tuubi kirjoitti: Su 20.06.2021 22:11
Yhden päivän käyttökokemuksella muutamia huomiota erittäin sekavassa järjestyksessä.
Kielenä on ilmeisesti vain englanti? Suomenntuista säännöistä ja vanhasta pistelapusta pitäisi löytyä lähes kaikki tekstit valmiiksi käännettyinä kotimaista versiota varten.
Kirjautumisessa väärän salasanan syöttäminen ei anna virheilmoitusta vaan sivu latautuu uudestaan tyhjillä kentillä. Epäonnistuneesta kirjautumisesta pitäisi näyttää selkeä virheilmoitus.
Tapahtuman lisäämisessä on samaa ongelmaa, jos jonkin kolmesta kentästä jättää tyhjäksi sulkeutuu tapahtuman luontiosio eikä käyttäjälle näytetä virhettä. Tässä pitäisi näyttää virheilmoitus, korostaa virheellinen kenttä ja muistaa muihin kenttiin syötetyt tiedot.
Sisäänkirjautumislomake on vain ensimmäisellä sivulla. Muilla sivuilla ei helposti näe onko kirjautuneena vai ei. Sivun yläreunassa voisi olla vaikka login linkki jos ei ole kirjautuneena. Pari kertaa kesken kisojen sovellus heitti ulos ja alkuun oli vaikea ymmärtää miksi kaikki napit eivät näkyneet.
Johtuiko uloskirjautuminen siitä että joku muu kirjautui välissä samoilla tunnuksilla? Jaetut tunnukset on kyllä muutenkin huono juttu ja olisi parempi jos jokainen voisi luoda itse oman tunnuksen. Tunnukset ovat nyt julkisesti kaikkien saatavilla ja kuka tahansa voi mennä sotkemaan tuloksia. Eihän tuolla mitään tärkeää ole, mutta jossain vaiheessa joku kyllä keksii tehdä mukahauskaa jäynää.
Kirjautumisen jälkeen tulee sivu jossa on linkkejä eri alueille. Osa vie tyhjälle sivulle. Tyhjät voisi piilottaa turhina. Jaottelu on jännä, osa on kisoja ja osa mantereita. Pitäisikö näiden olla kaksi erillistä listaa? Etelä-Amerikassa tai Afrikassa ei ilmeisesti kisata ollenkaan?
Ensimmäisen sivun "my rules" kohdassa voi ilmeisesti muokata sääntöjä? Joku selitys siitä mihin nämä vaikuttavat olisi hyvä lisäys. Onko todellakin tarkoitus että kuka tahansa voi niitä muokata?
Kilpailijan lisäämisessä tyhjä nimi aiheuttaa lomakkeen sulkeutumisen ja tyhjenemisen ilman virheilmoitusta. Oletettavasti kaikki muutkin lomakkeet toimivat samoin ja niihin pitäisi lisätä selkeät virheilmoitukset sekä syötettyjen tietojen muistaminen epäonnistuneen tallennuksen jälkeen.
Kilpailijan lisäämisessä skalepisteet hyväksytään ilman miinusmerkkiä. Ne ovat aina negatiivisia, joten joko virheilmoitus tai automaattinen muunnos negatiiviseksi parantaisi käytettävyyttä. Ihan turhaa käskeä käyttäjiä muistamaan miinusmerkki kun tietokone voi hoitaa sen automaattisesti. Varsinkin kun skalepisteitä ei voi jälkikäteen muokata.
Jos skalepisteisiin laittaa jotain muuta kuin numeroita tule pisteiksi 0. Tästä pitää tulla virheilmoitus ja muistaa muihin kenttiin syötetyt tiedot.
Kisan alussa meni liian paljon aikaa kaikkien kilpailijoiden lisäämisessä järjestelmään. Tämä pitää ehdottomasti saada nopeammaksi. Kilpailijat pitäisi pystyä lisäämään etukäteen. Skalepisteitä pitää tietysti pystyä muokkaamaan katsastuksessa ennen kisan alkua, jos kilpailijat lisätään etukäteen.
