Tamiya MF-01X VW Golf Country:n hengessä
Lähetetty: Ke 13.09.2023 00:51
Satuin sitten perjantaina jättämään vahingossa CC-02:n ja TT-02B:n päällekkäin hetkeksi. Noh tämän johdosta autot päättivät alkaa lisääntymään viikonlopun aikana. Tämän seurauksena ”jouduinkin” sitten jo tiistaina hakemaan uutta auto synnäril…. eiku siis postissa… 🤪😂
Projektin kuvaus:
No joo, jos nyt sitten jatketaan ”vähän” vakavammin niin tästä projektista olisi tarkoitus rakentaa pikkasen tavallista MF-01X alustaa korkeampi versio VW Golf Country hengessä.
Tarkoitus on hyödyntää MF-01X:n monokokki ja asentaa siihen soveltaen GF-01:n alusta ja iskunvaimentimet. Tämän ideana olisi saada hieman enemmän liikerataa pyörille. Tarkoitus olisi myös yrittää lukita vähintään taaempi tasauspyörästö. Tarkoitus on tottakai myös korvata puslat kunnollisilla laakereilla. Vaihtelen varmaankin myös ristipääruuvit kuusiokoloihin eniten huoltoa vaativiin paikkoihin.
Mitään suurempia odotuksia auton etenemiskyvylle ei ole, sillä MF-01X alustan realiteetit on vain pakko myöntää. MF-01X on puhtaasti katu-/rallialusta. Toisaalta ei alkuperäinenkään auto mitenkään loistanut etenemiskyvyllään verrattuna aikansa ”oikeisiin” maastureihin. Korin suhteen kylläkin hieman harmittaa, että alkuperäinen Golf Country oli tehty neliovisen Golf Syncron korille ja Tamiyan kori on kolmiovinen Golf GTI. Noh kaikkea ei voi saada. 😂
Idea Projektiin??
Idea lähti liikkeelle, kun törmäsin alla olevan linkin videoon YouTubessa. Katsottuani linkin videon ja nähtyäni Tamiyan uuden MF-01X VW Golf II GTI 16V Rally julkaisun niin oli lopulta hyvin selvää, että mikä tulee olemaan seuraava projektini. Toisaalta kitti itsessään oli melko halpa.
https://youtu.be/v2TrxDMIsXA?si=wa4TuCSnEf0TS5oS
Jos jollekkin on Golf Country vieras auto niin alla olevan linkin takaa löytyy vähän lisätietoa historiasta. Itse muistan noin kymmenen vanhana aina kuolanneeni kyseistä laitosta 90-luvun alkupuolella.
https://koeajolle.com/historia/volkswagen-golf-country/