Sivu 1/1

Absima CR3.4eco Wrangler

Lähetetty: Ti 15.04.2025 21:07
Kirjoittaja ogx
Tämä auto onkin varmaan useimmille palstalaisille jo tuttu, sillä on sama yksilö kuin tuo Pisen videoilla esiintynyt Bronco. Kunnollinen 1/10 oli jo jonkin aikaa houkutellut, ja tuo myynti-ilmoitus sattui juuri sopivaan kohtaan. Olihan se jo ensimmäisellä testillä selvää että tämmösella ajaminen on taas ihan eri juttu kuin pienemmillä.

Joku kova kori tuohon oli kuitenkin saatava, ja sellainenkin löytyi sopivasti täältä. Aika paljon joutui ohjaamoa leikkaamaan että korin sai istumaan, ja mietinkin että hyvä kun tuli hommattua käytetty. Toisen penkin ja keskikonsolin sai kuitenkin kokonaisina irti, joten pitää katsoa saako niitä jotenkin järkevästi istumaan tuohon. Vaastaanottimen laatikko piti myös irrottaa mutta tuli juuri mieleen saisiko sen mahtumaan johonkin konepellin alle. Tällä hetkellä edessä on koritolppien tilalle vaihdetut magneetit ja takana toistaiseksi runkoon liimattu muovinpala joka menee kahden puskuriin kiinnitetyn ruuvin alle. Taaksekin olisi tarkoituksena laittaa magneetit (mitkä rungossa valmiina olisikin) kunhan keksii jonkun järkevän paikan niille. Koritolppien telineet on sen verran korkeat että lattiaa pitäisi niitä varten leikellä vielä lisää.

Kuva

Muuten ainut päivitys tällä hetkellä on Injoran vanteet ja renkaat, 1.9:t ja 106 milliset, mitkä yhdistettynä koriin teki ajamisesta heti paljon siistimpää. Pisen videoiden perusteella tiesin ettei tähän mitkä vaan vanteet sovi portaalikotelojen takia, joten hommasin sellaiset syvemmät. Asennettuina ne kuitenkin näytti aika vääriltä, joten käänsin vanteet ympäri ja vaihdoin ihan vähän leveämmät hexit niin mahtui. Tossa olisi odottamassa myös ledbar, kasa kaikenlaista skalesälää sekä SCX10:in tehdyt puskurit joille pitäisi keksiä joku kiinnitys.

Uudet Wranglerit ei oo mun mielestä ikinä ollut kauhean hienoja, mutta sillä pitää mennä mitä nyt on ja kyllä tää omasta mielestä siistiltä näyttää. Oleellisinta on ettei tästä tule sellaista viimeisen päälle laitettua Insta-autoa vaan ruostetta, kolhuja ja jesaria pitää olla. Tällä hetkellä pohdinnassa on lähinnä se, että koittaako tästä saada jotenkuten katulaillisen näköisen lokareineen yms., vai sit suoraan kunnon modattu crawleri.

Kuva

Re: Absima CR3.4eco Wrangler

Lähetetty: Ti 15.04.2025 21:38
Kirjoittaja teppisch
Hyvä kun kori löysi hyvään uuteen kotiin. Lookia pystyy hyvin modaamaan niillä putkiovillakin. Anna mennä sinne offimpaan suuntaan ja unohda katulaillisuus 😉

Re: Absima CR3.4eco Wrangler

Lähetetty: Ke 16.04.2025 11:41
Kirjoittaja ogx
No tää oli just mitä haettiin, edullinen ja elämää nähnyt niin sopi erinomaisesti tän rungon kanssa. Onnistuin kyllä itekin aiheuttamaan vähän lisävaurioita kun tuo muovi ei ollutkaan niin kovaa kuin olin odottanut, mutta sopii haettuun estetiikkaan.

Oon myös ymmärtänyt että oleellinen osa harrastusta on jo tässä kohtaa alkaa miettiä seuraavaa hankintaa, eli ehkä se vois sitten olla joku maltillisempi suorilla akseleilla...

Re: Absima CR3.4eco Wrangler

Lähetetty: Ke 16.04.2025 12:55
Kirjoittaja Pisepise
Hieno nähdä tämä uudessa kodissa.

Ostin omaan C2 autoon vp VRD carbon kit autoon aliexpress vanteet mihin saa neljä eri offsettiä, niin nämä on varmaan lääke myös absiman porttaalikoteloihin.
https://www.aliexpress.com/item/1005008 ... f19cIFgDME

Ei ole tietenkään takuita että kapeimmalla asetuksella mahtuu mutta ainakin vanne on niin tehty että tilaa siellä on.