Oikean kilpailijan ja radan valinta on hieman hankalaa pienellä ruudulla kun osallistujia on paljon. Nimeä klikatessa ei näe mitä rataa on valitsemassa. Tässä voisi olla yksi välivaihe niin, että luokan jälkeen valitaan rata ja vasta sitten kuljettaja (tai toisin päin). Pikkukisoissa tätä ongelmaa ei ehkä niin pahasti ole, joten tuossa voisi olla joku raja osallistujien määrälle niin että esim. alle 10 nykyisellä tavalla ja yli kahdella erillisellä valinnalla.
Varsinaisessa kirjausnäkymässä ajettava rata on lyhennetty c1, c2, c3 jne, joka on hämäävää kun ajettavien luokkien lyhenteinä on yleisesti käytetty samoja. Tuohon mahtuisi ihan hyvin auki kirjoitettuna course 1, course 2. Ajettava luokka saisi myös näkyä.
Kirjausnäkymässä voi lisätä virheitä ennen kuin kello on käynnissä. Alussa muut kuin start voisivat olla harmaina ja disabloituina. Samoin jos aika on keskeytettynä.
Kellon pysähtyminen esim. touch napin painamisen jälkeen on hankala huomata, jos ei muista sääntöä tarkasti. Koko sivun taustaväri voisi vaikka muuttua kun kello on pysäytetty.
DNF-nappi puuttuu. Nyt pitää joko odottaa ajan kuluminen loppuun tai lisätä kilpailijalle ylimääräisiä virheitä niin paljon että pisteet tulevat täyteen.
Suorituksen muokkaamiseen on vain undo nappi, joka tekee aiemmin kisassa tapahtuneen virheellisen merkinnän korjaamisesta vaikeaa. Suorituksen jälkeen voisi olla mahdollisuus poistaa mikä tahansa merkintä.
Save&exit on ilmeisesti peruuttamaton toimenpide? Vahinkopainalluksia varten siinä voisi olla vielä erillinen varmistus ennen toiminnon suorittamista.
Virhenappeja voi painaa nopeasti peräkkäin ja vahingossa voi tuplapainamisella laittaa ylimääräisen virheen. Napeissa voisi olla lyhyt esim. parin sadan millisekunnin cooldown jonka aikana ei huomioida uutta painallusta samaan nappiin. Oikeita virheitä tuskin tulee kirjattavaksi noin nopeasti ja virheelliset tuplamerkinnät olisivat epätodennäköisempiä.
Jossain voisi olla katsottavissa virhepisteitä koskevat säännöt.
Off course repairissa on 30 min aikaraja. Laskeeko sovellus tuon automaattisesti? Aikaa ei ainakaan näy missään.
Kilpailun sivulla on judge mode nappi, joka näyttää piilottavan mm. tapahtumien ja kilpailijoiden lisäämistoiminnot. Judge modesta ei ilmeisesti pääse pois kuin kirjautumalla ulos? Mitä muita eroja judge modella ja oletustilalla on? Judge mode napin sijainti on outo, se löytyy noin viidenneltä sivulta johon sovelluksessa pääsee ja se kuitenkin vaikuttaa myös ns. edellisten sivujen toimintaan. Todella vaikea oppia käyttämään sovellusta jossa on nappeja, joilla on epäselviä sivuvaikutuksia eikä sovelluksessa näy mitään selkeää indikaatiota mikä tila on aktiivinen. Ohjetekstit helpottaisivat.
Yleisesti lähes jokaiseen toimintoon/näkymään liitetyt lyhyet vihjetekstit tekisivät toimintojen ymmärtämisen helpommaksi.
Kyllähän tätä näinkin oppii käyttämään, mutta ensikertalaisen käyttökokemuksesta olisi helppoa tehdä paljon parempi. Tämä on kuitenkin niin yksinkertainen sovellus että pienellä käytettävyyden parantamisella voi käytön ennakkoharjoittelun tehdä tarpeettomaksi.
Lopputulokset toki syntyivät huomattavasti helpommin kun ei tarvinnut papereista ynnäillä, joten täyttää tehtävänsä hyvin.