Sivu 1/22

Keskustelua ja kysymyksia Rock Crawlingin PM-kisoista 2010

Lähetetty: To 27.08.2009 19:16
Kirjoittaja Tomy
Norjalaiset heittivät ehdotuksen crawlingin pm-kisoista ensi kaudelle! Kuulostaa kivalta.

http://rsb.se/arena/showthread.php?p=379652#post379652

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 19:42
Kirjoittaja Samuli
Tomy kirjoitti: Norjalaiset heittivät ehdotuksen crawlingin pm-kisoista ensi kaudelle! Kuulostaa kivalta.

http://rsb.se/arena/showthread.php?p=379652#post379652
Jos kisat järjestetään ruotsissa niin olisi kaikilla noin sama matka ja paikka voisi olla lähellä boråsia ja aika vähän ennen tai jälkeen 13-15.8. Mieluummin ennen esim. edeltävänä sunnuntaina.  Silloin siellä on Eurotrial 2010.

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 20:15
Kirjoittaja Ere
Kuulostaa ihan mukavalta. Meillä micron kanssa ei taida ainakaan olla mahdollisuuksia lähteä norjaan tai ruotsiin ajamaan crawlingia :-\. Mutta onhan tässä aikaa yrittää suostutella vanhempia ;D

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 20:44
Kirjoittaja assoracing
Ajavatko Norjalaiset lisenssin alla?

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 20:45
Kirjoittaja TomiK
Kuulostaa erittäin mielenkiintoiselta.



Nimim. Norjan vuonomaisemia Google mapsista jo pidemmän aikaa kuolannut...

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 20:49
Kirjoittaja Tomy
assoracing kirjoitti: Ajavatko Norjalaiset lisenssin alla?
Ei tietoa. Kai kyseessä on lähinnä epäviralliset "pm-kisat", pohjoismainen kokoontuminen.

Ensimmäinen ehdotus kisapaikaksi, norjalaisilta tullut, on Keski tai Etelä-Ruotsi. Näin matkaa olisi kaikille mahdollisimman tasapuolisesti. Katsotaan kuinka tilanne kehittyy. Tietty olisi hienoa, jos voisi kannustaa mahdollisia järjestäjiä kertomalla, että olemme innolla mukana. Ruotsin crawling-scene on ymmärtääkseni erittäin vaatimaton. Norjassa ollaan jo pidemmällä ja NM-kisoja on kai ajettu siellä jo muutaman vuoden. Tutkaillaan tilanteen kehittymistä.

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 21:21
Kirjoittaja -jormis
Minä ainakin karkaan "kotoa" jos en muuten pääse :)! i'm definately in jos kehittyy juttu

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 21:59
Kirjoittaja Nasty
mulla ei oo passia muuten kyllä lähden.

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 22:05
Kirjoittaja qaw
ei pohjoismaissa passeja tarvita

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 22:05
Kirjoittaja Nasty
[quote="qaw"]
ei pohjoismaissa passeja tarvita
[/quote] ;D nii i mitäs tuossa sit juuri sanoin
jos vaan enskesänä ois raha tilanne parempi niin pitää varmaan läkseä sinne

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: To 27.08.2009 22:11
Kirjoittaja Bluebeetle
Mä lähden jonkun kyydissä, jos paikkoja on siis...

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ke 02.09.2009 17:15
Kirjoittaja Tomy
PM-kisoja suunnitellaan nyt omassa säikeessä norjalaisten foorumilla.

http://www.norcc.com/vb/forumdisplay.php?f=64

Tällä hetkellä kisapaikaksi suunnitteilla Göteborg, eli jonkun verran on vielä ajamista Tukholmasta etelään, jos laivalla yli menee :). Ei aivan ihanteellista suomi-näkökulmasta. Myös kaavailtu ajankohta, toukokuun loppu, ei kenties paras mahdollinen.

Ken on kisoista kiinnostunut ottakoot kantaa, nyt on vielä jonkinlainen mahdollisuus vaikuttaa.

