Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Täältä löytyy ja käydään keskustelua scale luokkien säännöistä.
Avatar
Beahkit
Legendaarinen!
Viestit: 647
Liittynyt: To 26.08.2021 23:22
Paikkakunta: Pirkkapurkinmaa.
Viesti:

Re: Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Viesti Kirjoittaja Beahkit »

teppisch kirjoitti: Ma 28.08.2023 22:34 C1 pitää korin olla edestä taakse asti vähintään eturenkaiden yläreunan sisäpintojen levyinen. Eli mikään kori ei muotonsa vuoksi enää lähtökohtaisesti ole laiton.
Ai no tää kuulostaa ny sekä hyvältä itteni silmissä, ja realismin kannalta hyvin huonolta :). Eli korin ei tartte enää peittää pätkääkään renkaista ylhäältä katsottaessa.

No hitto kumminkin, voi olla että joudun teiltä uteleen lisää, jos tekis autosta c1 "laillisen" niin pääsis edes hiiieman jyvälle näistä.





Viimeksi muokannut Beahkit, Ti 29.08.2023 02:29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
KK E&UA

Offroad ON muutakin kuin rock crawlingia, ookko tiänny? :ugeek: :shock:
teppisch
Legendaarinen!
Viestit: 653
Liittynyt: Ma 24.08.2020 14:11
Paikkakunta: Pori

Re: Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Viesti Kirjoittaja teppisch »

Ei tarvi peittää rengasta tosiaan. Käytännössä pelkästään renkaiden välinen tyhjä tila ainoastaan.

Joissain C0 säännöissä saa jopa lisäpisteitä kun rengas on täysin lokarin peitossa. Ne on yleensä hienoja autoja ne.
MrHuman
Täysi jäsen
Viestit: 106
Liittynyt: La 10.06.2023 23:27

Re: Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Viesti Kirjoittaja MrHuman »

Eikö korin pidä kuitenkin edestä olla vähintään yhtä leveä kuin etuikkunan levein kohta, ja edelleen peittää renkaasta sen verran, ettei "maa" paista renkaan ja korin välillä, kun ylhäältä katso? Tämä yhdessä porttien minimileveyden kanssa, nyt jollain lailla ainakin rajoittaa sitä, ettei tulla liian leveillä autoilla.
teppisch
Legendaarinen!
Viestit: 653
Liittynyt: Ma 24.08.2020 14:11
Paikkakunta: Pori

Re: Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Viesti Kirjoittaja teppisch »

MrHuman kirjoitti: Ti 29.08.2023 09:26 Eikö korin pidä kuitenkin edestä olla vähintään yhtä leveä kuin etuikkunan levein kohta, ja edelleen peittää renkaasta sen verran, ettei "maa" paista renkaan ja korin välillä, kun ylhäältä katso? Tämä yhdessä porttien minimileveyden kanssa, nyt jollain lailla ainakin rajoittaa sitä, ettei tulla liian leveillä autoilla.
"Width: Must be at least as wide as the inside front tire track width measured from the top tire bulge to
top tire bulge in all three sections"

Tämä sääntö koskee C1 autoa koko auton matkalta. Mitään tuulilasisääntöä ei enää ole olemassa.

Nämä korin mittavaatimukset löytyy kaikki noiden kolmen rectanglen vaatimuksista. Minimileveys määrittyy juurikin noiden renkaiden sisäpuoleisten yläreunojen väliin jäävän mitan mukaan. Eli ajamaan voi lähteä vaikka Capran akseleilla (222mm), mutta korin pitää olla silloin tosi leveä. Vaihtoehtoisesti Boom Racing BRX70 akseleilla (149mm) saa kori olla tosi kapea.
MrHuman
Täysi jäsen
Viestit: 106
Liittynyt: La 10.06.2023 23:27

Re: Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Viesti Kirjoittaja MrHuman »

Alright, jotenkin tämä mennyt ohi. Pitää lulea Sorrca säännöt uudestaan. Onko linkkiä kellään heittää?
teppisch
Legendaarinen!
Viestit: 653
Liittynyt: Ma 24.08.2020 14:11
Paikkakunta: Pori

Re: Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Viesti Kirjoittaja teppisch »

Ei oo linkkiä, mutta mene heidän Facebook sivuille ja sieltä tiedostoista löytyy. Katso, että luet tiesoston, jota päivitetty viimeksi, tiedoston nimi saattaa olla harhaanjohtava
HillBilly
Vanhempi jäsen
Viestit: 496
Liittynyt: Pe 25.01.2019 09:01

Re: Scale luokan yleinen sääntökeskustelu

Viesti Kirjoittaja HillBilly »

teppisch kirjoitti: Ti 29.08.2023 13:09 Ei oo linkkiä, mutta mene heidän Facebook sivuille ja sieltä tiedostoista löytyy. Katso, että luet tiesoston, jota päivitetty viimeksi, tiedoston nimi saattaa olla harhaanjohtava
Tämän ketjun sivulla 59 on linkki
Aina oppii uutta kun harrastaa itteensä parempien kanssa ;-)
ig hillbillyscalerc
Vastaa Viestiin