80/125% ei auttanut, 50/125% oli jo ajettavampi, mutta kaasua ei voinut painaa
juurikaan, kun lähti lapasesta. Sitten 10/125% ja alkoi olla ajettavakin. Ongelmana vain se, että tämä on ohjaimessa vain yksi osa-alue
kaasun teholle, niitä löytyy sitten vielä 8 lisää, eikä vielä tiedossa miten paljon kaikki vaikuttavat toisiinsa, kun rc-foffiin säädetty
säädöt täysille, että -DC- kiipeää..   Noh, tehoa siis löytyy, mielenkiinnolla odotetaan kuivalle asfaltille pääsyä, kun eilen en saanut sitä
siltikään keulimaan   :D

Sitten muutama projektikuva, jolla pääsee taas alkuun.

Kuva

Kuva

Kuten näkyy sähköt eivät vielä sen paremmin ole paikallaan, koska niitä sovittelen vielä tarkemmin paikoilleen.
Tarkoitus on ajaa siis talvella kantohangen päällä, joten auto tulee olla erittäin kevyt, nimhiakkujen vaihtaminen
lipoon tietääkseni keventää autoa ainakin jonkin verran, mutta sanokaas crawling masterit, millä muulla tapaa
voin pudottaa auton painoa ratkaisevasti?

Servolle ei tule omaa akkua, koska tilaukseen meni jo metallirattailla varustettu voimaservo, joka jaksaa kääntää
autoa sitten jo ihan erilailla. Vielä ei kuitenkaan ole selvää laitanko tähän Hitec 645mg:n 9,6kg/0,20s/6v vai uuden
11,2kg/0,24s/6v.. Varmaan tuo 9,6kg riittäs hyvin, mutta katotaan nyt kummalla koitetaan.

Lähinnä kaivataan järkeviä vinkkejä, että pysyy takavetosena hangen päällä. Onko tuo harjatonmoottori hyvä (todella hiljaa)
ajamiseen, jos säädöt on ok, vai olisiko 45t möykkäri parempi vaihtoehto? Kaikenlaisia ideoita otetaan vastaan, pitää saa-a
auto timmikuntoon ennen talven tuloa, sitten alkaa tiimin skabat pyörimään jälleen.. Kaikenlaisia ideoita peliin lähinnä kevennystä
varten, mutta myös tehoihin ym.. Saattaa olla, että sijoitan tuonne sisälle 2s maxampsin 5500mAh lipon, kun sen saisi kahdeksi
klöntiksi aseteltua ja olisi hienosti suojassa, kun nyt tuppaa olemaan pötkönä vakiopaikalla.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 10:56
Kirjoittaja Dark Crusher
Tuossa juttelin luotettavan kollegan kanssa ja hän totesi, että ehdottomasti 45t möykkäri on parempi talvelle.
Hieman kierroslukuja laskettuaan: "45t pannu pyörii pötkylällä jonku 9000rpm ja mamba melkee 42000rpm"...
Tästä johtopäätöksenä lähdetään virittelee TWC GP3:n voittajamoottoria Orionin 45t möykkäriä takaisin peräpäähän.

Vielä varmistuksena, kun en ikuna ole kokeillut. Eli mamba maxin punanen ja musta johto menee motin punaseen ja mustaan
ja mambiksen valkoinen johto jää yksikseen "täyttämättömäksi", onko näin? Ettei tuu tehtyä suurempia savutuskokeiluja..

