Hieno!
Se oli minunkin ensivaikutelma kun luin sanan lyhyt😁 mut linkin avattuani ihastus katosi, hö. Muutamatkin Suzukit omistaneena kun olis kiva nähä näit lisääkin mutta mutta.
300mm akselivälihän tossa on, eikä mikään mitä lyhyeksi sanoisin, eli mittakaava korille on... Niin mikä?

Lwb

Swb
Perrrhana ko olisiva tehneet lwb suitsan korin, ton pätkäsamurain sijasta, niin esikuvan 238cm akseliväli nyt tuskin olis ollut kummoinen haaste toteuttaa 1:10 koossa 238mm mittaan tai vaikka mst/ftx henkisesti 242-252mm akselivälille. Toki lyhyet linkit vaikuttaa joustoihin, ja vaikkei tässä olekaan lehtijousia esikuvan mukaisesti niin olisko se pahakaan juttu, jos rtr autossa olis valmiiksi esikuvan mukaiset hyvinkin rajalliset joustot. Jos ei nyt tehdasasenteisia lyhyempiä iskareitakin niin tokkopa se olis tuotantolinjalla vaikea saati kallis juttu, kokoonpanossa sujauttaa iskareihin kynäjousia vastaavia rajottimia kiinni. Tätähän vois mainostaakin myydessä, etuna.
Swb Samurain aksilaväli 2030mm, olis ollutkin jo varmaan hitosti haastavampi toteuttaa, mutta jos aatellaan että monen nimellisesti 1:10 kokoisena myytävä rc auton kori kompromisseineen on joku 1:9 tms, niin en usko että Elementille olis ollu mikään haaste (paitti ehkä kaupallinen) tehdä auto 242-252 akselivälillä ja koriksi Long wheelbase Samurai, nyt käytetyn Swb korin sijasta. Eihän tässä silti ole mitään huonoo silleen, mutta tämä nyt julkastu koppa näyttänee yhtä tolkuttoman epäsuhtaiselta yleisten 1:10 korien rinnalla kuin Trx-4 autoon myyty Pro-Linen 1965 Land Cruiser fj/bj40 kori. Ihan jo sekin että 300mm alustalle olisi älytty tehdä lwb Samurain koppa, olisi ollut fiksumpi liike vrt swb, kun se esikuvien noin 37 senttimetrin ero kyllä vastaisi 3 senttiä 1:10 skaalaa tavoitellessa ja olisi silmiinkin osuva juttu.
Vai onko ideana ollut tuoda myyntiin myöhemmin pelkkä Suzuki kori joka on iisi sovitella n.300mm autoille, eikä suitsan korin käyttö enää vaadi että omistaa mst cfx tyylisen oikeasti lyhyen alustan. Jaa, jos se onkin näin. Hyvähän se on, että korivalikoimat laajenee. Mutta jos miettii että Suzukia löytyy pätkänä jo, VTR Vitara kori on 242mm pätkämallin Vitara umpikoppa, Sumo on n. 252/254mm Samurai avolava pätkä, niin pitkälavaista, lyhytakselivälistä koriahan ei ole lainkaan myynnissä, ja sellaseenhan sais kiinni ehkä helpomminkin skale/pisteosia ja korin alle sähköjä piiloon, siltikin pysyen jotenkuten mittakaavaltaan kympin huiteilla, istuen kuvaan/videoon Mojaven rinnalle, vaikuttamatta nyt julkaistun korin lailla ihan epäsuhtaiselta.
Mutta on, on toi hieno kori mutta julmetun kokoinen, pitää mahollinen skalekrääsäkin olla jo korin kanssa paremmin mietittyä, mä luulen. Pro-Linen Sumo korihan on samaa Samurai / sj410-413 perhettä mutta tarjoaa 254mm akselivälin joka minust on teemaan passelimpi.
https://www.rccaraction.com/pro-line-sumo-clear-body/
Olisko ollut niin haastavaa, Elementillä kantata lyhyemmät aisat, kyhätä lyhyemmät kartaanit + linkit ja pakata kyytipojaksi vielä renkaiksi jotkut reilusti pienemmät,tehden enempi uuden alustavaihtoehdonkin, käyttäen muuten mahollisimman paljon jo olemassaolevaa komponenttia. Mutta oisko sitten alettu kilpaileen samalla tontilla Mst Cfx tyyppisten oikeesti lyhyiden autojen kanssa ja Elememtillä laskettiin sen varaan että tuo lyhyeksi pirun pitkä 300mm akseliväli joka taitaa onnistua ennestään olemalla olevin osin, on vain helppo tapa tuoda lähinnä vain uusin kori rtr automarkkinoille, ja kuluttaja voi sitten helpolla löytää uusia koreja isosta valikoimasta linkit vaihtaen.
Noh, ei jossittelu auta, ja tulihan nyt tässä markkinoille uusi korivaihtoehto sentään 👍🏻