Sivu 1/1

Korin leikkaaminen kisakäyttöön??

Lähetetty: Ti 26.05.2009 23:09
Kirjoittaja Jare
Mites paljon sitä koppaa saa leikellä noissa kisapeleissä? Kisakuvia autoista ku katellu, niin meleko suuri hajautuma tuntuu olevan korien suhteen. Siis crawling luokkaa meinaan. Eli saaks periaatteessa laittaa ihan minkä kopan tahansa ja vielä leikellä sitä niin paljon kun haluaa??

Vääntäkää joku mulle vaik rautalangasta, ku en lukemalla sääntöjä kunnolla tajua :D :D :D

Vs: Korin leikkaaminen kisakäyttöön??

Lähetetty: Ti 26.05.2009 23:43
Kirjoittaja Nasty
säännöt taitaa sanoa että minimi pituus on 12.5 tuumaa ja korkeus ohjaamon kohdalta 3 vai 3,75 tuumaa kyllä ne tuolla krawling säännöissä mainitaankin mutta kokemuksesta tiedän että se on vaikea selkosta tekstiä :)
joku pr0 voisi tarkentaa nuo säännöt selkeellä suomella :D

Vs: Korin leikkaaminen kisakäyttöön??

Lähetetty: Ti 26.05.2009 23:52
Kirjoittaja Tomy
Aika salliva käytäntö on tähän saakka noissa koreissa ollut. Jos huolehdit siitä, että kori on minimissään 12,5" pitkä ja ohjaamon kohdalta 3" korkea, ei pitäisi tulla ongelmia. Lokasuojia voit huoletta leikellä sen verran, että pyörät pääsevät vapaasti liikkumaan.

Vs: Korin leikkaaminen kisakäyttöön??

Lähetetty: Ke 27.05.2009 08:29
Kirjoittaja LaaLaa
Tomy kirjoitti: Jos huolehdit siitä, että kori on minimissään 12,5" pitkä ja ohjaamon kohdalta 3" korkea, ei pitäisi tulla ongelmia. Lokasuojia voit huoletta leikellä sen verran, että pyörät pääsevät vapaasti liikkumaan.
Ja tuohon kun vielä lisää sen että on 5" ohjaamon kohdalta eli "keskeltä" leveyttä niin täyttää pykälät. Korittomassa oli toi korkeus 3,75" eli putki/levy runkoisiissa.

Vs: Korin leikkaaminen kisakäyttöön??

Lähetetty: Ke 27.05.2009 10:24
Kirjoittaja Fillarimies
No miten sitte 1.9 luokassa?
Vai onko semmosta luokkaa ollenkaan, meinaa että jos joskus 1.9 losilla tuun kisaamaan, niin onnistuuko se?

Vs: Korin leikkaaminen kisakäyttöön??

Lähetetty: Ke 27.05.2009 10:27
Kirjoittaja Tomy
Toistaseksi ei ole 1.9 luokka crawlingissa. Scale-kisoissa kaikki autot ovat 1.9 renkailla, mutta sinne ei taida olla Losin rungolla taas asiaa.