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 11:49
Kirjoittaja Osgard
Näin juurikin. Myös moottorityyppi pitää määritellä että saa auton liikkeelle.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 11:53
Kirjoittaja Dark Crusher
Asia selvä. Mites kestäähän tuo Orionin 45t möyrintämoottori tuota 2s lipoa = 7,4v - 5000mAh - 25C (hetkellinen) - 15C jatkuva.
Tuollaisella virralla tullaan ajamaan, ellen sitten jaottele maxampsin paremmalla purkuvirralla olevaa akkua tuonne... Muuten sama,
mutta 5500mAh ja purkuvirta jatkuvana parempi.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 13:37
Kirjoittaja Revoman
Dark Crusher kirjoitti: Asia selvä. Mites kestäähän tuo Orionin 45t möyrintämoottori tuota 2s lipoa = 7,4v - 5000mAh - 25C (hetkellinen) - 15C jatkuva.
Tuollaisella virralla tullaan ajamaan, ellen sitten jaottele maxampsin paremmalla purkuvirralla olevaa akkua tuonne... Muuten sama,
mutta 5500mAh ja purkuvirta jatkuvana parempi.
Kyllä tuo Orionin 45t kestää 2s lipon kevyesti. Eihän toi moottori ota edes 10 amppeeria normi ajossa, vaikka akkuja olis 3 x5000 rinnan tai akun jatkuva purkuvirta olis 30C, ei moottori sen enempää ota virtaa kun jännite pysyy samana ;D

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 13:39
Kirjoittaja Dark Crusher
Hyvä hyvä, pääsen sitä myöden tänään asentamaan tuota Orionia paikalleen, kalibroimaan mamban kesken ja kokeilemaan ajoa itse maastossa. Mamba tuntijat (mitä asetuksia) voisitte suositella maastoajoon, takavedolle? Kitkajarrusta olen kuullut hyvää, miten toimisi tässä käytännössä? Muita asetuksia, joilla saadaan suorituskykyä aikaan talvella?

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 13:54
Kirjoittaja Revoman
Dark Crusher kirjoitti: Hyvä hyvä, pääsen sitä myöden tänään asentamaan tuota Orionia paikalleen, kalibroimaan mamban kesken ja kokeilemaan ajoa itse maastossa. Mamba tuntijat (mitä asetuksia) voisitte suositella maastoajoon, takavedolle? Kitkajarrusta olen kuullut hyvää, miten toimisi tässä käytännössä? Muita asetuksia, joilla saadaan suorituskykyä aikaan talvella?
Itse käytän mamba 25 säätimessä harjattoman kanssa kitkajarrua sekä tavallista jarrua jolla härvelin saa pysyy melkein paikallaan ala tai ylämäessä.
Mamba Max säätimestä löytyy samat asetukset, mutta lisänä on harjallisille jotain asetuksia.
Ootko ajatellut jotain 1000-1400 KV harjatonta ulkopyörijä mottia 45t orionin tilalle ? Itse viskasin kaikki harjalliset mäkeen crawler projekteista kun kokeilin harjatonta ulkopyörijää harjallisen tilalle   ;D

Edit: Tollasessa laitteessa menee hyvin harjallinen.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 14:17
Kirjoittaja Dark Crusher
Juu juu... tuota kitkajarrua voisi sitten kokeilla asentaa / jarruja ylipäätään ne ovat tärkeitä, joskin talvella ei ole kauheesti väliä, koska noilla vakkari-pyörillä, jotka käytännössä on kuin slicksit, niin ei kauheesti jarruteta, jos alamäkee tulee.. Ulkopyörijä on meikäläiselle ihan hepreaa, mitäs hyötyä siitä on suhteessa tuohon 45t möykkäriin? Itsekin vaihtasin harjallisen möyrinnän - harjattomaan möyrintäkoneeseen, mutta millaiseen sellaiseen, että sais samoja tehoja ja eritoten vääntöä?

Tänään asennan Orionin moottoriksi ja käväsen koittamassa miten menee...

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 19:42
Kirjoittaja SlidSlide
Ei todellakaan mitään kovasti kiertävää moottoria. 42t saattaa olla ihan hyvä vaihtoehto. Möykkärin etu on erinomainen vääntö, mutta haittana nopeus. Meillä kun kaikista paikoista ei pääse väännöllä vaan kovilla kierroksilla ;D. Paras vaihtoehto olis kuitenkin ostaa joku crawlingiin tarkotettu harjaton moottori, joita esim http://www.holmeshobbies.com tarjoaa. Niistä saa käyriä ja tehoja aika hyvin säädettyä. Ite ajattelin   tilata tuolta motin   ens kevään temmellyksiin.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: To 04.10.2007 22:31
Kirjoittaja Dark Crusher
Dohdi, pitkä päivä takana, mutta ajamaan ei kerennyt ollenkaan   :-[   .mutta jotakin ehdin tekemään myös Goldi 3:n eteen.