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 20:21
Kirjoittaja kenne
Alustavasti kartoittavat päiviksi 12-13 (tai 5-6) kesäkuuta.
Paikkana Tanum Ruotsissa Länsi rannikolla lähempänä Norjan rajaa kuin Göterborgia.
Hieno paikka rannikolla. Hotelli ja mökkikylää turisteille. Niin hieno että sinne voi hyvin jopa ottaa perheen mukaan.

Löytyy google mapista nimellä Tanum strand
Tukholma -> Tanum Strand
508km, 6h 29min googlen mukaan

Google Map kuva paikasta

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 20:32
Kirjoittaja Ere
Kalliota näyttäs tossa paikassa kyllä olevan riittämiin ;D. Äiti anto jotakin siihen suuntaan viittavaa, että me ehkä päästäis micron kanssa tonne ajelee, mutta saa nähä miten mieli muuttuu :P

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 20:34
Kirjoittaja kenne
BTW.

BB tai joku muu Master of Forum.

Pitäiskö tämä siirtää sinne missä muutkin kisajutut on ??

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 20:36
Kirjoittaja kenne
CrawlerKing kirjoitti: Kalliota näyttäs tossa paikassa kyllä olevan riittämiin ;D. Äiti anto jotakin siihen suuntaan viittavaa, että me ehkä päästäis micron kanssa tonne ajelee, mutta saa nähä miten mieli muuttuu :P
Sitä suuremmalla joukolla sinne mennään sitä paremmin päästään näyttämeen niille mikä maa on Motorsport Land :-)  

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 20:51
Kirjoittaja Bluebeetle
Siirretty Kennen toiveesta tänne.

Ja Kenne opettelee editoimaan ed. viestiä jos se sattuu olemaan oma.... :)

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 22:21
Kirjoittaja bartti
Otetaan osaa nyt tähänkin keskusteluun, Kenne tai Tomy ulkomaita (lue turskaa/ruottia) ymmärtävä voisi päivittää tärkeimmät tiedot niiden ilmestyessä.

Kiinnostusta asiaa kohtaan voisi jopa olla, jos ei muuten niin kannustus joukkoihin.
Säännöt samat kuin meillä ?

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 22:28
Kirjoittaja Tomy
Jep paikka tosiaan jälleen muuttunut. Katsotaan asettuuko se lopullisesti tuonne. Hyvältähän tuo vaikuttaa sekä rantalomalaisen että crawling-harrastajan näkökulmasta.

Tässä postaus norjalaisten foorumilta, jossa maisemia esitellään:
http://www.norcc.com/vb/showpost.php?p= ... stcount=37

Päivitellään tänne Kennen kanssa sitä mukaa, kun uutta tietoa tulee. Puuhamiehinä toimii lähinnä yksi norjalainen ja yksi ruotsalainen. He ovat suunnitelleet käyvänsä kaavailulla kisapaikalla ja tiedustelevat myös majoitusmahdollisuuksia. Niitä näyttäisi aivan kisapaikan läheisyydessä olevan runsaasti, tosin luulen, että voi olla melko arvokkaitakin.

Kisaluokista ei ole vielä hirveästi keskusteltu, ainakaan mitään ei ole lyöty lukkoon. Norjassa ajetaan tietääkseni 2.2 Unlimited, jossa myös 4-pyöräohjaus on sallittu. Jonkinlainen kompromissihän säännöistä väkisin tulee, mutta se ei liene ongelma, jos ajoissa vain tiedetään. Näin voi jokainen rakentaa autonsa sellaiseksi kuin haluaa. Aluksi ehdottivat tapahtumasta 3-päiväisen. Aika iso tapahtuma siis. Minä ehdotin viikonloppua vain. Sponsoreiksi hakevat Axialia, TCS:ää ja RC4WD:tä   :), katsotaan onnistuuko.

Vs: Crawlingin PM-kisat

Lähetetty: Ma 07.09.2009 22:40
Kirjoittaja Bluebeetle
Hyvältähän tuo alko kuullostamaan: rakastajattaria, toplessia ja kaljaa hotellissa.... :)

Count me in!!!

Oon sit vaikka jonku mekatsu :)