Sivu 1/1
Orange Mog 6x6
Lähetetty: To 20.01.2022 22:38
Kirjoittaja jph-74
Trial Truck 6x6 tai sen näköisen koitin tehdä. Moggia ei taida tällä akseli järjestyksellä olla, no nyt on.
Salamanteri runko, ainakin paketin mukana oli komiat salamanteri tarrat
Axialin koppa ja jatkettu häkki/lava
T55+trx esc, 2kpl JX servo, CC bec, PowerHD vinssiservo, scx10.1 akselit, Axielin vaihteisto (dig optio)
Runko, maalaus pohjalle rost efekti ja päälle mattamusta, tulee kuin olis ruiskumassattu ja kivikossa hieroontuu hienoksi
Tukivarsien asennointi, etummaisten alat akselista akseliin, toimii kun laittaa V asentoon
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 21.01.2022 09:26
Kirjoittaja jpassi
Tämä on kyllä upea! 👍
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 21.01.2022 10:34
Kirjoittaja Pertsax
Nyt on erilainen moggi, mihin on totuttu.
Miten auton eteneminen, joko olet päässyt kokeilemaan?
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 21.01.2022 16:51
Kirjoittaja LoopOne
Nyt on hieno 👍👍
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 21.01.2022 19:11
Kirjoittaja jph-74
Pertsax kirjoitti: Pe 21.01.2022 10:34
Nyt on erilainen moggi, mihin on totuttu.
Miten auton eteneminen, joko olet päässyt kokeilemaan?
Hiukan kerkesin syksyllä sulanmaan aikaan testaan, mutta eipä oikein löydetty yhteis ymmärrystä Mogin kans, silloin oli vielä ohjaava takimmainenkin akseli joka hiukan auttoi, ongelmanahan tässä on painojakauma kun melkein kaikki paino on keskimmäisellä akselilla, jousitusta säätelemällä sain paremmaksi, mut vielä kun etusissa pitoa niin ei käänny vaan menee rapukävelyä eturenkailla ja takapää tulee luisussa. Lassii sai toimiin HPI diffin rattaat scx murikassa niin laitoin ne tilaukseen, kokeilla parantuuko kääntyvyys kun laitan 2akseliin avoimen diffin. Niin ja kyllä nuo möllykkä akselit tahtoo takerrella joka kiveen ja juureen :D
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 21.01.2022 20:57
Kirjoittaja TuomasK
Komea laitos, mukava nähdä vähän poikkeavampiakin ratkaisuja.
Varmaan kevyt perä edesauttaa tuota kääntymis ongelmaa, ei ole massaa mikä jaksaisi pitää renkaat paikallaan.
Toivottavasti saat homman kuntoon.
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: To 17.02.2022 19:13
Kirjoittaja jph-74
Vetoakseli hommia, FTX vetari menee pienellä viilauksella/dremili Axial scx10.1 möllykkä akseleihin.
Nämä
https://www.eurorc.fi/product/26291/ftx ... iveshaft-2
Diffi/lukko palikan päästä pitää joka suunnalta hiukan hioa, päästäkin lyhentää osa milli
OrangeGarage perhe, hitto, nehän on nyt kaikki ajokuntoisia.
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 18.02.2022 08:45
Kirjoittaja Pertsax
Kuningasvärisuora👌
Ei ne kauan ole ”valmiina” talvella on liikaa aikaa keksia mitä haluaa autoihin😁
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 18.02.2022 09:06
Kirjoittaja lassii
Kääntyykö molemmat etuakseleiden renkaat saman verran? Jos näin on, niin auto puskee, toisista kääntyvistä pyöristä ei tällöin ole kuin haittaa. Keskimmäisen parin pitää seurata etummaisten kehää.
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Pe 18.02.2022 17:57
Kirjoittaja jph-74
Ei käänny samanverran, rakennus vaiheessa hipistelin just tuota kääntyvyyttä, linkkuun kääntäessä renkaat tekee kanittamatta sopivan kehän, mutta kun lukitut diffit nii sieltä tulee vastusta kun aika iso on nopeus ero renkailla, vasen käännös niin ensimmäisen akselin oikea vs toisen akselin vasen.
Diffiin on ne hpi rattaat kun vain saisi aikaiseksi asentaa ja kokeileen auttaako.
Re: Orange Mog 6x6
Lähetetty: Ke 23.02.2022 10:46
Kirjoittaja jph-74
Nyt sain diffiin rattaat laitettua, eikä tieten ollut tiivistettä, löytyi ehkä asson slipperbadi josta laikkasin sopivan, aika tarkka on tuo kasaaminen että saa oikeaan mittaan, diffistä tuli herkkä mutta ei meinannu mahtua poskilaakereista akselin sisään, diffi kopan ruuvien kiristelyä/odottelua niin painui tiiviste sopivaksi ja meni paikoilleen ja pysyi herkkänä, ehkä liiankin löysä vaseliinilla, hommata ne O-renkaat ja vaihtaa jäykemmät diffi rasvat.
Kulku varmasti huonontui tuosta, mut näyttäis kääntyvän ehkä paremmin näin parketti/karvalankamatto testauksella.