Tuli putsattua Team Orionin moottori ja vanhat moottorinjohdot pois ja tilalle sitten rakensin ihan uudet ("kunnon") liittimillä olevat,
eli mamba maxin moottorinjohtoihin sopivat banaanit eräänlaisella kiinnityksellä moottoriin meneviin liitoksiin, stock painaus ja pysyy
kun keltavahvero maassa..   :D   Tuli ihan nätinnäköinenkin pitkästä aikaa.. Ennen oli lievästi ruma ja johdotus puolikatkennut.
Toisekseen otin vanhan goldin korin ja repäsin muut koriosat irti ja panin maalaten uuden, mutta samanvärisen pinnan. Eipä kovin kummoinen ole, mutta tarkoitus ei olekaan voittaa sillä "tuning" kauneus kilpailuja, vaan pitää tiimin omaa kunniaa yllä.. Tarkoitus pitää entisöitynä ja röhjöisenä, mutta uusi maalikerros tekee hyvin tehtävänsä. Sitten muutama kuvanen TWC projektista.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Huomenna olisi tarkoitus laittaa kori päälle ja kytkee orioni kiinni. Kori saattanee vielä haluta kuivua, mutta sitten ajeskellaa ilman koria, ajamaan on kuitenkin aivan pakko päästä. Harjatonta moottoria ei tuu vielä hankintaan, koska tuo riittänee talvelle ihan hyvin. Nyt alkaa testingit, niin sitten se selviää, vaikka talvellahan sitä testiä vasta voi kunnolla tehdä..

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Pe 05.10.2007 10:47
Kirjoittaja Dark Crusher
Tuli herättyä aamulla sen verran aikasin, että päätinpä sitten viimeistellä koria.
Mustat sisälasit paikalleen ja sitten toinen kerros maalia kullatulle pinnalle. Nyt
kori kuivahtelee rc-pöydällä ja mahd. saan sen tänään jo autoon kiinni..

Kuva

Kuva

Huom. etulasissa näkyvä (kultainen) pala on teippi roska, joka jäänyt vielä kiinni
koriin, revin sen irti jahka korin luo kerkiän. Muuten tuli ihan jees pinta, vaikka alla
onkin jos jonkin sortin maaleja   :D

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Pe 05.10.2007 12:39
Kirjoittaja Markol
Toi pitäis olla Lunchboxin omalla korilla. On se vaan niin hieno vehje niin kuin Big Bearikin. Ne kaksi autoa tarvis vielä joskus hankkia hyllylle.

Marko

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Pe 05.10.2007 12:48
Kirjoittaja Dark Crusher
Joo, totta puhut, mutta auton (alkuperäinen) lunchboxin kori on Slidellä, syytä sitä   ;D
Ongelma onkin se, että se ei siitä luovu..

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Pe 05.10.2007 14:24
Kirjoittaja historia
Vedä dremelillä pyöristytstä niin tulee hienompi.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Pe 05.10.2007 14:28
Kirjoittaja klrp
Huh, mikä pintä.. Pakkelia ohut kerros ja hiekkapaperilla sileeksi.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Pe 05.10.2007 16:52
Kirjoittaja Dark Crusher
Korin (idea) on olla "vanha" ja "rikkinäinen", joten taidan jättää ne muutokset toiseen koriin.
legendat kunniaan!   :D

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Ma 08.10.2007 14:51
Kirjoittaja Dark Crusher
Joo-o, tuli koitettua tossa vkloppuna montulla Goldi 3:sta harjattomilla ja 30% / 120% ja ohjaimesta ei voinut painaa liipasimesta puoltakaan, kun vauhtia tuli jo aivan ylitarpeiden.. Meni sitten käännöstä joku 80-luvun osakin säpäleiksi liika pomppimisen takia. Sanokaas joku mistä suomesta saa tilattua tohon vanessaan varaosaa, tietonikkari? Hauskaa oli muuten meno asfaltillakin, kun perjantai iltana pääsi koittamaan asetuksilla:   40/120 kaasua moottorista ja ohjaimesta liipasimella puolet, tästä seurauksena yksi jousi irtos ja muoviosat siitä säpäleiksi...   :D
Muutenkin meni aika limitedillä ja akkuna ollut 7,4v - 5000mAh lipo oli kiinni vain "maalarinteipillä"...

Nyt varaosaa tilaukseen ja uutta koitosta suuremmilla tehoilla... 11,1v lipoo peliin   ;D

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Ma 08.10.2007 14:58
Kirjoittaja Markol
Varaosia Tamiyaan ainakin näistä paikoista Nypa (pitää soittaa ilmeisesti kun eivät käytä nettiä) ja Racing Factory (http://www.racingfactory.fi) toimittaa autoja sekä varaosia. Sieltä voi tilata myöskin autoja joita ei ole heidän sivuillaan eli vaikka uuden Lounaslaatikon.

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Ma 08.10.2007 15:03
Kirjoittaja Dark Crusher
Jees, eli racingfactorystä saa sitten tamiyaankin osio, hyvä hyvä... Pitää predaan tilata kuitenkin samalla, joten saan kahteen autot osat yhdellä postimaksulla   ;)

PS. Nyt on sitten Hitecin 645mg metallirattainen voimisteluservo asennettuna autoon ja johan kääntyy, kun vaan nokka pysys maas..

Vs: TWC projektointi - Goldi 3 - Tamiya Vanessas Luchbox.

Lähetetty: Ke 10.10.2007 12:58
Kirjoittaja Dark Crusher
Nyt on jo löydetty manuskat ja osaa lähtee pian tilaukseen, kun vaan saa hyväksyntää maahantuojalta.
Tähän hätään tilataan vaan kääntöosat, ei muuta.. Toinen perärattaisto odottaa vielä asentajaansa, mutta
ehjää ei kannata vaihtaa uuteen. Ajattelin kuitenkin ajaa noi rattaat loppuun, tosin lukotkin askaroitava vielä.

Koitin kuitenkin tässä taannoin Mamba Maxia ja harjallista möyrintämoottoria. Liitin mamban punasen johdon,
moottorin punaseen johtoon ja mamban mustan - moottorin mustaan. Asensin ohjaimella asetukset kaasu, pakki
ja jarru, suljin off:lle ja pistin päälle. Huomioitavaa oli se, että kun teki asetukset, niin normaaleja piippauksia ei
kuulunut (ne jotka kuuluu harjattomalla moottorilla), vaan valot välkky normaalisti, ääniä ei kuulunut. Noh, laitoin
akut sun muut kii ja koitin, mutta muttaa... ei toiminut oikeen niin kuin pitäs, kun moottori tökkii, eikä anna kaasuttaa
ollenkaan tökkii vain, kipinääkin näky.. Mistä moinen johtuu?   ???

Voiko koneella säätää säätimen "epätoimivaksi" harjallisille moteille? Tämän säätimen säädöistä kun ei ole tietoakaan
entisen omistajan säädöt edelleen, eikä tietoa mitkä. Nyt tänää koitan tolla Dark Crusherin tehdas asetuksilla varustetulla
mamballa ja katotaan toimiiko se. Anyway olisi hyvä tietää mistä vika johtuu? Liitokset tarkistin heti ja virtaa meni ja
kaikki liitokset on ok.

Rattosaa ajelua oli montulla harjattomilla ja 2S lipolla. Tie sitten pitäskö joskus koittaa MGM:n noparilla ja 6S lipolla, sais vanessakin kunnon kyydin   ;D